Utorak, 5. august 1997.

EVROPSKI MEDIJI NAGADJAJU KAKO CE ZAVRSITI BIVSI PREDSEDNIK REPUBLIKE SRPSKE

Sve odstupnice Radovana Karadzica

Od obilja verzija mediji izdvajaju tri "najrealnije" mogucnosti: da se nista ne promeni i saceka odlazak Sfora iz Bosne, "dobrovoljno" izgnanstvo u neku od zemalja koja bi mu omogucila spokojan zivot i "bekstvo" u Hag pred sudije Tribunala. Sve te opcije nose sa sobom i veliki rizik, kako po Karadzica, tako i po sve aktere u slucaju optuzenih za ratne zlocine

Hoce li zajedno i u Hag?:
Mladic i Karadzic na polozaju iznad Sarajeva

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Haga

Nije tacno da za Radovana Karadzica nema druge opcije osim Haga. Ima ih, ali su sve mnogo gore, ili barem rizicnije, od suocavanja sa optuznicama koje je protiv njega podiglo tuzilastvo Medjunarodnog krivicnog suda za bivsu Jugoslaviju.

U proteklih mesec dana, od kako je najpre na Madridskom samitu NATO najavljeno, a potom u prijedorskoj "Operaciji Tango" demonstrirano, da zapadne sile postaju ozbiljne u pogledu izvrsavanja naloga za hapsenje koje izdaje haski Tribunal, evropski mediji upustili su se u spekulacije cija se sustina svodi na proslonedeljni naslov pariskog "Liberasiona": "Kako ce zavrsiti Radovan Karadzic?" Razmatrano je obilje opcija, uz jednodusni zakljucak da su sve neizvesnije, rizicnije ili gore od "haske." Krenimo redom:

Status quo

Po toj opciji Karadzic ostaje u svom skrovistu na Palama, sa pojacanim merama bezbednosti, i ceka da istekne mandat Sfor i da se medjunarodne snage povuku iz Bosne, ili barem iz Republike Srpske, pa da se iz sadasnje ilegale vrati u civilni, javni, a mozda i politicki zivot, kako je nedavno neoprezno najavio njegov ideolosko-poslovni partner Krajisnik.

U toj jednacini ima vise nepoznatih. Prva se tice trajanja: sigurno je da ce mandat Sfora isteci u junu sledece godine, ali je sve manje izvesno da ce to biti i kraj medjunarodnog vojnog prisustva u Bosni i Republici Srpskoj. Sto znaci da bi se sadasnje stanje ilegale i skrivanja moglo unedogled produziti. Generalni sekretar NATO, Havijer Solana, je na nedavnoj americkoj turneji dao licne garancije da ce svi optuzeni za ratne zlocine biti uklonjeni iz Bosne pre povlacenja - ali ne Sfora, vec nedefinisanih "medjunarodnih snaga" --ostavljajuci otvorenim pitanje roka u kojem bi se to moglo dogoditi.

Druga nepoznata je sta smera Sfor? Da li je spreman da podnese rizike jedne takve operacije? Kako odmerava odnos "cene" (eventualnih zrtava na svojoj i drugim stranama) i "vrednosti" (Karadzicevog privodjenja u Hag, ili barem uklanjanja iz Bosne)? Karakteristicno je da je u izjavama zapadnih zvanicnika pocelo svojevrsno "naduvavanje vrednosti" Karadzicevog uklanjanja - "uslov bez kojeg nema Dejtona i mirne Bosne" i sl. - sto bi moglo da predstavlja pripremu javnosti za prihvatanje eventualno visoke "cene" takvog poteza. Nevolja je sto ce se odgovori na ova i ostala s tim povezana pitanja znati tek kada se to dogodi... ako se dogodi.

Dalje, ako Sfor smera da s tim u vezi nesto napravi, neizvesno je da li ce dati prednost Karadzicevom privodjenju u Hag ili njegovom uklanjanju iz Bosne? Dakle: da li ce u Karadzicevom slucaju biti primenjen scenarij za Kovacevica ili onaj za Drljacu? Druga opcija smanjila bi rizik po zapadne komandose, ali bi znacajno povecala rizik kojem bi bili izlozeni sam Karadzic i njegovi telohranitelji. Pariski "Liberasion", tim povodom, spekulise da bi i nekim zapadnim generalima (iz sastava bivseg Unprofora) i diplomata koji su s Karadzicem "poslovali" tokom ratnih godina, moglo da bude u interesu da se akcija hapsenja "zavrsi lose", tj. kao u slucaju Sime Drljace. Na to, uostalom, navodi i sam Karadzic, koji je u nedavnom intervjuu holandskim novinarima - misleci upravo na zapadne politicare i generale - izjavio: "Njima bi bilo bolje da me ubiju nego da me puste da idem u Hag. Jer u Hagu bi imali daleko vise problema sa mnom..."

Rizik opcije status-kvo je, medjutim, u tome sto bi "njih" moglo da bude ne samo na Zapadu, vec i "kod kuce", tj. u Bosni, Republici Srpskoj i njenom blizem susedstvu. Mnogima bi, naime, moglo da bude u interesu da Karadzic ne stigne do Haga, i svi oni imaju manje-vise odresene ruke da u situaciju statusa-kvo, dakle dok je on begunac od medjunarodne pravde, ucine sve sto mogu da bi obezbedili taj svoj interes. Svi su ovlasceni da "love" licnosti za kojima je, kao u Karadzicevom slucaju, raspisana medjunarodna poternica. Ne treba sumnjati da neke "nadlezne sluzbe", imaju vec pripremljene planove kako da sprece eventualno Karadzicevo "bekstvo u Hag." Opcija status-kvo je, dakle, i kratkorocno i dugorocno veoma rizicna.

Izgnanstvo

I sa tom opcijom se, u poslednje vreme, dosta spekulisalo. Da se Karadzicu, naime, u zamenu za njegovo dobrovoljno uklanjanje iz Bosne, omoguci da se skloni negde u Grckoj, na Kipru, u Svetoj ili Crnoj Gori? Pa da, tamo, na miru krcka milione koje je, navodno, zaradio na ratu i svercu. Spekulise se, cak, da bi to mogao da bude i jedan od ciljeva "reaktiviranog" Ricarda Holbruka koji se ove sedmice vraca na Balkan, a koji je prilikom svog poslednjeg boravka na istom ugovorio Karadzicevo povlacenje iz politickog i javnog zivota, za sta se u medjuvremenu ispostavilo da nije dovoljno.

I ta opcija, medjutim, ima vise slabih tacaka. Prvo, politicki je nezamislivo da bilo koja - ne samo americka i ne samo zapadna - vlada pruzi bilo kakve garancije imuniteta osobi protiv koje su podignute dve optuznice za genocid, zlocine protiv covecnosti i teske povrede Zenevskih konvencija. Cak i ako bi neka vlada - u interesu "mirne Bosne" - bila spremna da prihvati takav enorman politicki rizik, njene garancije imuniteta ne bi imale nikakvu pravnu vrednost sve dok Medjunarodni krivicni sud za bivsu Jugoslaviju ne odbaci optuznice protiv Karadzica i ne povuce za njim izdatu medjunarodnu poternicu, upucenu svim drzavama-clanicama UN. Do tada, buduci da zlocini za koje je optuzen ne zastarevaju, i s obzirom da je nadleznost za njihov progon i kaznjavanje univerzalna, sve drzave potpisnice Konvencije o sprecavanju i kaznjavanju zlocina genocida i Zenevskih konvencija iz 1949. su ne samo ovlascene, vec i duzne, da takvog uhapse i sude. Nezavisno, cak, od toga sta ce u medjuvremenu biti sa haskim Tribunalom.

Nezavisno od ovih politicko-pravnih prepreka, eventualno ugovoreno izgnanstvo ne garantuje apsolutnu bezbednost. Uvek ce, naime, postojati rizik da se zemlja koja ga je ugostila "predomisli" - pod unutrasnjim ili medjunarodnim pritiskom, koji bi mogao da bude enorman - ili da se oni koji su posebno zainteresovani za njegovo privodjenje pravdi, sami potrude da ga istoj izruce. Kao sto su se, recimo, Izraelci svojevremeno potrudili sa Ajhmanom. Sto sve opciju izgnanstva - makar i "zlatnog" - cini manje privlacnom.

Bekstvo u Hag

U principu veoma pouzdani londonski "Ekonomist" je proteklog vikenda napisao da... "ma koliko to cudno zvucalo, Karadzic izgleda ozbiljno razmislja da se sam pojavi u Hagu i odrzava neke okolisne veze sa Tribunalom". Prema istom nedeljniku, moguce su dve varijante ove opcije. Po prvoj, buduci da je "soumen" - ili kako bi se to kod nas reklo "estradni umetnik" - Karadzic mozda zudi za svetlostima haske pozornice, odnosno mogao bi biti u iskusenju da od svog sudjenja napravi neponovljivu predstavu za domacu i medjunarodnu javnost.

Druga varijanta te opcije bi, po "Ekonomistu", mogla da bude Karadziceva nada da ce izbeci osudu, ili barem zasluziti njeno znacajno ublazavanje. Vise s nadom nego u ocekivanju da se to zaista dogodi, navodi "Ekonomist", pronose se glasine da bi Karadzic mogao da se nagodi sa tuziocem da svedoci protiv drugih - "mozda cak i protiv bivseg predsednika Srbije, a sadasnjeg Jugoslavije, Slobodana Milosevica" - u zamenu za blazu kaznu. "Malo verovatno, mozda, ali ne vise i nezamislivo" - zakljucuje "Ekonomist."

S tim u vezi, nije na odmet podsetiti na nedavnu izjavu tuzioca, u zavrsnoj reci na procesu Tadicu, da oni koji "znacajno saradjuju" sa haskim istraziteljima mogu da racunaju na ublazavanje kazne "od 50 do 75 odsto." Sto je, nesumnjivo, veoma znacajan "popust", posebno privlacan za one optuzene koji su u stanju da racionalno procene da su im sve ostale opcije... mnogo rizicnije i potencijalno daleko gore od "haske." U tom slucaju, zadatak Sfora ne bi bio da "ugrade" ili "uklone" Karadzica, vec da organizuju njegovo "bezbedno bekstvo u Hag", imajuci u vidu veliki broj onih ciji je interes da on tamo nikada ne stigne. Barem ne ziv.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /