Utorak, 5. august 1997.

AMERICKA REAGOVANJA NA HRVATSKI PROGON MUSLIMANSKIH POVRATNIKA U PODRUCJE JAJCA I OKOLINE

Prozivka odgovornih u Zagrebu

U prvom nezvanicnom reagovanju Stejt dipartmenta ukazano je da obezbedjivanje nesmetanog povratka izbeglica predstavlja jedan od temelja Dejtonskog sporazuma uz pratece upozorenje da nijedna strana nece imati pristupa zapadnim institucijama ako ignorise svoje obaveze

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

"Muslimani po drugi put isterani iz svojih domova", "Nepozeljni muslimanski povratnici", "Pijani Hrvati isteruju Muslimane iz njihovih kuca"... Ovo su samo neki od naslova jucerasnjih americkih listova, koji (kao i elektronski mediji) daju zapazen publicitet vestima o progonu muslimanskih povratnika iz Jajca i okolnih mesta koja se nalaze pod kontrolom hrvatskih vlasti u okviru Bosanske Federacije.

Slucaj sa ovom najnovijom hrvatskom diverzijom na americku tvorevinu zvanu Bosanska Federacija - prema onome sto se culo do trenutka ovog javljanja - izazvao je prilicno uznemirenje i na nadleznim mestima u vasingtonskoj administraciji. U prvom jucerasnjem nezvanicnom reagovanju Stejt dipartmenta ukazano je tim povodom da obezbedjivanje nesmetanog povratka izbeglicama i prognanim osobama iz rata u Bosni predstavlja "jedan od temelja mirovnog ugovora iz Dejtona", uz pratece upozorenje (adresirano, ocigledno, SR Jugoslaviji i Hrvatskoj) da nijedna strana ne moze racunati na punopravno ukljucivanje u medjunarodnu zajednicu i pristup zapadnim institucijama dok se bude oglusivala o tu svoju obavezu.

U ovom prvom reagovanju Vasingtona, inace, i konkretno je pomenuta posredna odgovornost vlade u Zagrebu za "kontinuirane ozbiljne probleme" koji postoje sa povratkom muslimanskog stanovnistva u oblasti u kojima oni sacinjavaju manjinu na teritoriji Bosanske Federacije. U tom kontekstu pomenuta je, isto tako, i nista manja odgovornost Hrvatske za hvatanje i ekstradiciju u Hag svih osoba za kojima je raspisao poternicu Medjunarodni tribunal za ratne zlocine - kako onih koji borave u lijepoj njihovoj, tako i onih koji su pronasli utociste na teritoriji nekadasnje Herceg-Bosne.

Americka administracija je u tom pritisku na Tudjmana preduzela u poslednjih par meseci vec i neke konkretne mere. Pre svega, blokadom realizacije zajma u iznosu od preko 460 miliona dolara, koji je Svetska banka proletos odobrila Hrvatskoj. Zbog prigovora iz Vasingtona da vlasti u Zagrebu odlazu, pa cak i svesno izbegavaju, svoje dejtonske obaveze vezane za saradnju sa Hagom i problemima oko povratka srpskog zivlja u Krajinu. SAD za taj svoj cvrst stav dobijaju u poslednje vreme sve izrazitiju podrsku kljucnih saveznika iz Evropske unije (posebno nove laburisticke vladajuce garniture u Londonu), a vrlo je izvesno da ce najnoviji "slucaj Jajce" uciniti da ta podrska postane ubuduce jos izrazenija i konkretnija.

Kako se najavljuje u Vasingtonu, pitanje povratka izbeglica i prognanih lica u Bosansku Federaciju i Republiku Srpsku - kao i pitanje optuzenih za ratne zlocine - predstavljace glavnu temu razgovora koje ce americki izaslanici Dik Holbruk i Bob Gelbard imati ovih dana u Beogradu i Zagrebu sa potpisnicima Dejtonskog mirovnog ugovora Milosevicem i Tudjmanom.

"Britanski vojnici iz sastava Sfora, u podrucju Jajca, nisu se direktno angazovali protiv Hrvata (koji su po drugi proterali Muslimane iz njihovih domova, prvo tokom rata 1993, a sad kao povratnike sa dejtonskim pasosem u njihovu zajednicku drzavu), za razliku od Amerikanaca, koji su neposredno pomogali izbeglicama u povratku" - konstatuje jucerasnji "Njujork tajms" uz izvestaju iz Kruscice, selu pored Jajca za koje se navodi da je pred vikend, zdruzenom akcijom lokalnih politickih aktivista, lokalne vlasti, policije i par stotina pripitih ljudi, potpuno ocisceno od muslimanskih povratnika.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /