Nedeljna, 3. august 1997. | |
Hrvatska: Zakonima i nametima protiv nezavisnih radio i TV stanicaSve gusci medijski mrak
Iskljucuje se sve sto se iskljuciti moze, ne pita se tko je vlasnik niti postoje li u Ministarstvu rjesenja koja bi iskljucivanja i oduzimanja koncesija mogla sprijeciti. Kaos i nesigurnost u medijskom prostoru Hrvatske jedino je sto je sigurno i izvjesno, i samo se rijetki - poput predsjednikova necaka Darka Tudjmana, koji u Istri gradi mrezu radijskih postaja u njegovom vlasnistvu, sto je potpuno protuzakonito - ne moraju bojati da ce ih zadesiti slicna sudbina Zakonima i nametima protiv medija
Milivoj DjilasInformaciju o 17 iskljucenih radio stanica, koju je u "Vjesniku" iznio direktor iskljucenog Radio Samobora, Boris Lackovic, danima je bilo nemoguce provjeriti. Bruno Profaca, persona koja bi u ime Ministarstva, pomorstva, prometa i veza Republike Hrvatske trebala komunicirati s novinarima i davati im informacije, nekoliko je dana odgovarao kako je "nemoguce da je zatvoreno toliko radija", da su to "novinarska napuhavanja problema" i izgovori "onih koji ne zele platiti obaveze koje radio-stanice trebaju placati sukladno vazecem Zakonu o telekomunikacijama". Tek kad je "Vecernji list" donio tekst na pola stranice, u kojem je pobrojao radijske i televizijske stanice koje su se nasle na udaru inspektora za telekomunikacije Miroslava Beluzica, Profaca je priznao da je zatvaranja i iskljucivanja bilo, ali da se radi o 14 radijskih i tri televizijske stanice diljem Hrvatske, bas kako je i "Vecernjak" naslovio svoj tekst. Jesu li u Ministarstvu znali sto se dogadja na terenu i namjerno presucivali dogadjaje, ili su uistinu potpuno neinformirani o aktivnostima koje provodi drzavni inspektor za telekomunikacije? Moguci odgovor je da nisu znali. Naime, drzavni inspektor, kako je prije mjesec dana objavio "Vecernji list", radi neovisno o Ministarstvu i izvan je njihove nadleznosti, pa stoga u Ministarstvu cesto ne mogu dati pravovaljane informacije o dogadjajima na terenu. Kako je moguce da inspektor za telekomunikacije djeluje samostalno i bez uvida Ministarstva u njegov rad - pitanje je na koje ne postoji iole suvisli odgovor, a nemoguce ga je pronaci cak i u Zakonu o telekomunikacijama, cije nedorecene odredbe svakome, ali bas svakome, daju mogucnost njihove interpretacije u vlastitu korist. Pobjedjuje onaj koji ima vlast, a zna se tko je to u Hrvatskoj.
Haos i nesigurnostU gubljenju frekvencija i iskljucivanju radijskih i televizijskih stanica vise skoro i nema pravila. Iskljucuje se sve sto se iskljuciti moze, ne pita se tko je vlasnik niti postoje li u Ministarstvu rjesenja koja bi iskljucivanja i oduzimanja koncesija mogla sprijeciti. Kaos i nesigurnost u medijskom prostoru postale su jedino sto je sigurno i izvjesno, i samo se rijetki - poput predsjednikova necaka Darka Tudjmana, koji u Istri gradi mrezu radijskih postaja u njegovom vlasnistvu, sto je potpuno protuzakonito - ne moraju bojati da ce ih zadesiti slicna sudbina.Nesigurnost hrvatskog medijskog prostora, posebno ako se radi o elektronickim medijima, dodatno je pojacana kompliciranom zakonskom regulativom. Kada bi podrucje telekomunikacija bilo rjeseno jednim zakonom - onim o telekomunikacijama, ili s dva zakona, mozda bi se posljedice mogle i predvidjeti, pa na njih preventivno utjecati. No, telekomunikacije u Hrvatskoj tretira vise zakona, uredbi, pravilnika i naputaka, te mnostvo izmjena tih istih zakona, uredbi, pravilnika i naputaka. Uz sve te akte koji izravno tretiraju telekomunikacije, niz je onih koji ih tretiraju neizravno, u cemu najgore prolazi zagrebacki Radio 101, koji je ovih dana ponovno u zizi interesa hrvatske i svjetske javnosti. Kako su pojedini kronicari medijskih zbivanja u Hrvatskoj prognozirali u sijecnju ove godine, kada je Vijece za telekomunikacije napokon - a pod zestokim pritiskom javnosti - Radiju 101 dodjelilo koncesiju, s tim da je ostavljen devetomjesecni rok za ispunjenje ostalih uvjeta potrebnih za potpisivanje ugovora o emitiranju, Radio 101 do danas nije uspio ispuniti sve zahtjeve, a po svemu sudeci ni nece, iako je proslo vise od dvije trecine datog im vremena da to ucine. Najnoviji, iako sigurno ne i posljednji kamen spoticanja Radija 101, zove se Trgovacki sud. Naime, da bi se osnovala radijska stanica, potrebno je izvrsiti registraciju pri trgovackom sudu, odnosno preregistraciju, ako je tvrtka postojala u bivsem sistemu ili prije donosenja Zakona o trgovackim sudovima, odnosno prije proklamirane pretvorbe i privatizacije (i to je isto prilicno zamrseno, ali potrebno je napraviti, a kako ce to biti ucinjeno, zavisi uglavnom od srece i jos vise od veza koje pojedinci imaju na Sudu ili u vlasti). Temeljni kapital pri registraciji tvrtke nije, naravno, jedini izdatak kojim su opterecene radijske i televizijske stanice u Hrvatskoj. Hrvatsko je ministarstvo veza uvelo praksu placanja koncesije i frekvencije, pri cemu se cijene formiraju u ovisnosti toga je li koncesija dobivena za cijelu drzavu, grad ili opcinu, te koliko stanovnika imaju grad ili opcina. Iako su i strucnjaci Vijeca Europe izrazavali zbunjenost zbog prakse naplate frekvencija, hrvatsko je ministarstvo ostalo pri tome, pa i dalje naplacuje ono sto nije njegovo (niti icije) vlasnistvo, odnosno sto mu je dodijeljeno upravo od Vijece Evrope.
Iskljucuje se pet stanica mesecnoNaravno, i svaka prijava na natjecaj za dodjelu koncesija takodjer se naplacuje (Radio 101 do sada je potrosio 35.000 DEM za te natjecaje, a sudbina mu je jos uvijek neizvjesna!). Cijene koncesija, frekvencija i prijave na natjecaje uopce nisu niske, a uz sve to idu i obavezni ugovori (ako pocinjete emitirati) sa zavodima za zastitu autorskih i izvodjackih prava, te jos niz drugih izdataka, sto cijenu pokretanja radijske ili televizijske stanice cesto povecava nekoliko (desetaka) puta. U takvoj situaciji vlasnici stanice uglavnom nisu u stanju placati novinare, pa koriste izvjestaje drzavne novinske agencije HINA, sto navodni medijski pluralizam ogranicava na "dzubokse s malim oglasima slusatelja", u cemu je informativni program tek nuzno zlo udovoljavanju zakonskih kriterija, a vijesti toliko bezlicne kao da ih je radila ekipa dnevnika Hrvatske televizije. Nepodmirivanje ovih obaveza dovodi, pak, do situacije da svaka dva mjeseca bude iskljuceno desetak stanica, a ponovno ukljucenje podrazumijeva podmirenje obaveza i placanje kazne, sto rezultira financijskim kolapsima elektronskih medija.Ne cudi stoga da je od podjeljenih 135 koncesija tek 99 radija koji emitiraju program (dok ne dodje Beluzic s nekim "razlogom"), a nezavisan samo jedan - Radio 101. Televizije su ili u vlasnistvu hadezeovaca ili pod njihovim neprikrivenim patronatom, dok slucajni pokusaj nezavisnosti - npr. Televizije Moslavine iz Kutine - cesto biva ometen Beluzicem i njegovom intervencijom tipa "neudovoljavanje tehnickim standardima". Uz jedan dnevni list - rijecki "Novi list", te jednim, uvjetno trima tjednicima - uz "Feral Tribune" to su "Nacional" i "Tjednik" (cija je buducnost sve neizvjesnija), stanje nezavisnih medija u Hrvatskoj poprimilo je zabrinjavajuci karakter, zbog cega je potonuce cijele drzave u potpuni i visestruki mrak vladavine autoritarnog predsjednika i njegove svite, sa svim posljedicama koje stanovnistvo vec osjeca na svojim ledjima, sve jasnija slika Hrvatske bez alternative. (AIM)
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |