nedelja, 26. april 1997.

Vojvodina izgubljena u Srbiji

Sirok Dunav, mnogo parobroda

Osnivanje Vojvodjanskog pokreta, pored vec postojece koalicije “Vojvodina" i istoimene stranke u Pancevu, znak je rastuceg nezadovoljstva Vojvodjana sadasnjim polozajem pokrajine, ali i rascepkanosti politickih snaga i njihove nespremnosti da pojedinacne interese podrede zajednickoj teznji

Mihal Ramac

“Vojvodina kada je usla u sastav nove drzave, bila je bogata, sredjena, krcato puna i napredna pokrajina i privredno, i kulturno, i drustveno. Ona je u novu zajednicu unela primerno organizovanu bogatu crkvu svoju, visoko razvijeno skolstvo svoje, opste narodno blagostanje, mnogobrojne snazne kulture, novcane i staleske organizacije i ustanove i, sto je najglavnije, budnu nacionalnu svest svoju, koja je kadra bila vekovima da odoli i najenergicnijim napadanjima tudjinske vladavine. Danas je Vojvodina iscedjeni limun, upropascena, razorena, privredno dovedena do prosjackog stapa, a nacionalno izvredjana i potpuno razocarana".

Ove reci nije izgovorio neki od aktuelnih autonomasa, vec Joca Lalosevic iz Sombora, jedan od radikalskih prvaka u Vojvodini, na sastanku s rukovodiocima stranke 17. aprila 1932. godine u Beogradu. Sezdeset pet godina kasnije tesko je reci nesto novo i drugacije, pa i beogradski rezim i borci za veca prva Pokrajine ponavljaju ono sto je nekad talasalo duhove. Prvi grme protiv separatizma i secesionizma, drugi se zalazu samo za ciste racune. Prvi smatraju da vojvodjansko pitanje ne postoji, jer je konacno i zauvek reseno 1918. godine, drugi zahtevaju da se ovo pitanje ponovo otvori i da se javno kaze sta je cije. Najzanimljivije u svemu je to da socijalisti ne mare sto nemaju ozbiljnijih argumenata od onih koje je koristio, recimo, Milan Stojadinovic.

Nakon jogurt-revolucije i ukidanja autonomije Vojvodine novom poretku se prvo surpotstavila Liga socijaldemokrata Vojvodine Nenada Canka. Posle njenog Memoranduma o Vojvodini iz 1991, objavljeno je jos desetak stranackih ili medjustranackih dokumenata na istu temu, a osnivanje Vojvodjanskog pokreta (osnivacka skupstina zakazana je za 25. april u Novom Sadu) znak je kako rastuceg nezadovoljstva Vojvodjana, tako i rascepkanosti politickih snaga koje se zalazu za veci stepen autonomije od sadasnjeg.

U Novom Sadu trenutno deluje koalicija “Vojvodina" koju cine LSV i Reformska demokratska stranka Vojvodine, u Pancevu postoji stranka “Vojvodina", u Zrenjaninu postoji prorezimska organizacija koja u nazivu takodje ima Vojvodinu. Vojvodjanski pokret, sva je prilika, nece tako lako okupiti one koji teze istom cilju i ciji su stavovi fakticki objedinjeni u njegovom Politickom programu. Razlog nisu ideoloske ili politicke razlike vec, cini se, iskljucivo licne i stranacke sujete, manje ili vise opravdane.

Vreme radikalnih

O sadasnjoj politickoj situaciji u Vojvodini Bosko Kovacevic, krajem osamdesetih kratko vreme partijski funkcioner, jedan od najliberalnijih u to vreme, kasnije i prvi covek pokrajinske partijske organizacije, a potom britki kriticar rezima, za “Nasu Borbu" kaze:

- Vojvodina ne oskudeva u politickim strankama. Svaka od njih igra na neku od njenih osobenosti. Predstavljaju se javnosti da bas one zastupaju njenu sustinu. Medjutim, jos uvek ovde nije sazrela ozbiljna politicka opcija koja bi njenu ukupnost uznosila odozdo u politicku arenu i dobijala pristalice i podrsku. U ovom trenutku reskih tonova, iskljucivosti i manipulacija upravo prolaze partikuklarne stranacke konstrukcije. Zato se i ne treba cuditi sto su najglasniji i sto kod biraca najvise prolaze oni koji su radikalizovani, iskljucivo na fonu etniciteta.

Vojvodina Vojvodjanima

Slogan "Vojvodina Vojvodjanima" prvi put je upotrebljen u tzv. Somoborskoj rezoluciji, koja je jula 1932. usvojena na skupu predstavnika opozicionih partija, okupljenih na inicijativu radikala. Krajem decembra iste godine usvojena je Novosadska rezolucija, u kojoj se navodi da "Vojvodina sa Sremom trazi za sebe isti polozaj, koji ce imati ostale nase pokrjaine". Ucesnici tog skupa izabrali su odbor zaduzen da vodi razgovore "sa Beogradom i Zagrebom po svim pitanjima izrazenim na dosadasnjim konferencijama".

Odbacujuci kritike da takva zalaganja Vojvodjana cepaju srpstvo, vec citirani Joca Lalosevic je rekao: "I pitam ja vas, gospodo, sta je bolje po Srpstvo i njegovu snagu, da li jedna autonomna uprava koja resava socijalne prilike i potrebe tog kraja, te vodeci racuna o zivotnim interesima tog kraja urpavlja njima po zelji i volji naroda, ili i dalje podrzavati jedan policijski rezim i ugnjetavanje, koji na sve strane seje samo mrznju i ogorcenje i koji baca ruznu sliku na srpsko pravdoljublje, srpski liberalizam i srpsku kulturu" (navedeno prema knjizi dr Ranka Koncara "Opozicine partije i autonomija Vojvodine 1929-1941").

Na platformi Novosadske rezolucije sredinom 1935. godine formiran je Vojvodjanski front u cijem programu je iznet zahtev da se drzava uredi na federativnoj osnovi i da jedna od federalnih jedinica bude Vojvodina (Banat, Backa i Baranja sa Sremom). Zarko Jaksic, jedan od lidera samostalnih demokrata, tada je govorio: "Drzava ce nam biti mirna i za razvoj sposobna samo u slucaju ako svaka pokrajina u okviru iste i jednake samouprave bude na korist zajednicke domovine sama odredjivala svoju sudbu i stajala pod upravom svojih sinova... Za Vojvodinu odlucno trazimo apsolutno isti polozaj koji Hrvatska trazi za sebe... Vojvodina se ne da gaziti ni dalje eksploatisati".

Vojvodina se danas u politickoj areni pojednostavljuje i privodi anahronim i stereotipnim sablonima stranackih provizorijuma. Ima u tom provizorijumu rezimske bahatosti i proizvoljnosti, ima resentimenta ranijih politickih pozicija i uticaja, ima kontriranja i inata, ima zazivanja vec vidjenih resenja. To sadasnji politicki lideri stranaka po Vojvodini obilato proizvode, jer je naprosto ne razumevaju drugacijom, istice Kovacevic.

Iako inicijatori osnivanja Vojvodjanskog pokreta naglasavaju da medju njima nema lidera i prvoboraca, utisak je da su tokom poslednjih nekoliko meseci najagilniji u tom poslu bili Vojvodjanski klub i Svenacionalni demokratski front Vojvodine, stranka kojoj je od osnivanja na celu Zivan Berisavljevic. No, na konferenciji za novinare na kojoj je ovaj dogadjaj najavljen receno je da ce svi clanovi Pokreta, pa i oni koji mu pristupe kasnije, biti u svemu ravnopravni. Pored pomenutih, Vojvodjanski pokret bi trebalo da cine Gradjanski pokret vojvodjanskih Madjara, Savez gradjana Subotice, Drustvo za istinu o NOB-u, Drustvo za madjarski jezik, Pokret za mir Vojvodine, Demokratski savez Hrvata Vojvodine i Drustvo za toleranciju iz Backe Palanke.

Vojvodjanski klub osnovan je 1992. godine kao nestranacko udruzenje gradjana koji nisu zeleli da se direktno bave politikom i ucestvuju u vlasti, vec samo da uticu na javno mnjenje, zalazuci se za ravnopravnost i ljudska prava te za zastitu ekonomskih, kulturnih i drugih interesa Vojvodine. Ima nekoliko stotina clanova tog ogranka u vecim vojvodjanskih centrima. Clanove i javnost obavestava o svom delovanju preko mesecnika “Glasnik", koji se u poslednje vreme stampa u 2.200 primeraka. Vojvodjanski klub je udruzenje gradjana bez obzira na nacionalnu, versku i stranacku pripadnost. U njemu i oko njega okupljaju se ljudi razlicitih uverenja kojima je, medjutim, zajednicko zalaganje za autonomiju Vojvodine u demokratskoj Srbiji i Jugoslaviji. Klub je na prvom mestu za ustavno jasno definisan polozaj pokrajine i za ustavno preuredjenje Srbije, uz uvazavanje posebnosti kako Vojvodine, tako i Kosova, Sandzaka, ali i Beograda. Na svojoj “Govornici" u Novom Sadu, a sve cesce i u drugim mestima, on pokrece pitanja sistemskih resenja, dajuci rec kako nezavisnim intelektualcima, tako i stranackim licnostima.

Zivan Berisavljevic

Tragicno razjedinjeni

Vojvodjanski pokret se radja kao pokret objedinjavanja, otvoren za sve kojima je Vojvodina zaista na srcu. U njega stupaju one organizacije i brojni pojedinci koji ocenjuju da ce udruzeni najbolje doprineti promenama nabolje. Mi nismo "rivali", naprotiv, interes je Pokreta da sve one vojvodjanske stranke i njihove koalicije, koje mu verovatno nece pristupiti, budu jos delotvorenije i snaznije nego sto danas jesu. Ocekujemo da zajedno, putem postojane saradnje, jacamo politicki blok autenticno vojvodjanskih snaga.

Ne treba se zavaravati: jos uvek smo, kao Vojvodina, preslabo zastupljeni u svim predstavnickim telima, pritom tragicno razjedinjeni. A naci cemo se, verujem, vrlo brzo - pred sudbonosnim pitanjima i izazovima, koji obavezuju na politicki promisljeno i uverljivo markiranje strateskih pozicija, interesa, zahteva i teznji Vojvodine i uspesnu demokratsku borbu za njih. Vojvodjanski pokret, oslonjen na dignitet brojnih pojedinaca koji mu, kao nestranackom, rado pristupaju i na politicko-moralni ugled sastava Skupstine Pokreta i drugih njegovih organa, spreman je i obavezan da takvoj potrebi Vojvodine da svoj puni doprinos. Pogotovo u punom sadejstvu s parlamentarnim strankama i drugim stranackim i nestranackim organizacijama.

Da sazmem u nekoliko reci - zasto Vojvodjanski pokret. Zbog jos sireg animiranja, okupljanja, objedinjavanja i saradnje autenticno demokratskih snaga Vojvodine i njihovih povezivanja s takvim snagama u Srbiji i Jugoslaviji. Zbog uspesnije promocije u Vojvodini, u zemlji i svetu velikog cilja kakav je puna autonomija Vojvodine i zbog brzeg, osmisljenog i uspesnijeg njegovog ozivotvorenja.

Generali bez vojske

Vojvodjanski pokret je, isticu osnovaci, politicka organizacija koja okuplja stranke, nestranacke organizacije, udruzenja i pojedince koji polaze od Manifesta za autonomiju Vojvodine i Predloga za promenu ustavnog polozaja Vojvodine. Prvi od ovih dokumenata donelo je 1995. godine 17 stranaka i organizacija, a drugi dve godine kasnije osam stranaka i 13 organizacija. Ovim dokumentima zahteva se promena ustava Srbije i Jugoslavije i donosenje vojvodjanskog ustava, odnosno ustavnog akta, kao i vracanje Vojvodini zakonodavne, sudske i izvrsne vlasti. Drugim recima, trazi se da Vojvodina bude knstitutivni element federacije, kao sto je bila do ukidanja Ustava donetog 1974.

Kriticari najnovijeg okupljanja vojvodjanskih snaga kazu da se u Vojvodjanski pokret udruzuju uglavnom generali bez vojske, odnosno stranke i organizacije sa po nekoliko ili, u najboljem slucaju, nekoliko desetina clanova. To je, cuje se, i razlog sto se Liga socijaldemokrata i vojvodjanski reformisti, koji su na lanjskim izborima kao koalicija “Vojvodina" dobili 120.000 glasova, drze po strani smatrajuci da je vrabac u ruci sigurniji plen od goluba na grani.

Vojvodjanski pokret je, jos pre nego sto je osnovan, ostro napala Socijaldemokratija generala Vuka Obradovica, za koju kazu da u Vojvodini ima onoliko clanova koliko i slova u nazivu. Optuzba je stojadinovicevsko-seseljevsko-milosevicevska: Ua, separatisti! Doduse, pale su teske reci i izmedju rukovodstava LSV i SDFV, ali javnost se ni zbog toga nije uzbudjivala.

Ugledni analiticar vojvodjanskih zbivanja Bosko Kovacevic, bez namere da se izjasnjava o medjustranackim odnosima, kaze da postoji i drugacija Vojvodina, mada ona nije ozbiljno stranacki artikulisana. Ona se povukla u svakodnevlje, u apstinenciju, i razumevanje razlicitosti zivljenja u njemu, bez politickog posredovanja.

- Ta drugacija Vojvodina, kaze Kovacevic, zasniva se na autonomiji pojedinca, na decentralizovanoj vlasti, na lokalnim samoupravama, na lokalnim i regionalnim pokretima, na privatnoj svojini, na radu. Vojvodina se zasniva odozdo. Za nju je i juce i danas vlast i posredovanje stranaka u drugom planu. U toj drugacijoj Vojvodini ostaju oni koji je prihvate. Vremenom utihnu ili odu oni koji je svojataju i zloupotrebljavaju. Ona se ne povodi za reskim tonovima duhovnog i inog pijemontizma vecinske nacije kao ni za liderima koji snuju o svom manjinskom mesijanstvu - kaze Kovacevic. Politicki delatnici u Vojvodini su ako zele uspeh, smatra on, upuceni da rade na preoblikovanju konflikata, a ne da posreduju u njima.

Osnivanjem Vojvodjanskog porketa stvara se jos veca guzva na tesnoj vojvodjanskoj politickoj sceni. Sta ce iz tog kvantiteta prerasti u kvalitet ne zavisi samo od vojvodjanskih politicara i biraca, vec i od Beograda, koji u poslednjih desetak godina ne tako brojne mostove preko Dunava koristi uglavnom jednosmerno: Za prevozenje tovara blaga uzetog sto institucionalno, sto vaninstitucionalno.

Stanimir Lazic

Izborni rezultat

Iskustva izbora 1996. za odbornike u vojvodjanskim opstinskim skupstinama, za Pokrajinsku i Saveznu skupstinu, a potom iz 1997. za Republicku skupstinu, potvrdjuju da nijedna od vojvodjanskih politickih stranaka nema dovoljno razvijenu infrastrukturu da biracima na svim izbornim mestima ponudi kandidate za odbornike i poslanike. Za tako nesto potrebno je oko 2.200 licnosti i bar jos toliko onih koji bi pomogli organizaciji izbora. To je osnovni uzrocnik sto na izborima '96. i '97. godine vojvodjanske politicke stranke nisu ni priblizno dobile podrsku Vojvodjana ako se ima u vidu - prema istrazivanjima razlicitih agencija - da 60 do 70 odsto Vojvodjana podrzavaju ideju autonomije Vojvodine.

Da bi se takvo raspolozenje Vojvodjana izrazilo i kroz izborni rezultat, neophodan je zajednicki izborni nastup ne samo svih vojvodjanskih politickih stranaka, nego i angazovanje nestranackih organizacija, pa i pojedinaca. Taj zajednicki izborni nastup je moguc samo ako se te organizacije i pojedinci okupe, udruze u jednu organizaciju koju smo za sada nazvali Vojvodjanski pokret i za koju je zajednicki izborni program - Predlog za promenu ustavnog polozaja Vojvodine - potpisan upravo od svih tih vojvodjanskih organizacija.

Prema tome, osnov za programsko udruzivanje postoji, a za bolji izborni rezultat nedostaje odgovarajuca organizacija. Takvu organizaciju je Vojvodjanski klub ponudio '96. i '97. godine, kada nismo uspeli jer politicke organizacije nisu pokazale za to interes. Sada, kada smo svedoci da se i Koalicija “Vojvodina" raspala, Vojvodina je ostala bez reprezentativnog tela koje, s jedne strane, moze dovoljno pouzdano da izrazi stav Vojvodjana i vojvodjanskog izbornog tela, a s druge strane neophodno je da Vojvodina ima svoje dovoljno autoritativne predstavnike i u razgovoru s domacim vlastima i pred medjunarodnim organizacijama i institucijama. Mi mislimo da Vojvodjanski pokret moze biti dobar okvir za takvo udruzivanje. Ako ne sada, ono bar za buducnost. A za razliku od svih ranijih razlicitih nastojanja, Vojvodjanski pokret utvrdjuje da su sve organizacije, clanice Pokreta, kao i pojedinci ravnopravni clanovi, pa je iskljucena mogucnost liderstva.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /