petak, 24. april 1998.

LUIZ ARBUR, GLAVNI TUZILAC HASKOG TRIBUNALA, O NADLEZNOSTI SUDA NA KOSOVU I HAPSENJU RADOVANA KARADZICA

Tri nacina za dolazak Karadzica na sudjenje u Hag

Tribunal ce da istrazuje prosla ,sadasnja i potencijalna buduca krsenja medjunarodnog humanitarnog prava na Kosovu. Razocarenje vlastima u Beogradu sto ne privode optuzene za ratni zlocin. Ne treba se kockati na kartu da ce Sud jednog dana prestati da radi

Vesna Vujic
specijalni izvestac “Nase Borbe" iz Haga

Nadleznost Haskog tribunala prosirena je i na prekrsaje medjunarodnog humanitarnog prava na Kosovu , tako da ce ovaj sud da istrazuje kako prosla tako i sadasnja ,a i potencijalna buduca krsenja medjunarodnog humanitarnog prava na ovom podrucju. To je potvrdila Luiz Arbur, glavni tuzilac Medjunarodnog krivicnog suda za bivsu Jugoslaviju u razgovoru sa grupom novinara vodecih listova iz Beograda.

Na pitanje "Nase borbe" da li se uskoro moze ocekivati i pojavljivanje Radovana Karadzica pred haskim sudijama, Arbur je odgovorila "da nema sumnje da ce Karadzicu biti sudjeno.Apsolutno, za mene je to samo pitanje vremena."Ona je objasnila da za njegovo privodjenje u Hag postoje tri mogucnosti :da se dobrovoljno preda, da ga uhapsi SFOR , a nije iskljuceno i da privodjenje bude izvedeno u organizaciji vlade Republike Srpske.Pitanje je kojim sredstvima ce to biti izvedeno i kada. Ako zna sta je dobro za njega , onda ce se dobrovoljno prijaviti, naglasila je Arbur.

Komentarisuci pitanje zasnovano na glasinama , kako domacim tako i u kuloarima Tribunala, da ce Karadzic tesko ziv stici u Hag, glavni tuzilac je kratko odgovorila da ima mnogo spekulacija kojima ona ne zeli da se bavi, osim cinjenicama.Postoje razna nagadjanja da li ce se on predati ili ne, rekla je Arbur i dodala da se nada se da ce Karadzic ipak stici pred sud i da bi bilo bolje da dodje pre nego kasnije.

Odgovarajuci na pitanje "Nase borbe" da li ima napretka u saradnji jugoslovenskih valsti i Medjunarodnog krivicnog tibunala od njenog poslednjeg boravka u Beogradu, Arbur je izrazila zadovoljstvo sto je , iako neblagovremeno, ipak javno objavbljen zahtev Tribunala bivsim generalima Sljivancaninu, Mrksicu i Radicu za dobrovoljnu predaju. S druge strane, nema mnogo napretka u hapsenju optzuzenih. Razocarana sam zbog toga sto vlasti nisu prihvatile sugestiju koju sam iznela prilikom boravka u Beogradu:oni i dalje govore o ustavnim preprekama za izrucenje optuzenih u Hag , sto ja razumem, ali bi onda u najmanju ruku trebalo da pokazu da ohrabruju dobrovoljnu predaju optuzenih . Ona je naglasila vaznost cinjenica da Republika Srpska preduzima takve korake iako za to tamo postoje takodje ustavne prepreke. Sve vlade su obavezne da saradjuju sa Medjunarodnim krivicnim sudom u Hagu , zato nije dovoljno reci samo sta Ustav sprecava. Vlada u Beogradu bi morala odmah da preduzme korake koji ce omoguciti promenu Ustava u skladu s medjunarodnim obavezama , a da dok to ne bude uradjeno ohrabruje dobrovoljnu predaju optuzenih Dobrovoljna predaja ne donosu nikavu prednost , jer olaksica za to nema . Postoji samo prednost i to ogromna za narod u Srbiji, podvukla je Luiz Arbur.

Napominjuci da ne zeli da zvuci cinicno , Arbur je izrazila misljenje da optuzeni u RS shvataju da im je daleko neprijatnija alternativa da ih uhapsi SFOR. Malo pozitivnije gledanje na ono sto je neizbezno, ipak predstavlja ohrabrenje. Prema njenom misljenju , moguce je da je u RS stvoren drugaciji imidz Suda i da je u javnosti stvoreno uverenje u njegovu otvorenost i postenje. U svakom slucaju, ona smatra da je to kombinacija razlicitih faktora , jer je, kao je naglasila , tesko zamisliti da ce se neko dobrovoljno predati ko se oseca apsolutno sigurnim i bezbednim.

Na pitanje novinara kako komentarise zalbe jugoslovenskog Komiteta za istragu ratnih zlocina nad Srbima da Sud ignorise njihove podatke, Arbur je rekla da nije videla poslednji izvestaj , “ali me ne iznenadjuje da tako kazu i ja razumem sta oni osecaju. S druge strane, oni su prvnici i oni znaju da cesto dokumenti koje nam podnose nisu dvoljni da pokrenemo postupak. Uvek im govorim , i oni to znaju, da bih im ja posteno rekla kada ne bi h zelela da pokrenem odredjeni slucaj , pa cak i kada bi razlog bio to sto je slucaj za nas nedovoljno vazan", rekla je glavni tuzilac.

Luiz Arbur je jos naglasila la da ce Tribunal postojati jos dugo , sve dok ne budu podignute sve optuznice za koje postoje dokazi , cak i u slucaju lidera . Niko ne treba da se kocka na kartu da ce Tribunal jednog dana prestati da radi.

Strategija tajnih optuznica

“Nikada ne govorim o broju imena koja su na tajnim listima", objasnila je glavni haski tuzilac odgovarajuci na pitanje o broju tajnih optuznica. Ona je podvukla da su tajne optuznice strateski vazne i da ona ne bi htela da naskodi efikasnosti takve strategije tako sto bi neko mogao da bude upozoren na mogucnost da je na "tajnoj listi". Ako bih, na primer, rekla da je na toj listi hiljadu imena neko bi mogao da pomisli-ja sam na listi . Takodje, time ne zelim da podsticem paranoju . Sud je do sada javno optuzio 74 ljudi , a istraga za tajne optuznice je ista kao i za javne.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /