utorak, 21. april 1998.

LENI FISER, PREDSEDNICA PARLAMENTARNE SKUPSTINE SAVETA EVROPE

Referendum bez znacaja

Ako Jugoslavija zeli da pristupi Savetu Evrope, onda mora biti shvaceno da je SE jedna velika porodica drzava u kojoj se o krizama raspravlja - otvoreno, da se moraju postovati ljudska prava, pluralisticka demokratija, otvoreno drustvo, rekla je Leni Fiser

Jovan Radovanovic
specijalni izvestac "Nase Borbe" iz Strazbura

Referendum u Srbiji je za odlucivanje Parlamentarne skupstine Saveta Evrope - irelevantan, odgovorila je Leni Fiser na pitanje vaseg izvestaca, na jucerasnjoj konferenciji za stampu u palati Parlamenta Evrope.

"To je kao da kod sabiranja kazete tri plus tri jeste osam, zato sto je vecina tako odlucila", rekla je Leni Fiser u nastavku. "Posle razgovora koje sam vodila u Beogradu, marta ove godine s predsednikom Milosevicem, jasno mi je da ce vecina glasati onako kako rezim ocekuje, dakle NE. Medjutim, u Jugoslaviji, a narocito na Kosovu, situacija je veoma politicki komplikovana da bi mogla biti resena tako jednostavnim potezima".

Na pitanje vaseg izvestaca kako je u Savetu Evrope komentarisano Milosevicevo odbijanje medjunarodnih posrednika u resavanju kosovske krize, Leni Fiser je odgovorila: "Ako Jugoslavija zeli da pristupi Savetu Evrope, a takva smo uveravanja dobili u Beogradu, onda mora da bude takodje shvaceno da je Savet Evrope jedna velika porodica drzava u kojoj se o krizama i problemima raspravlja - otvoreno!"

Na pitanje novinara Dojce Vele sta koci prijem Jugoslavije u Savet Evrope, Leni Fiser je odgovorila da je procedura prijema poznata, odnosno da sve zemlje imaju jednak tretman, a on podrazumeva da se moraju zadovoljiti standardi Saveta koji vaze za sve. To je, pre svega, postovanje ljudskih prava, pluralisticka demokratija, otvoreno drustvo.

"Moram vam priznati da Evropa nije kompletna bez Jugoslavije, ali moram naglasiti da je na vodjstvu ove zemlje da ispuni sve prethodne uslove koje je ispunilo 40 drzava - clanica Saveta Evrope", rekla je Leni Fiser.

"Ono sto mene licno ohrabruje, kada je Srbija u pitanju", rekla je ona, "jeste stav mlade generacije. Juce sam imala zanimljiv razgovor s predstavnicima srpskih studenata koji su mi rekli da oni odrzavaju kontakte sa svojim albanskim kolegama sa Kosova i da su bezrezervno za otvoren i konstruktivan dijalog s kosovskim Albancima. To daje nadu da su, ipak, neki putevi za promene u Srbiji u buducnosti - otvoreni".

Na pitanje novinara Albanske televizije zasto je za sednicu Saveta Evrope, zakazanu za 22. april, pozvana parlamentarna delegacija Skupstine Jugoslavije, a ne i parlamentarci Kosova, Leni Fiser je odgovorila: "Pozvali smo legalno izabrane parlamentarce iz Beograda, kao i predstavnike albanske zajednice s Kosova, na celu s Editom Tahiri. To je bilo jedino moguce u sadasnjoj situaciji".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /