nedelja, 19. april 1997. | |||
Americka vidjenja situacije na KosovuZapustena sustina krize
Zameniti cvrstu ruku Srba prema Albancima isto tako cvrstom rukom Albanaca prema lokalnim Srbima u autonomnom ili nezavisnom Kosovu predstavljalo bi uvod u katastrofu. Americka podrska za pohvalu obnavljanju autonomije Kosova ne sme da dozvoli tamosnjim albanskim gradjanima ni nagovestaj utiska da oni nemaju obaveze prema svojim sugradjanima, kosovskim Srbima"
Slobodan Pavlovic
|
SAD - prema Rozenfeldu - moraju, htele ne htele, da u resavanju kosovske krize
posluju sa Milosevicem, imajuci u vidu odnos politickih snaga u Srbiji. Problem
je, medjutim, u tome sto Vasington sa saveznicima, kako se navodi, ima u ovom
slucaju pred sobom "dva Milosevica". U objasnjavanju tog dvojnog pristupa, u ovoj
analizi "Vasington posta" kaze se i sledece:
"Prvo cemo morati, ako je moguce, da disciplinujemo Milosevica agresora i
patrona etnickog ciscenja, koji Albancima na Kosovu uskracuje sva prava. To je
onaj Milosevic kome ce drzavni sekretar Medlin Olbrajt nametnuti nove sankcije
zbog ubistva brojnih Kosovara, ukljucujuci zene i decu, kao i zbog njegovog
odbijanja da uspostavi autonomni dijalog sa izabranim albanskim liderima na
Kosovu.
Drugi Milosevic takodje mora da bude angazovan. Rec je tu o politickom lideru
koji, bez obzira koliko bio omrznut, ima legitimnu zabrinutost za integritet
svoje zemlje, sto je Srbija ukljucujuci Kosovo. SAD, polazeci od principa da se
granice ne mogu menjati silom, odlucno su podrzavale integritet Srbije povodom
zahteva Kosova za nezavisnoscu. Cinile su to sa gorkim saznanjem da bi to mogao
da iskoristi njihov protivnik Milosevic."
|
"Treba li medjunarodna zajednica da podrzava pravo Kosova na otcepljenje u vidu nezavisne drzave ili prikljucenja Albaniji, sto se iskazuje kao cilj OVK i prakticno svih albanskih politicara u Pristini? Da li je to pravo Kosova da se vrati svom autonomnom statusu koje je svojevremeno uzivalo, u danas podeljenoj Jugoslaviji? Ili je to prosirena autonomija, stagod se pod tim podrazumevalo? Ili su ta "legitimna prava" Kosovara mnogo umerenija; ogranicena na osnovna ljudska prava i zastitu civila od oruzanih napada policije i paramilitarnih jedinica?" - glasila je dilema koju je Hanam postavio pred citaoce "Glouba" i kreatore vasingtonske politike, upozoravajuci odmah potom da odgovori na ta pitanja "ne mogu da budu samo teoretski, ukoliko g-dja Olbrajt ocekuje medjunarodni konsensus za akcije kojima se racuna da ce se naci izlaz iz jos jednog balkanskog zivog blata".
Bostonski profesor smatra da bi najavljene sankcije prema SR Jugoslaviji mogle da dobiju podrsku ovdasnjeg javnog mnjenja, ali ih on ne vidi kao meru kojom ce se stici do zeljenog cilja na Kosovu.
Sta tu moze da uradi Klintonova administracija?
Prema Hanamovom misljenju - za pocetak - SAD ne mogu da se suprotstave Milosevicevoj upotrebi sile protiv albanskog secesionistickog pokreta na Kosovu, a da se ne izloze optuzbama za hipokriziju i primenu dvostrukih standarda. Prema ovoj analizi u bostonskom "Gloubu", to bi moglo da se izvede jedino u slucaju spremnosti Medlin Olbrajt da isto tako javno osudi izraelske akcije protiv PLO, turske napade na Kurdistansku radnicku partiju, doskorasnje britanske obracune sa IRA, kao i ciscenje u Sri Lanki secesionistickih tamilskih "tigrova". Upozoravajuci, istovremeno, da pravo na upotrebu sile protiv naoruzanih pobunjenika ne nosi sobom i opravdanje za primenu neogranicene i prekomerne sile, profesor Hanam konstatuje da su nedavna zverstva srpskih vlasti protiv civilnog stanovnistva na Kosovu izazvala opravdano ogorcenje sirom sveta. I tu se, prema njemu, nalazi ta linija koju je u ovoj situaciji potrebno povuci na balkanskom pesku - linija koju je on ovako formulisao u toj zapazenoj analizi.
"Najgore u celoj situaciji je to sto ovakav stav SAD moze da okurazi one Albance koji nastoje da oruzjem i nasiljem ostvare svoje iredentisticke zahteve ne samo u krnjoj Jugoslaviji, vec takodje i u Makedoniji" - napisao je Matlok u clanku za "Njujork tajms", upozoravajuci da kosovski problem ne moze da se resi praznim pretnjama ili vojnom akcijom, a ponajmanje jednostranim americkim udarima. "Resenje problema mora da sadrzi pristanak g. Milosevica na obnavljanje autonomije koju je oduzeo Kosovu 1989, kao i zastitu prava kako Albanaca, tako i Srba u ovoj pokrajini." |
Za razliku od Harsta Hanama, njegov kolega sa Prinstonskog Univerziteta i nekadasnji americki ambasador u Moskvi Dzek Matlok trazi od Klintonove administracije apsolutno krajnju uzdrzanost oko jos jednog uvaljivanja u balkansku zabokrecinu. Reagujuci na nedavne javne pretnje Roberta Gelbarda i Medlin Olbrajt (upozorenja Milosevicu da ce se smatrati "licno odgovornim" za dalji razvoj situacije na Kosovu i uzastopna upozorenja da SAD "nece tolerisati" nasilje u ovoj pokrajini), Matlok konstatuje da su SAD na putu da budu uvucene u jedan etnicki rat "koji je od minimalnog ili nikakvog znacaja za americku bezbednost time sto ce, posle svega onoga sto je u poslednje vreme odavde javno izreceno, ili preduzeti akciju i sprovesti u delo pretnje upucene Milosevicu "cime ce se samo pogorsati sadasnja losa situacija" - ili se pokazati da je tu ipak bila rec samo o jednom vasingtonskom blefu.
Sadasnji profesor i bivsi ambasador (jedan iz grupe Busovih diplomatskih izabranika, koji su se sklonili iz Stejt departmenta u akademske vode posle Klintonovog ulaska u Belu kucu), konstatuje u finalnom delu ove svoje analize da americka administracija ne otvara bas put ka kompromisnom resenju za krizu na Kosovu time sto se Milosevic iskljucivo okrivljuje za nedavna nasilja, dok se s druge strane "ne poklanja dovoljna javna paznja nasilnim akcijama naoruzanih albanskih separatista, koje su izazvale akciju srpske policije".
Trazeci od vlade SAD javni pritisak kojim bi se postiglo da se lideri kosovskih Albanaca odreknu zahteva za punom nezavisnoscu, kao i da sa stvarno dobrom voljom pristupe pregovorima o autonomiji Kosova u okviru SRJ, Dzek Matlok upozorava da se - bez ispunjavanja tih preduslova - od vlasti u Beogradu zahteva nesto sto ona ne moze da prihvati, bez obzira da li joj je na celu Milosevic ili neko drugi.
"Svet je svojevremeno priznao rasturanje Jugoslavije i nezavisnost njenih konstitutivnih republika, ali takav lak legalizam ne postoji kad je rec o priznavanju prava Kosova na nezavisnost. Nova Jugoslavija Srbije i Crne Gore nije u dezintegraciji, upkros kontinuiranim pa cak i eskalirajucim napetostima i nasiroko rasprostranjenim krsenjima ljudskih prava. Nema se utisak da postoji secesionisticki pokret u Vojvodini, koja je do 1989. imala isti autonomni status kao Kosovo" - kaze na tu temu Harst Hanam, zagovarajuci tezu o autonomnom Kosovu u okviru SRJ, ali i ostavljajuci otvorenim pitanje kakvog oblika i kolikih dometa bi trebalo da bude ta pokrajinska autonomija u srpsko/crnogorskoj federaciji. "Jednostavan povratak na status Kosova od pre 1989. bio bi problematican, imajuci u vidu sadasnje drasticno promenjene okolnosti, kao cinjenicu da je medjunarodna zajednica odavno digla ruke od pokusaja da vrati u predjasnje stanje bilo sta od nekadasnje Jugoslavije. |
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |