cetvrtak, 16. april 1998.

PRIVREDNI SUD U BEOGRADU 23. APRILA OTVARA STECAJ ZA "GENEX"

Dovoljno veliki da ih spasava Vlada?

Na jucerasnjoj Skupstini radnika "Genexa" Informacija o eventualnom stecaju razmotrena bez detaljnije rasprave. Andrije Dozet, predsednik Upravnog odbora umirio zaposlene objasnjenjem da ce o njima povesti racuna srpska Vlada

Najavljenog stecaja holding korporacije "Generaleksport" mozda i nece biti, jer je ova firma na posebnom spisku Vlade Srbije za svojinsku transformaciju, po posebnom programu. Iako je na zahtev novobeogradske filijale Narodne banke Jugoslavije Privredni sud u Beogradu pokrenuo prethodni stecajni postupak nad ovom kompanijom (30. marta zbog neprekidne nesolventnosti od sezdeset dana) u krugovima bliskim Vladi se pominje mogucnost da poverioci "Genexa" budu namireni u vanstecajnom postupku. Prvo rociste je zakazano za 23. april.

Na Skupstini radnika "Genexa", ka je juce odrzana, stecaj ovog dojucerasnjeg gianta je, doduse, bio jedna od tema na dnevnom redu, ali se o njemu nije detaljnije raspravljalo. Zaposleni u holding korporaciji "Generaleksport" su se, prema nezvanicnim izvorima "Nase Borbe", zadovoljili ekspozeom Andrije Dozeta, predsednika Upravnog odbora ove firme, koji ih je umirio rekavsi da je "Genex" velika kuca, i da ce se njihovom sudbinom pozabaviti Vlada, jer se nalaze na vladinom spisku za poseban program privatizacije. Svoj optimizam sedamdesetjednogodisnji Dozet je potkrepio tvrdnjom da je 97. godina bila najuspesnija za "Genex" u poslednjih osam godina.

Okupljenim clanovima Skupstine "Generaleksport" holding korporacije procitano je, inace, pismo Miska Macure, direktora "Genexovog" predstavnistva u Londonu - BSE Genex, koji trazi da se zakljucno sa 31. majem bude razresen duznosti. Zanimljivo je da je BSE Genex vazio za najuspesniju i najprofitabilniju "cerku firmu" "Genexa" u svetu.

Stecajni postupak u korporaciji "Generaleksport", koja je 91. godine imala 6.500 zaposlenih, a danas broji oko 2.500 radnika bi, prema zakonskim propisima, morao biti pokrenut zbog toga sto je kompanija od avgusta do decembra 97. godine na racunu imala "nula dinara". Rec je, dakle, o vise od dva meseca neizmirivanja obaveza, pa cudi kako je takvo poslovanje Dozet mogao nazvati "uspesnim". Dozet je, inace, iz poznate "Genexove" kule, poznate i kao zapadna kapija Beograda, cesto porucivao da je zapoceta transformacija u "Generaleksport" holding korporaciju zapravo transformacija u svet. Ako se setimo da je "Genex" nekada vazio za najuspesniju import - export firmu nekadasnje Jugoslavije, cija je vrednost procenjivana na oko milijardu dolara onda se sadasnjih "nula dinara" obrta na kraju prosle godine moze okarakterisati samo kao kraj uspesnog puta. Nekadasnji sjaj ovog giganta imao je, doduse, podlogu u cinjenici da je drzava "Genexu" namenjivala sve vazne i velike izvozne i uvozne poslove, a sve zbog toga sto je dobar deo zarade ove firme zapravo bio izvor finansiranja drzavnih poslova i vojske. Kada se, na insistiranje nekadasnjih jugoslvoenskih republika, a pre svega Slovenije i Hrvatske, imperija "Genex" raspala, sto je za javnost bilo vidljivo kroz odlazak Milorada Savicevica (opstepriznatog najuspesnijeg menadzera tog doba), "Genex" postepeno gubi gotovo sve velike poslove: medju kojima je posebno zanimljiv biznis sa zitom, naftom i ostalim berzanskim robama.

Da su, pored Savicevica, nekadasnji strucnjaci i menadzeri "Genexsa" bili i naj privrednici na domacem terenu vidi se i po tome sto su oni i danas uspesni. Savicevic ima firme u Svajcarskoj i Rusiji a imovina mu se procenjuje na dvadesetak miliona dolara, Zoran Drakulic, vlasnik kompanija sa zajednickim imenom "Point" (na Kipru, u Budimpesti, Beogradu i najnovije u Londonu) je po procenjenoj imovini jos uspesniji, a ne zaostaju puno ni Milovan Pavlovic, bivsi potpredsednik kompanije i Slavko Radosevic, koji su u "Genexu" vodili agrar a isti posao nastavili u Rusiji.

Zasto je "Genex" dosao u ovako tesku situaciju tesko je odgovoriti. Evidentno je, medjutim, da je umesto njihovom ogranku za naftu u vreme sankcija posao obezbedjenja drzave ovim vitalnim artiklom dat Tomicevom "Jugopetrolu" a posao sa Rusima, i za naftu i za gas, Marjanovicevom "Progresu". Skorasnje prodavanje "Jugotursa" (uspesne kcerke "Genexa") povezuje se, inace, sa prijateljstvom predsednika Milosevica sa grckim biznismenima, pa nije iskljuceno da i eventualni stecaj bude samo rasciscavanje terena za neku novu raspodelu interesa. Jer, da podsetimo, sediste JUL se nalazi u vili u Ulici Djure Djakovica, u kojoj je nekada bilo sediste "Jugotursa".

J. Putnikovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /