cetvrtak, 16. april 1998.

INTERVJU: MIODRAG VUKOVIC, POTPREDSEDNIK CRNOGORSKE VLADE, O KOSOVSKOM REFERENDUMU, SANKCIJAMA, MILOSEVICU, SAVEZNOJ DRZAVI I KONTICEVOM KABINETU

Uradimo sve da ne dodje do sankcija

Ako Crna Gora bude izuzeta od eventualnih sankcija SRJ, mi necemo biti zbog toga srecni, jer se radi o nasoj maticnoj drzavi, ali zato stalno govorimo da treba sve uraditi da ne dodje do sankcija, da treba hitno otvoriti dijalog o Kosovu sa Albancima bez prethodnog uslovljavanja

Vojislava Vignjevic

- Pitati narod za jednu elementarnu politicku stvar koja se rjesava samo ako se politicki ozbiljno promislja situacija u kojoj se nalazi narod pa i covjek koji je od tog istog naroda izabran, za nesto sto je objektivno moguce rijesiti politickom odlukom tog covjeka, ili je prenosenje odgovornosti na taj narod ili je prica o nedovoljnoj odlucnosti da se rijesi problem. A mozda je alibi za nesto sto je vec rijeseno, ali sada treba da se transparentno prijavi da je rijeseno, moguce i na neocekivan i nepovoljan nacin, kaze na pocetku razgovora za nas list Miodrag Vukovic, potpredsednik crnogorske vlade, komentarisuci predstojeci srpski referendum o Kosovu.

Kako ce Crna Gora reagovati ukoliko medjunarodna zajednica natera Milosevica da Kosovu da specijalni status u okviru federacije?

- Republika, specijalni status, visoka autonomija, niska autonomija, personalna, kulturna autonomija regija, sve se to nudilo za Kosovo, ali se nije sjelo i razgovaralo. Sada treba pregovarati, konstatovati da je problem ogroman, pale su glave, nervoza je velika. Ne moze se Kosovo drzati finansijskim injekcijama od milion dolara dnevno ni zbog Srba ni zbog Crnogoraca ni zbog Albanaca, ni zbog Srbije, ni zbog Jugoslavije.

U tim pregovorima bazican je princip to sto Evropa nece da mijenja granice, dakle Kosovo je dio teritorije Srbije i rjesava se u okviru teritorijalne cjeline Srbije. Kako, s kojim statusom, kojim ustavnim, podustavnim ili nekim drugim oblikom, to je stvar konvencije. Sve ostalo su pretpostavke, iskazi onih koji su navijacki raspolozeni za jednu ili drugu stranu gdje se lobira.

Sta ce Crna Gora preduzimati? Crna Gora ce stalno da moli, da provocira, da trazi razgovor, jer je bolje hiljadu dana razgovarati nego jedan dan ratovati.

Istina gurana pod tepih

Kosovo je zapetljan, stari, problem, a istina o Kosovu se dugo gurala pod tepih. Na zajednickoj kosovskoj nesreci koja je eskalirala do toga da u poslednje vrijeme "dijalog" vode samo drzava i terorizam gradila se citava jedna politicka struktura - populizmom, manipulacijom, sirenjem ksenofobije, radikalizacijom. Tako je doslo do formiranja etnickog nacionalizma u jednoj staroj evropskoj drzavi kakva je Srbija na racun gradjanskog nacionalizma. A da bi se sacuvao taj prostor i ljudi u njemu, da bi se sacuvala citava drzava Srbija, mora se hitno povesti dijalog sa kosovskim Albancima bez ikakvih uslovljavanja. Znaci, rjesenje problema na Kosovu moze se pronaci jedino kroz dijalog i pregovore.

“Izdajnici" i “slugeranje"

Kako ce se Crna Gora braniti od eventualnog uvodjenja novih sankcija Jugoslaviji?

- Kako cemo se mi braniti? Necemo se sigurno braniti tradicionalnim sredstvima, ali necemo vjerovatno ni pistaljkama. Branicemo se istinom, branicemo se time da smo demokratska sredina i da u Jugoslaviji postoji, istina, depresirani kapacitet koji je sada pokleknuo pod naletom ove radikalizovane desnice koja tesko prima demokratske impulse. Mi smo transparentno za mir, za dijalog, mi nijesmo za svadju sa svijetom. Mi smo rekli - nama treba svijet, a ne mi svijetu, mi hocemo integracije sa svijetom i kao Crna Gora i u okviru Jugoslavije. Nadamo se da je ta demokratska rijec iz Crne Gore dovoljno ozbiljno shvacena u svijetu i da ce svijet prema njoj naci mjeru. Nijesmo mi srecni da se uvedu bilo kome sankcije, a posebno ne nasoj maticnoj drzavi Jugoslaviji. Posebno necemo biti sretni da nas izoluju da se ostali dio Jugoslavije blokira. Ali, mi i sad ponavljamo: pre nego sto neko odluci da uvede sankcije, uradimo sve da do sankcija ne dodje, a moze se mnogo toga uraditi da sacuvamo drzavno i nacionalno dostojanstvo, da sacuvamo teritorijalni integritet zajednicke drzave, da sacuvamo svoje ljudsko pravo na buducnost bez sankcija, na normalan zivot.

Apsolutni suverenitet ne postoji

Od referendumskog izjasnjavanja ovdasnji rezim ocekuje istorijsko "ne" stranom mesanju u resavanju duboke i opasne krize na Kosovu. S druge strane, zvanicna Podgorica se optuzuje za izdajnistvo i sluganstvo inostranstvu posebno Americi?

- Pa, svijet je vec implementiran u nase unutrasnje stvari i to ne samo ovdje, iz prostog razloga sto danas nigdje nema apsolutne suverenosti. Pogledajte Evropu, stvaraju se zajednicki projekti, valuta, vojska, drzave se danas ispomazu, integrisu, pa i po cijenu "drzavnog i nacionalnog dostojanstva". Sve sto je demokratsko i kao takvo isprobano u svijetu, a sto se nudi i Srbiji i Jugoslaviji, medjutim, ovdje se uzima kao antidemokratsko i za Srbiju i za Jugoslaviju, pa samim tim i za Crnu Goru. Cim mi to kazemo, eto ti problema, pa se tako na primjer problem Kosova brzo transponuje na Crnu Goru te mi onda dokazujemo da nijesmo protiv Srbije i Jugoslavije zato sto nudimo demokratska rjesenja. Pazite, srpska vlast je s Albancima dogovorila projekat tri plus tri o obrazovanju. Sta se desilo? Sustinu tog programa ne treba objasnjavati Albancima, jer su ga oni prihvatili, nego Srbima, studentima na primjer. Umjesto da program objasnjavaju Srbima kao sto bi cinila svaka odgovorna vlast, prica se o Crnoj Gori, da mi nesto tamo surujemo sa Amerikancima koji hoce da se instaliraju u nasoj zajednickoj drzavi itd. Nije nego...

Kontica je odavno trebalo penzionisati

Nedavno je jedan visoki funkcioner vase stranke izjavio da bi saveznog premijera trebalo penzionisati. Kada ce Kontic u penziju?

- Pa, treba penzionisati ne samo gospodina Kontica nego citavu politicku strukturu koja ne dozvoljava punu demokratsku afirmaciju Jugoslavije, dakle svakog ko je politicki destruktivan, nemocan, neubjedljiv. I mi mislimo da ce sve te strukture, svi ti “kontici" koji cine vladu koja ne vlada vec je prepustila vecinu svojih ustavnih funkcija saveznoj instituciji koja na to nema pravo otici u penziju nakon parlamentarnih izbora u Crnoj Gori. Naime, mi vjerujemo da ce na tim izborima pobjediti demokratska Crna Gora koja ce poslati u savezne institucije nove, kompetentne i odgovorne ljude i kroz promociju takve demokratske Crne Gore u federaciji probuditi demokratsku Srbiju kako bi zajedno napravili demokratsku Jugoslaviju koja je nasa zajednicka drzava, slobodan drzavni izbor Crne Gore.

Recite nam kako ce Djukanovicev program “Za novi pocetak" biti prihvacen na saveznom nivou?

- Ocekujem da ce taj program biti precutan, i o njemu ce se cutati sve dok se ne promeni politicka struktura saveznih institucija. Ne mozemo ocekivati da savezni funkcioneri prihvate program koji od njih zahtjeva nesto potpuno suprotno od onoga sto danas rade. NJih, dakle, treba mijenjati. Djukanovic je morao da saopsti te mjere, jer je kucnuo poslednji cas da se spasi zajednicka drzava, ali o realizaciji tog programa moci cemo da govorimo tek nakon parlamentarnih izbora u Crnoj Gori.

Opoziv Milosevica?

Da li ce u DPSCG traziti opoziv predsednika Jugoslavije?

- To je pitanje realnog odnosa snaga u saveznom parlamentu. Vidjecemo kakav ce on biti nakon crnogorskih izbora, a mi se, ponavljam, nadamo pobjedi. Tek tada, kad budemo znali odnose u Vijecu gradjana mozemo pokrenuti tu inicijativu, jer bi ona mogla imati odgovarajuci efekat.

Znate, odgovornost je demokratska kategorija. Ako vi u demokratskim zemljama radite pogresno, snosite odgovornost sto cete biti zamjenjeni ili sto cete biti sklonjeni demokratskim putem i sto ce umesto vas doci odgovornija licnost. Mi se nadamo da cemo konstituisanjem nove demokratske infrastrukture na saveznom nivou sa boljim i kvalitetnijim personalnim sastavom sto se Crne Gore tice i njenog djela participacije u saveznoj drzavi, saveznog predsjednika vratiti u okvire ustavne nadleznosti. Kao predsjednik ce morati da se ponasa na nacin kako to kaze Ustav. To vazi i za vladu i za skupstinu.

Da li se kajete sto je vasa partija svojevremeno doprinela izboru Slobodana Milosevica za predsednika SRJ?

- Ta rijec ima emotivan prizvuk, a politika se bazira na realnosti. Mi smo sa SPS napravili i ovu Jugoslaviju, jer je tada SPS kao dominantna politicka snaga bio raspolozen da pravimo trecu Jugoslaviju zajedno sa dominantnom politickom snagom u Crnoj Gori. SPS je od tada do danas sve vise padao i vise nije najjaca partija. Dobio je nove saveznike, a ti su saveznici i onda bili protiv te zajednicke drzave, sada su se udruzili sa SPS-om koji je sa njima napravio kompromis. Mi sada imamo globalni problem - koga kao politickog partnera imamo u Srbiji za ekonomsku i politicku reformu Jugoslavije. To je vaznije pitanje od pitanja jesmo li ranije pravili neke greske kao vladajuca crnogorska partija. Demokratska partija socijalista Crne Gore je podrzala Milosevica kada je bila u koaliciji sa Socijalistickom partijom Srbije, ocekujuci da ce on raditi u granicama saveznog Ustava. Nazalost, nasa politika se cesto bazira na realnim autoritetima.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /