utorak, 14. april 1998.

ALARMANTNA SITUACIJA U KOMBINATU ALUMINIJUMA PODGORICA

Spas u kreditu od sto miliona dolara

Prodaja KAP ocekuje se pocetkom iduce godine. Do kraja maja trebalo bi da pocnu pregovori sa zainteresovanim kupcima vecinskog paketa akcija

Pod uslovom da radi punim kapacitetima (oko sto hiljada tona primarnog metala godisnje) Kombinat aluminijuma u Podgorici tesko da bi mogao da izmiri sadasnje gubitke i obaveze u ukupnom iznosu od 220 miliona dolara. Najveci crnogorski privredni kolektiv, sa 4.280 zaposlenih, usao je u dramaticnu fazu poslovanja a i ukoliko Vlada Crne Gore ne garantuje uzimanje kredita od 80 do sto miliona dolara, sa grejs periodom od najmanje godinu dana, u pitanje dolazi i dalja proizvodnja.

Vlada Crne Gore bi morala takodje da preuzme obavezu u reprogramiranju dugova Narodnoj banci Jugoslavije, Investbanci, Jugobanci i drugim dosadasnjim kreditorima aluminijskog giganta na Cemovskom polju, koji se nalazi u takvom stanju da samostalno ne moze da rascisti ni racune sa povjeriocima u Crnoj Gori, prije svega Elektroprivredom, Rudnicima boksita i zeljeznicom kojima duguje pozamasna sredstva.

Na sastanku poslovodstva KAP-a sa predstavnicima republicke i Savezne vlade i banaka, prije neki dan, zamjenik generalnog direktora dr Branislav Radonjic rekao je da proizvodna cijena jedne tone aluminijuma u KAP-u iznosi 2.340 dolara i to zbog visoke operativne cijene koja se krece oko 1.700 dolara. Dr Radonjic je naglasio da se operativna cijena shodno uslovima i tehnologiji koja se primjenjuje, u svijetu krece od 970 do 1.420 dolara. Stvar postaje mnogo jasnija ako se zna da trenutno cijena jedne tone aluminijuma na svjetskoj berzi iznosi 1.450 dolara i da su davno prosla vremena kada je dosezala cak i tri hiljade zelenih novcanica.

Milioni dolara za konkurentnost

Dr Radonjic misli da se u proizvodnju mora uloziti najmanje dvjesta miliona dolara. Tada bi se, prema njegovim rijecima, cijena jedne tone sirovog aluminijuma svela na 1.100 dolara i bila bi konkurentna. Radonjic istice da se prilikom prodaje KAP-a, koja se ocekuje vec pocetkom iduce godine, mora ici na segmentaciju, jer se prerada aluminijuma lakse moze prodati za gotov novac nego pogoni za primarnu proizvodnju.

Svetislav Nelevic, generalni direktor KAP-a iz tog “zlatnog perioda", sada takodje clan njegovog najuzeg rukovodstva, konstatuje da su trenutno najvise stavke u proizvodnji aluminijuma sirovine i elektricna energija (cak 80 odsto) i plate (20 odsto). On se pozalio na visoke drzavne dazbine, podsjetivsi da su prije desetak godina licni dohoci u proizvodnoj cijeni aluminijuma iznosili u bruto iznosu svega osam odsto. Na interesovanje gostiju sta je sa preradom, odgovoreno je kratko da “za preradu treba visoka tehnologija i svjetsko trziste", a ne postoji ni jedno ni drugo. Izgubljeno je cak i nekadasnje jugoslovensko trziste na koje je plasirana gotovo cjelokupna proizvodnja. Inace, za vrijeme sankcija medjunarodne zajednice i kasnije tacno hiljadu radnika je uzelo 24 licna dohotka i napustilo KAP, dok je 181, nakon otkupa potrebnog radnog staza, otislo u penziju.

Time je i broj zaposlenih u KAP-u sveden na razumnu mjeru sto ce biti i vazna olaksica prilikom prodaje ovog kolektiva na stranom trzistu. Kreditno-komercijalna banka Francuske, koja je na medjunarodnom tenderu izabrana za savjetnika za prodaju KAP-a, procijenice sta u njemu valja a sta ne. Njeni strucnjaci vec mjesec dana neumorno rade na tome i trebalo bi da do kraja maja ove godine pocnu razgovori sa stranim investitorima zainteresovanim za kupovinu vecinskog dijela akcija, nakon cega bi uslijedilo i raspisivanje medjunarodnog konkursa.

B. I. Milicic

Funkcionerska obecanja za optimizam

Republicka i Savezna vlada ce pomoci KAP-u da se izvuce iz krize, ali tek posto bude gotov izvjestaj revizorska kuca “Kupers". Ministar energetike i industrije Miodrag Gomilanovic obecao je da ce republicka Vlada podrzati dobijanje stranog kredita u trazenom iznosu i ujedno se zaloziti za reprogramiranje dugova bankama i domacim povjeriocima.

Potpredsjednik Savezne vlade Vojin Djukanovic, medjutim, smatra da za saveznu administraciju “nema preceg posla nego da vrati olaksice Evropske unije", konstatujuci da KAP bez njih po svakoj izvezenoj toni aluminijuma gubi stotinu DM.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /