ponedeljak, 13. april 1998.

Reagovanja u Srbiji i Crnoj Gori povodom referenduma o Kosovu

RATKO MARKOVIC, POTPREDSEDNIK VLADE SRBIJE

Vlast preuzima odgovornost za posledice

Pozicija vlasti bi bila komotnija kada bi strani predstavnik posredovao u odlucivanju, jer bi tada vlast opravdanje mogla da trazi u pritisku medjunarodne zajednice, rekao je Markovic

Beograd, Beta. - Potpredsednik Vlade Srbije Ratko Markovic odbacio je prekjuce kao neosnovane kritike da vlast raspisivanjem referenduma o stranom posredovanju u resavanju kosovskog problema sopstvenu odgovornost prebacuje na gradjane.

“Referendumsko pitanje jasno izrazava zelju vlasti da prihvati svu odgovornost za eventualne posledice, ukoliko gradjani Srbije odbiju strano mesanje u unutrasnje stvari Republike", rekao je Markovic a prenosi Radio-televizija Srbije. On je kazao da bi pozicija vlasti bila “komotnija, kada bi strani predstavnik posredovao u odlucivanju, jer bi tada vlast opravdanje mogla da trazi u pritisku medjunarodne zajednice, bilo da se radi o uceni, ili o pretnji sankcijama". “U nasem slucaju upravo je obrnuto. Kada se eliminise strani predstavnik, a time i strani uticaj, odgovornost snose drzavni organi liseni opravdanja u pritiscima na slobodnu volju onih koji odlucuju", ocenio je Markovic, koji predvodi srpski pregovaracki tim na Kosovu.

Potpredsednik Vlade Srbije je ocenio da je “cilj zbivanja na Kosovu i Metohiji - prosirivanje Albanije" i izrazio uverenje da referendum “daje sustinske pravce za resavanje problema na Kosovu i Metohiji" “Ako se vecina gradjana izjasni protiv ucesca stranih posrednika, jasno je da se problem Kosmeta ne moze resavati izvan Srbije. Time je iskljucena svaka mogucnost da se status Kosmeta veze za saveznu drzavu i Kosmetu da svojstvo federalne jedinice, ili lazne autonomije, koja je inace veca od stvarne, a to je bila ona autonomija prema ustavu iz 1974. godine", rekao je Markovic.

PREDSEDNIK VLADE CRNE GORE FILIP VUJANOVIC O REFERENDUMU O KOSOVU

Nedovoljno promisljena odluka

Problem Kosova je vec internacionalizovan, jer su za njegovo resavanje zainteresovane sve zemlje regiona, a referendum samo otezava odnose Jugoslavije sa medjunarodnom zajednicom smatra premijer Crne Gore

Kragujevac. - Predsednik Vlade Crne Gore, Filip Vujanovic, izjavio je u petak, u intervjuu RTV Kragujevac, da misli da je raspisivanje referenduma o Kosovu u Srbiji nedovoljno promisljena odluka. Jer, prema njegovim recima, posredovanje medjunarodne zajednice “ne znaci ukljucivanje medjunarodne zajednice da bi ona nametala svoje odluke".

S druge strane, tvrdi Vujanovic, problem Kosova je vec internacionalizovan posto su za njega zainteresovane i Albanija, i Makedonija, i Grcka, kao i sve druge zemlje u kojima Albanci zive. “Ne vidim da ima valjane politicke i druge argumentacije da se medjunarodna zajednica ne ukljuci u te pregovore i ne garantuje dogovor. Referendum je iskazivanje jednog nekooperativnog odnosa prema medjunarodnoj zajednici, otezava nam odnose sa njom i ne moze doneti nista dobro", smatra crnogorski premijer.

“Kosovo mora ostati deo Srbije i Jugoslavije. Medjutim, i u Srbiji i u Jugoslaviji se mora biti svestan da albansko stanovnistvo treba da ima onaj stepen autonomije koji bude dogovoren u medjusobnom dijalogu. Jasno je pritom - kaze Vujanovic - da su zahtevi da se autonomija Albancima ne uspostavi - nerealni, kao sto su nerealni i zahtevi o nezavisnosti ili statusu Kosova republika".

Osvrnuvsi se na tvrdnje o crnogorskom separatizmu,Vujanovic je naglasio da su “Jugoslavija i zivot sa Srbijom nesto sto predstavlja stratesku potrebu Crne Gore". “Mislim da mi treba da zivimo zajedno, jer je nasa buducnost u zajednistvu... Apsolutno sam protiv separatizma i mislim da je perspektiva Jugoslavije u zajednistvu Crne Gore i Srbije. Medjutim, ja Srbiju ne poistovecujem sa njenom vlascu. Buducnost Jugoslavije ne sme da zavisi ni od jedne partije, ni od njenog lidera, ni od jednog drzavnika, ni od jedne koalicije. Mislim da je Crna Gora ustavno 50 odsto Jugoslavije. Ako se to tako shvati, onda separatisticke snage nemaju velike sanse", tvrdi Filip Vujanovic.

Crnogorski premijer je u intervjuu RTV Kragujevac ocenio da se u vezi granicnog prelaza Debeli brijeg ne moze ucenjivati druga drzava (Hrvatska) sa obrazlozenjem da mi trpimo manju stetu od njih. On smatra da granicni prelaz (Debeli brijeg) i teritorijalni problem (Prevlaka) nisu ni u kakvoj korelaciji.

Z. Radovanovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /