ponedeljak, 13. april 1998.

BORKO RELJIC, GRADONACELNIK

Protektorat pod plastom

Ovde sve jos stoji, a medjunarodni faktor, svidjalo se to kome ili ne, provodi svoje ciljeve i zadatke. Inostrana ulaganja uslovljena povratkom, pre svega, izgnanih Bosnjaka. Puna podrska novoj vladi i predsednici Plavsic

Dragan Banjac

Pre rata na niz rukovodnih funkcija a tokom proteklih sedam godina direktor Srpske drzavne banke, Borko Reljic poslednjih sest meseci obavlja duznost predsednika Izvrsnog odbora i ujedno je gradonacelnik (srpske) opstine Brcko. Reljic je ranije upravljao u ovdasnjem bioskopskom preduzecu i jos nekoliko firmi gde je po pravilu odlazio za prinudnog upravnika. Od kraja prosle godine je na slican nacin, uredbom supervizora Roberta Faranda, postavljen i na mesto gradonacelnika gde je, takodje, “prinudni upravnik".

- Poslednja cetiri mjeseca za mene je bio izuzetno tezak period, vrijeme intenzivnih razgovora s predstavnicima medjunarodne zajednice, a takodje i s celnicima Republike Srpske. Smatram ovo veoma odgovornom funkcijom, s obzirom da je rat tek zavrsen, u gradu nedostaje mnogo toga, nemastina je, veoma su prisutni socijalni problemi, dosta je nezaposlenih, a privredni kapaciteti uglavnom ne rade.

Kako Brcko izgleda danas?

- Brcko ima veliki broj raseljenih lica. Oni nisu izbjeglice vec upravo raseljena lica i svi ti nasi sugradjani koji su dosli iz drugih gradova RS i bivse RSK (Krajine) bore se za svoj status. Da kao gradjani rijese svoja egzistencijalna pitanja, od stanovanja prvenstveno pa nadalje. Nista od privrede maltene ne funkcionise i samim tim njima je suzen prostor da nadju zaposlenje i rijese svoj status. Problem smjestaja je takodje izrazen, mada je tu situacija nesto bolja.

Privreda jos stoji?

- Nista se nije promijenilo. Sve stoji kao sto je bilo na kraju rata. Nekad je ovdje bilo osamnaest hiljada zaposlenih, a sada ih je jedva preko tri hiljade, od cega pola u vanprivredi. Nista ne radi i valja pokrenuti “Interplet", “Bimeks", “Bimal", “Izvor", “Bosnu", “Teslu" i “Bosnaplod", govorim samo one vece firme, koje nazalost jos nismo uspjeli da pokrenemo. Imali smo samo dobre zelje (i dobru volju od prijatelja iz Savezne Republike Jugoslavije) medjutim, sve ide sporo.

Ima li Brcko, s obzirom na sadasnji status, mozda vece sanse u pogledu stranih ulaganja?

- Tesko je sada u ovakvoj situaciji o tome govoriti. Iako ima dosta nagovjestaja sa Zapada ne mogu reci ni da ni ne. Perspektiva, dakle, nije ruzicasta. Sve je, inace, obojeno politickim razmisljanjima i moguce je, ukoliko se vrati odredjeni broj Muslimana u Brcko, da dodje neki novac. U suprotnom ulaganja nece biti.

Grad se vec prilicno otvorio?

- Mi smo jedini u bivsoj BiH, odnosno gledajuci taj prostor, napravili pomake u pogledu povratka izbeglica. Otvorili smo kapije, iako poput mnogih nismo proglasili grad otvorenim. Ovo je grad mnogo otvoreniji od Sarajeva, Zenice i svih drugih, da ne pominjem slucaj Mostara, koji s nama ne bi trebalo porediti. Kad je u pitanju recimo Zenica, mogu na ovo dvije ruke, koje fala Bogu imam, nabrojati koliko se Srba vratilo tamo. Kod nas evo pomnozite, ne sa cetiri nego sa sest, rekao bih, tih dvije hiljade objekata i vidite koliko se vratilo. To je dvanaest hiljada Muslimana ovdje sto se vratilo. Oko hiljadu njih je uzelo (cirilicne - p. a.) licne karte i zele da zive u RS, dok ostali bojkotuju ovu vlast i RS. Istine radi, oni ovu administraciju postuju u jednom dijelu, u drugom ne postuju i videcemo kako ce se ponasati kada pocne primjena naseg Ustava RS i zakona.

Jeste li Vi gradonacelnik, mozda, i za administraciju u Brki i Brcko Ravne, za deo opstine pod bosnjackom i hrvatskom kontrolom?

- Ne, vec samo za podrucje dokle ide linija razdvajanja izmedju entiteta. Oni imaju svoje opstine, Muslimani u Brki, a Hrvati u Brcko Ravne i fakat prema trenutnoj raspodjeli oni imaju svoje zasebne teritorije.

Imate li kontakta i moze li se govoriti o nekoj vrsti saradnje?

- Nemam prilike ni da se vidjam s njima, a ni telefoni ne rade. Trebace malo vremena da se i to uspostavi, ta telefonija.

Kakva je saradnja sa supervizorom i medjunarodnom policijom?

- Saradjujemo veoma dobro, kontakti su svakodnevni i sa kancelarijom OHR (Ureda Visokog predstavnika), OSCE, IPTF i drugima. Oni imaju svoje ciljeve i zadatke i, svidjali se oni nama ili ne, oni to zele da provedu. Mogu da kazem da je protektorat nad gradom Brcko uveden od prije godinu dana, samo je on danas pod nekim demokratskim plastom. Nece da ga tako zovu. Ja sam jednostavno gradonacelnik koji sam odgovoran za sve, ali nisam odgovoran jer oni donose odluke po vecini osnova. Prema tome protektorat je tu.

Arbitar ni ovaj put nije doneo odluku o statusu ove oblasti?

- Ocito su odluke politicke, jer pravno gledajuci oni su sada trebali ili da prekinu proces, iz razloga sto su se gospoda iz Hrvatske (hrvatskog dela opstine - p. a.) iskljucila iz procesa i onda se Federacija BiH pojavljuje kao strana “koja tuzi". Samim tim arbitrazu je trebalo obustaviti. Pored toga hrvatska strana je osporila Ganicevo zastupanje, i to s punim pravom, jer njima Brcko kao grad vise ne znaci nista. Oni su se snasli.

Vi ste kadar SDS, politicke partije okrivljene za dosta rdjavog delanja po srpski narod od vodjstva lociranog u Banjaluci a takodje je u nemilosti i kod medjunarodnog faktora?

- Srpska demokratska stranka je partija koja ima najprogresivniji program, ta koja je okupila narod i stala uz narod od pocetka rata. Stoga mislim da tu stranku ne treba gledati kroz crnu prizmu. Mislim da je SDS jedina sposobna da napravi nesto pozitivno u smislu zastite nacionalnog interesa, da sacuva Republiku Srpsku.

Kako cete saradjivati sa novom vladom?

- Normalno je da cu postovati hijerarhiju i predsednik Dodik ima moju apsolutnu podrsku u smislu rijesavanja niza pitanja. Prema tome ja sam okrenut toj vladi i gospodju predsednicu uvazavam maksimalno. Nema razloga da mi ne saradjujemo i da ne budemo na istoj liniji po pitanju Brckog, sto je zajednicki cilj.

Kako vidite izlaz iz sadasnje situacije i mozete li gradjanima obecati bolje dane?

- Ne znam sta bih rekao. Mnogo sam obecavao poslednjih mjeseci i poslije svega ne ocekujem puno od Zapada. I oni su mnogo obecavali a nista nisu ispunili.

Sutra: Policija za primer narodu

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /