sreda, 8. april 1998.

RASPRAVA KOJA JE PRETHODILA ODLUCI O RASPISIVANJU REFERENDUMA

Zatvaranje ili otvaranje vrata pred svetom?

Poslanici potvrdili stavove svojih partija. Vladajuca koalicija - da strano mesanje nikada nije donosilo dobro, SPO - da je istina na strani Srbije i da to ne treba kriti, Nova demokratija - da ne treba zatvarati vrata pred svetom. Preostali deo opozicije smatra da referendum nece nista resiti

Beograd.- Jucerasnjem donosenju odluke o raspisivanju referenduma u Skupstini Srbije prethodila je celodnevna rasprava u kojoj su poslanici potvrdili poznate stavove svojih partija. Vladajuca vecina - da je narodno izjasnjavanje nacin da se pokaze svetu da je Kosovo neotudjivi deo Srbije, te da strano mesanje nikada nije donosilo dobro, predstavnici Srpskog pokreta obnove - da je istina na strani Srbije, pa to ne treba kriti, Nove demokratije - da ne treba zatvarati vrata pred svetom, a preostalog dela opozicije - da referendum nista nece resiti, a da je narod i ranije, za krupnije stvari, trebalo pitati za misljenje.

Posrednici pomazu separatiste

Ton jucerasnjoj sednici dao je premijer Mirko Marjanovic, koji je optuzio "najmocnije medjunarodne faktore" da nastoje pretnjama i silom da nametnu svoju volju bez obzira na principe i posledice ne samo po narod Srbije i gradjane nase zemlje, vec i po mir i stabilnost u regionu. Kosovo i Metohija je unutrasnje pitanje Srbije i sva resenja su u iskljucivoj nadleznosti Srbije i njenih gradjana, a svaki pokusaj nametanja medjunarodnih posrednika u resavanju unutrasnjih pitanja jedne drzave i protiv njene volje , suprotan je nacelu suverene jednakosti drzava, osnovnim principima Povelje UN, OEBS-a i medjunarodnog prava.

Medjunarodnu zajednicu, olicenu u Kontakt-grupi, Marjanovic je optuzio da nastoji da diktira konacne rezultate dijaloga koji su vec napisani u raznim projektima i prema kojima se, kako je rekao, sada razradjuje tehnologija.

- Odnos prema zahtevima za stranim posredovanjem kljucno je pitanje. Od toga zavise i tok i rezultati dijaloga. Posrednika traze oni koji svakodnevno pomazu separatiste, dok istovremeno izglasavaju saopstenja i rezolucije protiv Srbije i Jugoslavije. To su oni isti koji savetuju separatiste da pokazu jos malo strpljenja, jer nije trenutak za otcepljenje. To su isti oni koji su toboze zabrinuti sto dijaloga jos nema, a Rugovi i njegovim istomisljenicima zabranjuju da se odazovu na poziv Vlade Srbije za dijalog, jer im je potreban alibi za pritiske protiv nase zemlje - istakao je premijer Marjanovic i podsetio da, dok su postojale, i vazalne drzave su uzivale unutrasnju autonomiju. Srbija je u proslom veku kao vazalna drzava autonomno donosila svoje ustave i kada je bila pod Turcima, pa se ne moze dopustiti da posle vek i dve decenije nezavisnosti odlucuje o pitanjima svog Ustava uz medjunarodnog posrednika. Marjanovic je izneo uverenje da ce narod na referendumu potvrditi neugasli ponosni i slobodarski narodni duh, koji je pokazao i pre 57 godina odbijanjem da Jugoslavija pristupi trojnom paktu. Time ce odbaciti metod diktata, pritisaka, ucena i vredjanja dostojanstva drzave i naroda jer ne prihvata slepu pokornost svetskim mocnicima.

Citaju lekcije vlasti, a grle se sa Rugovom

Potpredsednik Vlade Srbije Vojislav Seselj je, odgovarajuci na optuzbu Dragana Veselinova da Vlada Srbije nema platformu za pregovore sa Albancima, rekao da vlada ima jedinstvenu platformu - Kosovo kao unutrasnji problem Srbije. "Hocemo da razgovaramo o svim problemima ali u okviru Ustava Srbije, koji je za nas svetinja. Ne mogu strani politicari da u Beogradu citaju lekcije vlasti, a onda odu u Pristinu i grle se s Rugovom. Onda on ne moze biti posrednik jer je dokazao pristrasnost, jer se u Beogradu ne grli ni sa kim, pa ni onima koji bi to jako zeleli", rekao je Seselj, dodavsi da je zadatak vlade da zastiti i mnoge Srbiji lojalne pripadnike albanske manjine.

Traze da razbijamo sopstvenu drzavu

U svom govoru sef poslanickog kluba Socijalisticke partije Srbije Gorica Gajevic je primetila da pod plastom zastite ljudskih, gradjanskih i manjinskih prava i sloboda, u stvari golom silom, pretnjom i diktatom hoce da nam otrgnu ono sto je nase 13 vekova. Svetskim mocnicima smeta sto Srbija hoce partnerski, a ne vazalni odnos. "Drobljenje prostora Balkana na patuljaste, nestabilne i nesamostalne drzave samo je deo sireg geostrateskog interesa sile koja nece jaku i stabilnu drzavu na Balkanu. Oni podsticu svaki ekstremizam, secesionizam i fundamentalizam, sa ciljem stvaranja vestacke krize u nasem regionu da bi zaposlili sebe, svoju vojnu silu", rekla je Gorica Gajevic, nazvavsi licemerjem navodnu brigu za dobrobit naseg naroda u ime demokratije i ljudskih prava, a zapravo se trazi da saradjujemo na razbijanju sopstvene drzave. Direktno podrzavajuci separatizam i terorizam, oni stvaraju opasan presedan u medjunarodnim odnosima. Pokusaj da se Srbija razbije prvo trazenjem specijalnog statusa, zatim sirom autonomijom, a onda i statusa republike u okviru Jugoslavije, u sustini je, prema recima Gorice Gajevic, trazenje modela da se stvori nova albanska drzava na tlu Srbije, kao uvod za dalje cepanje nase drzave.

Referendum ce, prema recima Gorice Gajevic, potvrditi resenost da se mirnim putem, politickim sredstvima, bez uslovljavanja, traze odgovori za resavanje zivotnog pitanja na Kosovu i Metohiji. Ona je podsetila da je Srbija multietnicko i multikonfesionalno drustvo, u kome, zajedno sa Srbima, zivi gotovo trideset nacionalnih manjina cija su prava garantovana Ustavom i zakonima po najvisim standardima medjunarodne zajednice. I sve nacionalne manjine koriste ta prava, samo albanski separatisti traze secesiju, prisiljavaju svoje sunarodnike da selektivno koriste garantovana prava, sprovode teror i nasilje nad svima koji im se protive.

Po oceni predsednika skupstine Dragana Tomica opravdanje pritisaka na nasu zemlju u ime demokratije je cinicno pogotovu ako se zna da je kriza na Kosovu i Metohiji, kao i druge krize koje se koriste kao pritisak na male narode zapravo vestacki stvorena kriza.

- Nosioci novog svetskog poretka traze krize da bi na njima iskazivali svoju moc, da bi njima upravljali i drzali u potcinjenosti druge zemlje i narode. Kad nema krize, onda ne prezaju da ih proizvode. Kosovo i Metohija u planovima tih mocnika zamisljeno je kao zariste na Balkanu. Paralelno negde u komsiluku vec se sprema rezervno zariste, a iza toga sledece. I tako dok svi ne budemo u istom stroju, po istim "demokratskim receptima", svi sa istim gazdom. Treba li dakle mi, koji imamo tako sveza secanja iz raspada prethodne Jugoslavije koji napamet znamo redosled poteza da dozvolimo sebi ponavljanje proslosti - upitao se Tomic i dodao da mi ne mozemo biti jedina zemlja na svetu kojoj je oduzeto pravo na odbranu od terorizma i samoodbranu.

I Jugoslovenska levica se, po recima sefa njene poslanicke grupe, Milana Rodica, pridruzila ovim stavovima, glasace za referendum, a protiv internacionalizacije kosovskog pitanja Rodic je izrazio uverenje da ce gradjani biti protiv razbijanja prethodne Jugoslavije, jer "da se stranci nisu mesali, jedna mala Slovenija ne bi krenula na cetvrtu vojnu silu u Evropi, ne bi pre vremena priznali te male, izmisljene drzave na Balkanu, ne bi srpski narod ziveo u toliko drzava na Balkanu, i ne bi nam izmislili sankcije iz nama nepoznatog razloga".

Seselj spreman za Hag

Optuzujuci Slobodana Milosevica da ce na Kosovu izazvati rat posle kojeg ce izmedju sebe i Tribunala postaviti ceo jedan narod, Nenad Canak je dodao kako njemu inostranstvo ne treba "jer kad vidim Vladu Srbije kao da sam u Hagu". Reagujuci na ove reci, Vojislav Seselj je Canku porucio da "ne plasi mecku resetom. Ne plasi se ova vlada Haga nego se Hag plasi nekih iz vlade. Podsecam vas da sam jos '95. dobrovoljno hteo da odem u Hag, ali oni nisu hteli. Spreman sam i sada da napustim sve, vladu i stranku, i odem u Hag".

Protiv nametanja stranih resenja

Prema recima sefa poslanicke grupe SPO Milana Mikovica, "ako smo za dijalog sa Ibrahimom Rugovom i njegovim pregovarackim timom, onda bi upravo zbog cinjenica koje svet ne zna, trebalo da insistiramo na tome da sto vise stranih medija, sto vise stranih diplomata u svojstvu posmatraca ili svedoka, prisustvuju srpsko-albanskom razgovoru". Mikovic je podsetio da su i zemlje clanice Kontakt-grupe i Evropska unija i Savet bezbednosti UN za mir i za Dejtonski sporazum i za nepromenljivost granica u Evropi. "Posto su albanski ekstremisti protiv svega toga, mi ne smemo da bezimo od saradnje sa Kontakt grupom i Evropskom unijom u odbrani istih ciljeva i vrednosti." Ni Mikovic ne spori da u ponasanju nekih velikih sila postoje dupli standardi, "ali se treba zapitati koliko je nasa drzavna politika davala povoda za takve duple arsine. Promenimo neka svoja ponasanja, pa proverimo da li svet, zaista mrzi Srbe i Srbiju. Odnos prema Republici Srpskoj, primera radi, znacajno je promenjen posle nove politike nove vlade".

- Ne mozemo da prihvatimo one strane predstavnike koji zele da namecu resenja u srpsko-albanskom dijalogu i koji, unapred, izjavljuju da problem Kosova treba resiti u granicama SR Jugoslavije, a ne Srbije. Takve predstavnike medjunarodne zajednice ne prihvata ni SPO - rekao je Mikovic, i, pozivajuci se na ovlascenja Saveta bezbednosti UN da moze da se umesa svuda tamo gde utvrdi da postoji pretnja miru, rekao da su Kosovo i Metohija u nasoj iskljucivoj nadleznosti dok traje mir i da to nece biti pocne li rat! SPO je za hitno otpocinjanje dijaloga sa Albancima, ali SPO smatra, rekao je Mikovic, da vladin pregovaracki tim nije najbolji i da nije dobro sto ta ekipa odlazi u Pristinu bez jedinstvene drzavne platforme. Radikali su protiv svake autonomije, a socijalisti i JUL za autonomiju u okviru Ustava Srbije. SPO, sa svoje strane, smatra da Kosovo i Metohija nisu svojina ni vlade niti bilo koje stranke, rekao je Mikovic i podsetio da SPO trazi da se narod na referendumu izjasni i o zastavi i grbu koji su i rodjeni na Kosovu.

Generalstab demantovao Veselinova

U popodnevnom delu zasedanja predsednik parlamenta Dragan Tomic obavestio je poslanike o pismu koje je Skupstini Srbije poslao Generalstab Vojske Jugoslavije, kao reakciju na izjavu Dragana Veselinova da je u VJ unisteno pola naoruzanja, te da u severnom delu Vojvodine nema ni jednog oklopnog bataljona.

U pismu se istice da je ova tvrdnja lisena svakog osnova jer su "medjunarodnim sporazumom uredjene proporcije vojne sile drzava u regionu, pri cemu SRJ u potpunosti poseduje respektivne snage u sva tri vida vojske, shodno svojih potrebama. U severnom delu, Vojvodini, kao i na citavoj teritoriji SRJ raspored jedinica VJ nije menjan. VJ je sposobna da brani svaki deo drzavne teritorije SRJ".

- Tacno je da je jedan deo naoruzanja unisten, ne odustajemo od svojih tvrdnji. Cenimo tvrdnje Generalstaba, ali neka nam onda iznesu jasne cifre - zakljucio je, posle reakcije iz Generalstaba, Veselinov.

Sve prihvatljivo sem secesije

Sef poslanickog kluba ND Zarko Jokanovic istakao je da njegova stranka smatra da je legalno pravo Skupstine Srbije da raspise referendum, ali da on sada i nije neophodan "jer je odgovor na referendumsko pitanje vec zapisan u Ustavu Srbije, odnosno da Kosovo jeste Srbija". Jokanovic je podvukao da ND nije za nametanje gotovih resenja medjunarodne zajednice, ali da jeste za prihvatanje onih predloga koji su protiv secesije i separatizma.

On je podsetio da su angazovanjem medjunarodne zajednice postignuti i Dejtonski i Pariski mirovni sporazumi, te da je i sam Slobodan Milosevic, sledeci upute Felipea Gonsalesa, predlozio parlamentu usvajanje lex specialisa. Nije mudro zatvarati vrata pred svetom, zakljucio je Jokanovic, jer posledice mogu biti drasticne - novi talas sankcija i izolacija. Napominjuci da ne treba bezati od sveta vec ici u diplomatsku ofanzivu, Jokanovic je podsetio da je i sam predsednik Srbije Milan Milutinovic dobio podrsku naroda zahvaljujuci predizbornom sloganu "Srbija i svet".

Podsecajuci prisutne da je "srpski narod najbolje na sopstvenim ledjima osetio sta znaci naci se na putu velikoj svetskoj sili", sef poslanicke grupe SRS Stevo Dragisic istakao je da su SAD izjavile da je na Kosovu i Metohiji ugrozen njihov nacionalni interes. "U sukobu naseg i americkog interesa na Kosovu, radikali ce uvek stati ispred srpskih interesa. SRS je za kulturnu autonomiju Kosova, sto znaci da albanska nacionalna manjina bude samostalna u skolstvu, zdravstvu, socijalnoj zastiti, ali neka to sami finansiraju", zakljucio je Dragisic. On je jos dodao da bi pristanak Srbije na medjunarodno posrednistvo bilo jednako potpisivanju kapitulacije.

Objasnjavajuci, kako je rekao, pakleni plan koji je SAD smislila za Kosovo, Seselj je naveo da Amerikanci govore o kosovskom problemu kao problemu SRJ "da bi ga lakse otcepili i proglasili novom federalnom jedinicom". Zato je, po njemu, smisao referenduma "na kojem ce narod odbaciti strano mesanje, da sve ono sto sa Zapada bude usmeravano protiv Srbije, bice protiv Srba u celosti. Smisao je da im unapred stavimo do znanja da cemo izdrzati".

Nenad Canak, sef poslanickog kluba koalicije "Vojvodina", podsetio je poslanike da je nedavno odbacen njegov predlog o formiranju anketnog odbora koji bi ispitao dogadjaje u Drenici. "Sada vam Amerikanci prave takav odbor i vi raspisujete referendum. Referendumsko pitanje je kojesta. Sta znaci biti protiv stranih predstavnika? Znaci li to da bi i Crna Gora bila strana sila u pregovorima o Kosovu?", zapitao je Canak.

Posto ga je odmah potom Zoran Andjelkovic (SPS) okvalifikovao kao Vuka Brankovica, Canak je, ponovo izlazeci za govornicu, rekao kako u Vojvodini zivi 24.000 invalida iz ratova u kojima Srbija nije ucestvovala. "Ako mislite da cete je ponovo uvuci u rat, varate se", porucio je Canak.

Dragan Veselinov (Stranka "Vojvodina") ocenio je da nije potrebno posebno ispitivati narod da li protiv stranog mesanja u unutrasnje probleme "jer ce odgovor biti poznat a i Ustav Srbije daje pravo svim gradjanima da budu gospodari u svojoj kuci". On je, medjutim, optuzio Vladu Srbije da nema jasnu platformu u dijalogu s Albancima. "Vlada je ta koja bi trebalo da bude hrabra i donese politicku platformu o Kosovu. Vlada nije pitala Vojvodjane hoce li da izgube autonomiju, nije pitala narod hoce li rat i hoce li drugu inflaciju u istoriji", rekao je Veselinov.

Poslanici SPS i SRS smenjivali su se za govornicom, sve jednako optuzujuci svet za dvostruke arsine, pozivajuci se na srpske mitove i istorijsko junastvo. Milorad Vucelic tako je primetio da svako prekomponovanje granice predstavlja pretnju miru, dok Srbija i putem ovog referenduma demonstrira privrzenost miru u regionu i sire... Dusan Matkovic izrazio je misljenje da je trajno resenje kosovskog pitanja u povratku Albanaca na posao. Bilo je i direktnih poruka predstavnicima medjunarodne zajednice. Primera radi, Rajko Djurdjevic (SRS) porucio je "jednoj staroj gospodji kojoj vise prilici da bude s unucicima i koja je za 24 sata obisla svet, sejuci mrznju protiv Srba... da je nasa ljubav veca je od mrznje Madlen Olbrajt".

Da li je referendum ustavan?

Semsudin Kucevic (Lista za Sandzak) izjavio je da je referendum neustavan i kontraproduktivan, te da ce pozvati sugradjane da na njega ne izadju. On je podsetio da je Kosovo samo jedno od neresenih pitanja, to jest da je takodje nereseno pitanje Sandzaka, Vojvodine i status bosnjackog , albanskog hrvatskog, madjarskog naroda.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /