ponedeljak, 6. april 1998.

IZBEGLICKI CENTRI PORED ARANDJELOVCA

Zivot u "kutiji"

Ako zele da se osame, povuku zavesu na ulazu u "kutiju" i to je dom u kome ce vecina njih, cega su poprilicno svesni i ostati. Posmatrano sa visine, ovaj prostor izgleda kao izuzetno komplikovan lavirint

Zeljka Jeftic

Prolaze dani starcima, izbeglicama iz Hrvatske smestenim u selu Stojnik pokraj Arandjelovca. U maticu su krenuli medju poslednjima, neki i nakon "Oluje". Gotovo svi pamte datum i vreme kada su upalili svoj traktor i nerado napustili ognjiste.

U ogromnoj hali pregradjenoj kartonskim (ili od "spera") zidovima, visine oko dva metra, svaka od porodica dobila je tri, cetiri kvadrata prostora. Ako zele da se osame, povuku zavesu na ulazu u "kutiju" i to je dom u kome ce vecina njih, cega su poprilicno svesni i ostati. Posmatrano sa visine, ovaj prostor izgleda kao izuzetno komplikovan lavirint.

- Udjite, sednite. Evo ovde pored mene - govori nam sezdesetogodisnjak, koji izgleda najmanje deset godina stariji. Pokriven je sa nekoliko cebadi. Neprestano se trese, a usne su mu modre. Prepun cinizma sam sebi postavlja pitanja i daje odgovore. "Kako zivimo? Da u pravu ste, kao psi. Ali oni su znate, predivne zivotinje. Tako zahvalne. Dobiju sve a onda uzivaju. Izvrnu se i leskare. Lencare, kada vam kazem. Nista ne traze, a katkad i nemaju. Tako vam je to sa psima a sa ljudima, kako je sa ljudima? E ljude treba shvatiti, a to je vec teze." Nakon monologa, starac koji s njim deli "sobu" nudi nas da jedemo. Na stolici dva jajeta i parce hleba. "Hajde uzmite, necu ja ostati gladan."

Najtuzniji utisak ostavile su dve bake. Nepokretne su i jedini prostor koji vide su "kutije". "Nema nikoga ko me moze odvesti na pretrage, a ja ne mogu cak ni sedeti." Njen muz Jovo pita nas "kako je ostalom narodu". Pokazujemo mu slucajnu fotografiju, snimljenu u Vukovaru na jednom od spratova stambene zgrade naknadno nazvane "Hotel ocupani". Iza je razruseni Vukovar. Oci im se pune suzama. Traze da im je damo na poklon i napisemo par reci za njih. Ono sto oni zele. "Jovi i Milici da se vrate u svoj dom". Kakva ironija, na fotografiji je bio razruseni grad.

Izbeglicki dani zitelja ovog centra kombinacija su najstrasnijeg. Starost i siromastvo, starost i odbacenost, starost i bolest.

Samo nekoliko kilometara dalje, u selu Banja je jos jedan izbeglicki centar. Ljudi smesteni u ovom kampu zive u "boljim" uslovima od onih u Stojniku. Utoliko sto ih je znatno manje i dobili su malo veci prostor.

- Samo jedna stvar ista je ovde kao i u Pakracu. I tamo i ovde svi misle da mi je cerka u stvari drugarica - kaze starica 24 godiste koja je u dvadesetoj godini dobila, kako kaze, "svoju jedinicu". "Secam se, rodila sam je a sutradan se bezalo u sumu. Stavim je u zavezljaj, pa kud te noge nose. Ko bi reko da cemo obe doziveti isto. Samo ovog puta bezala je sama", prica i osmehuje se. "Iz svoga kraja pre dolaska u selo Banja, za koje nikada pre nisam cula, secam se vasara za Teodotovu subotu kada se narod okupljao. Eto prodje i jos jedna nedavno..."

"Mog mora nema..."

Branko Baosic je poreklom iz Baosica. Deo porodice davno je otisao u Sibenik, gde se i rodio. Majka mu je Italijanka, ali ni to nije pomoglo da na vreme izbegne tragediju. "More je moj zivot", prica nam ovaj sezdesetdvogodisnjak, inzenjer pomorstva. "Tako sam daleko od onoga zasta sam satkan. A ovde ni Dunava. Oplovio sam svet nekoliko puta. Na moru sam proveo 27 godina zivota. Kada sam poslednji put sisao sa broda zaratilo se. Dosao sam u Srbiju a potom otisao na ratiste u Knin. Kada se sve okoncalo, dospeo sam, evo, ovde, u Sumadiju. Na kopnu mi je oduvek bilo tesko, mornar sam u dusi. Izgubio sam more ali i kopno pokraj njega", kaze Branko i dodaje da mu je zelja da "sutra opet ode na brod", jer cuo je da u inostranstvu primaju i one "koji su malo presli godine, ali znaju posao i vole more..."

Na zidu u sobi Zorke Banjanac Tolstojeve reci "Sve srecne porodice lice jedna na drugu. Svaka nesretna porodica, nesretna je na svoj nacin". Na zidu sat, sa natpisom porodicne firme koju je, kaze, imala na Baniji. "Napravili smo periodicni obracun 31. avgusta '91. U pet popodne krenuli smo za Madjarsku. Mislili smo, smirice se. Doslo vreme da dete krene u skolu, dodjemo u Srbiju. Nije mogao da prezivi bol. Moj muz umro je nekoliko meseci potom, 27. januara", kaze Zorka. Ona neprestano pise pesme i sprema zbirku. "U vreme kada su i zivotinje dolazile na ovu stranu Drine mislila sam, doci ce i moj Kundu. Ostavili smo mu ogromnu sunku iz zamrzivaca i krenuli. On nije dosao..."

Uz osmeh prica Perka Zivkovic, majka dvoje studenata. Svi joj se obracaju sa "dje si, invalid sa Kozare". "Ma kakvi, sale se. Nisam ranjena na ratistu. Bila sam u Beogradu u poseti sinu koji studira a zivi u kampu u Pancevu. Ispala sam iz autobusa i jedva ostala ziva". Sa polomljenim kukom i stakama, Perka vise ne moze da radi, a ranije je, kaze, kopala i radila u kuhinji.

Prelep i znatno zreliji za svoje godine, sestogodisnji Nemanja. Poklonili smo mu pingvina, koga nije ispustao iz ruku. Krajine se ne seca jer je bio kaze mali. Najvise ga buni "zasto kazu da sam izbeglica. Stariji neka budu izbeglice. Ja sam dete, samo i jedino dete".

Autobusom, sama ako treba

Besprekorno uredan kutak starice Ljubice Randjelovic, 82 leta. Lepih crta lica. Potpuno je sama. "Zivela sam u Krajini, u Petrinji. Kada se bezalo, poveo me komsija.

Ali, eto, zvala sam ga da se vratimo kuci a on kaze da nece. Htela bih svojoj kuci sine, imam sve potrebne i uredne papire, al' nema ko da me povede. Sama ne mogu, al' kako stvari stoje, vidim ja, moracu na moj put sama", prica baka Ljubica. Poput malog deteta, skriva da niko ne vidi sta joj je potrebno. Tanki i slabasni prsti pokazuju - novac. "Skupljam sine svaki dinar, svaki. Ocu kuci i vraticu se kuci. Autobusom, sama ako treba."

HUMANITARNA POMOC ZA 14.000 NAJUGROZENIJIH IZBEGLICA IZ VOJVODINE

Paket poljoprivrednih proizvoda

U saradnji sa Crvenim krstom Jugoslavije i Komesarijatom za izbeglice Republike Srbije, humanitarno odeljenje "Kooperacione Italijana" isporucilo je poljoprivredne proizvode najugrozenijim izbeglicama koje trenutno zive u Vojvodini u privatnom smestaju i u kolektivnim centrima, saopstila je Informativna sluzba ambasade Italije.

Poduhvat, zapocet kupovinom poljoprivrednih proizvoda (semenje povrca, poljoprivredne alatke, djubrivo, koke nosilje i hrana za koke nosilje) od firme "Agrokop" iz Novog Sada, a zavrsen zahvaljujuci zalaganju Crvenog krsta Jugoslavije, deo je humanitarnog projekta za samoprehranjivanje izbeglica koji je finansirala italijanska vlada.

Cilj ovog projekta italijanske vlade je da se zadovolje potrebe izbeglica koje su dodatno ugrozene dramaticnim smanjenjem medjunarodne humanitarne pomoci, koje je zabelezeno poslednjih meseci, zapisano je u saopstenju.

Poljoprivredne proizvode dobilo je 14.000 najugrozenijih izbeglica.

LJ. G.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /