ponedeljak, 6. april 1998.

ARMIJA RADNIKA NA PRINUDNIM ODMORIMA U SRBIJI I KRAGUJEVCU I DALJE BEZ RESENOG STATUSA

Prekobrojni - ni na nebu ni na zemlji

U Kragujevcu ima oko 25.000 radnika na prinudnim odmorima, a Vlada Srbije jos nije donela odluku o tome kako ce biti finansirana njihova primanja

Kragujevac. - Isteklo je tacno tri meseca od kako je zakonski prestao da vazi institut prinudnih odmora. Koliko je javnosti poznato, Vlada Srbije - ni u starom ni u novom sazivu - nije u medjuvremenu donela nikakav (pod)zakonski akt kojim bi resila status najmanje nekoliko stotina hiljada "prekobrojnih" radnika u Srbiji od kojih su oni u Kragujevcu, zbog totalnog kolapsa kompletne ovdasnje privrede, sigurno u daleko najtezem polozaju.

Vise nego nezavidna materijalno-socijalna pozicija radnika na prinudnim odmorima otezana je cinjenicom da o njihovom statusu vise, reklo bi se, ne vodi racuna ni zvanicni (drzavni) sindikat, ni njegove filijale po gradovima i fabrikama. "Prekobrojni" su jednostavno prepusteni sami sebi. U prilog ovome i stav sekretara sindikata cele "Zastave" Djordja Ivanovica koji u izjavi za "Nasu Borbu" kaze da u ovoj sindikalnoj organizaciji jos uvek nemaju nikakvu informaciju o sudbini radnika na placenom odusustvu.

- Nemamo nikakvu inicijativu s tim u vezi. To rade gore u republickom vecu. Videcemo sta ce biti - veli Ivanovic, a na pitanje - koliko je "Zastavinih" radnika trenutno na prinudnim odmorima - odgovara da "nema tacan podatak o tome", posto je odskora na funkciji sekretara sindikata "Zastave".

Predsednik gradskog sindikalnog veca u Kragujevcu Dragan Alempijevic kaze da je Vlada Srbije trebalo do kraja marta da utvrdi nacin resavanja statusa radnika na prinudnim odmorima. To, medjutim, "nazalost, nije ucinjeno", jer se Vlada i sindikat, prema njegovim recima - nisu slozili oko nacina resavanja tog problema. Sindikat je, tvrdi Alempijevic, trazio da radnici dobiju pravo da mogu da odbiju nalog direktora o upucivanju na placeno odsustvo kako bi se "izjednacile obaveze i prava i rukovodilaca i zaposlenih". Vlada se s ovim predlogom nije slozila.

- U Kragujevcu je oko 25.000 radnika na prinudnim odmorima i nama je stalo da se njihov status resi sto pre. Jer, ti radnici su vec odavno "ni na nebu ni na zemlji", istice Alempijevic.

U sindikatu "Namenske", u kojoj je 50 odsto radnika od blizu njih 7.000 na placenom odsustvu, kazu da su sigurni u jedno, a to je da nijedan "oruzar" koji je na prinudnom odmoru nece izgubiti posao.

- Mi iz odbora sindikata smatramo da problem viska radnika u "Namenskoj" ne postoji sve dok u fabrici ima slobodnih masina, a obaveza je poslovodstva i nadleznih drzavnih organa da nam obezbede posao - kaze za "Nasu Borbu" predsednik sindikata ZNP Zoran Nedeljkovic Meda i naglasava da ce sindikat "Namenske" o trajnom resavanju statusa radnika koji su na prinudnim odmorima razgovarati uskoro - kada "oruzari" i njihova sindikalna organizacija budu zatrazili konacno i konkretno resavanje i svih ostalih problema najstarije srpske fabrike oruzja.

Da li ce se "oruzarima" tada pridruziti i ostali kragujevacki trudbenici - ostaje da se vidi. Valja, medjutim, napomenuti da i u nezavisnom sindikatu ("Nezavisnost") "Zastavine" Fabrike automobila najavljuju "neke akcije povodom neresenog statusa radnika na prinudnim odmorima". "Bice mozda i masovnih protesta", kaze predsednik ogranka UGS "Nezavisnost" u jedinoj domacoj auto- firmi Veroljub Dobrosavljevic.

Z. Radovanovic

Sud vraca na posao

- Vec odavno preporucujemo radnicima na prinudnim odmorima da se za svoja prava izbore na sudu. Imamo pouzdane informacije da radnici dobijaju sudske sporove ove vrste. Konkretno, pojedini radnici rakovickog DMB i pancevacke Utve uspeli su da se s prinudnih odmora vrate na posao, pri cemu su izborili i punu cenu rada - kaze predsednik Nezavisnog sindikata ("Nezavisnost") u "Zastavinoj" Fabrici automobila Veroljub Dobrosavljevic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /