petak, 3. april 1998.

REAGOVANJA U CRNOJ GORI POVODOM ODLUKE O DEVALVACIJI DINARA

Neodgovoran potez koji vodi u haos

Direktor Zelezare u Niksicu tvrdi da je ovo preduzece devalvacijom obezglavljeno, da su dobavljaci poceli da obustavljaju robu i da ce celicana morati da obustavi rad. Potrazivanja Elektroprivrede Crne Gore obezvredjena za vise od 50 odsto. Cene benzina za sada nepromenjene

Podgorica. - Tesko se oteti utisku da je odluka Savezne vlade o promjeni kursa dinara u Crnoj Gori primljena vise kao politicka nego monetarna mjera. Takav zakljucak namece se, prije svega, ako se ima u vidu da je i Vlada Srbije gotovo do posljednjeg trenutka bila protiv devalvacije, kao i cinjenica da je stav druge federalne jedinice sasvim ignorisan.

"Ovo je toliko neodgovoran potez koji direktno vodi haosu. Doci ce do veoma nepopularnih kontramjera - do prave eksplozije cijena, a time i do obezvredjivanja materijalnih dobara", izjavio je mr Miodrag Pejovic, generalni direktor Zeljezare u Niksicu. Prema njegovom misljenju, ovo je jos jedan dokaz "nakaradne politike koju vodi savezna drzava", posto politika koju vodi predsjednik Milosevic, i oni koji ga podrzavaju, "jedino moze da opstane u uslovima anarhije, haosa i izolacije".

Direktor Pejovic naglasava da je njegov kolektiv "ovim mjerama obezglavljen": vec su mnogi dobavljaci obustavili robu, doci ce do obustave proizvodnje u Celicani... "S obzirom na to da je Zeljezara veliki uvoznik, ali i firma koja je opstala u svim ovim uslovima, i to veoma uspjesno, mnogo ce stradati zbog ovih mjera" - kategorican je prvi covjek niksickih zeljezaraca, koji ce zatraziti od predsjednika Republike da se o svemu ovome izjasni i odgovori na pitanje "hoce li vise ovaj narod i ova drzava trpjeti da nas neko sa saveznog nivoa gura u totalni haos, ili cemo se mi opredijeliti za nesto drugo, za dobrobit gradjana?"

Generalni direktor Elektroprivrede Crne Gore Slobodan Dakovic smatra da je odluka Savezne vlade "svojevrsno priznanje poraza ekonomske, ali i drzavne politike, da se radi o monetarnim, jednokratnim mjerama motivisanim prije svega politickim razlozima". "Savezna vlada je morala stvoriti druge pretpostavke, jer devalvacija nije cilj, vec posljedica ovakvog stanja u ekonomiji i drustvu" - kaze direktor Dakovic, dodajuci da je "sve vec vidjeno 1993. godine". Dakovic nije optimista da ce se zadrzati postojeci kurs zbog stanja deviznih rezervi i izopstenosti od svijeta i medjunarodnih finansijskih institucija. Elektroprivreda Crne Gore ce, sigurno je, pretrpjeti velike stete jer su samo njena potrazivanja devalvacijom obezvrijedjena za vise od pedeset odsto, dok, s druge strane, elektricnu energiju uvezenu iz Republike Srpske placa po fiksnoj deviznoj cijeni.

Devalvacija dinara je iznenadila i Nikolu Dragomanovica, direktora kotorskog Jugopetrola. "U fazi smo izucavanja tog, za nas velikog problema, s obzirom na to da smo uvoznici, odnosno da derivate nabavljamo van granica nase zemlje. Za sada cijene goriva ostaju nepromijenjene, dok u potpunosti ne sagledamo sve posljedice devalvacije", izjavio je Dragomanovic.

B. I. Milicic

Kako zastititi standard gradjana

Vladimir Vukmirovic, predsjednik Privredne komore Crne Gore je uvjeren da je "ova mjera uvod u krah ovogodisnje planirane ekonomske politike". On smatra da ce poslije poskupljenja nafte i derivata doci do lancanih poskupljenja, a mozda i do inflatorne spirale i multiplikativnih efekata. Sta se sve moze dogoditi, naglasava Vukmirovic, ne mogu prognozirati ni oni koji su odluku donijeli jer su "svoja ovlascenja prenijeli na samo jedno mjesto". "Sjetimo se da su sve izjave guvernera i pojedinih saveznih ministara govorile o pravcu cvrstog kursa i restriktivne monetarne politike i da se devalvacija nije ni pominjala" - podsjeca Vukmirovic, pretpostavljajuci da ce glavno pitanje biti kako zastititi standard gradjana.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /