petak, 3. april 1998.

DIPLOMATSKI IZVORI NATO O JUCERASNJOJ OPERACIJI SFOR NA PALAMA

“Ohrabrenje" Karadzicu da predje Rubikon

Neuobicajeno veliki broj angazovanih trupa - oko 500 - prevazilazi potrebe “rutinske inspekcije". Karadzicev aparat bezbednosti postaje sve slabiji i time sto e prestonica preselila u Banjaluku. Za Karadzica, ako ima pameti, rekao je visoki funkcioner zapadnog saveza, nema drugog izlaza sem da se dobrovoljno preda Tribunalu

Mirko Klarin
dopisnik “Nase Borbe" iz Brisela

Nije hapsenje ali... Italijanski vojnici Sfor
u blizini Karadziceve kuce na Palama

Jucerasnje masovno pokretanje trupa i ratne tehnike Sfor izazvalo je uzbunu ne samo na Palama, vec i u zapadnim medijima, koji su pozurili da objave kako je, po svemu sudeci, u toku operacija hapsenja Radovana Karadzica. Za takvu vest su u briselskom sedistu NATO rekli da je “preuranjena", objasnjavajuci da ce, kada je bude, ona biti objavljena nakon, a ne uoci ili tokom, operacije.

Atlantski diplomatski izvori priznaju da su i sami, juce ujutro, bili iznenadjeni informacijama o neuobicajeno velikom broju angazovanih trupa (oko 500), te vise desetina tenkova, oklopnih transportera i helikoptera. Objasnjenje koje su dobili iz komande Sfor je bilo da se radi o “rutinskoj inspekciji" vojnih instalacija na Palama, a da su tolike trupe i ratna tehnika bili neophodni kako bi se “istovremeno pregledalo vise objekata".

Pored “rutinske inspekcije", jucerasnje “robustno prisustvo" Sfor na Palama je, prema izvorima u briselskom sedistu NATO, moglo da ima jos jedan cilj: da Karadzica “ohrabri" da se sto pre dobrovoljno preda. “Nije na odmet" - kaze visoki funkcioner zapadnog saveza s kojim smo razgovarali pod uslovom da mu ne navodimo ime - “Karadzica s vremena na vreme podsecati da je medjunarodna zajednica tu". U istom cilju je, ukazuje, prosle sedmice u okviru manevara “Dinamicni odgovor", veliki broj snaga iz tzv. strategijske rezerve Sfor promarsirao upravo kroz Pale.

Zahvaljujuci robustvom prisustvu Sfor, ali i cinjenici da premijer Dodik i predsednica Plavsic sve vise preuzimaju kontrolu i uspostavljaju svoj autoritet na citavoj teritoriji Republike Srpske, tvrdi pomenuti funkcioner NATO, “Karadzicev aparat bezbednosti postaje svakog dana sve slabiji, i on postepeno gubi zastitu". Ukazujuci da je prestonica srpskog entiteta sa Pala premestena u Banjaluku, nas sagovornik predvidja da ce i mnoge policijske jedinice, koje su dosad bile locirane na Palama, biti premestene u druge delove Republike Srpske. Dalje, ukazuje, “zahvaljujuci kontroli nad izvorima finansiranja, ukljucujuci i carine, kao i znacajnoj medjunarodnoj pomoci, vlada u Banjaluci ce biti u stanju da osigura lojalnost policije, buduci da ce je ona placati".

OD JUCE RANO UJUTRO

Sfor na kljucnim punktovima Pala

Pale, Beta. - Italijanski i francuski vojnici iz sastava Sfor juce su kontrolisali sve vaznije raskrsnice, putne pravce i objekte na Palama.

Jedinice Sfor su rano juce, sa oko 80 oklopnih vozila i uz podrsku helikoptera, zaposele kljucne punktove u tom gradu. Jedan izvor blizak medjunarodnim snagama na Palama rekao je agenciji Beta da je cilj akcije inspekcija specijalnih policijskih jedinica "zaduzenih za cuvanje osoba". To, medjutim, nije zvanicno potvrdjeno.

Agencija Srna prenela je saopstenje iz kancelarije Sfor na Palama prema kojem je cilj akcije da se "osigura povinovanje policijske stanice koja je deo specijalnih policijskih snaga MUP RS uputstvima koje je Sfor izdao za obe strane u BiH". U saopstenju je odbacena mogucnost da je prisustvo jedinica Sfor povezano sa eventualnim pokusajem hapsenja bivseg predsednika RS Radovana Karadzica, optuzenog pred Medjunarodnim sudom za ratne zlocine u Hagu. Nekoliko transportera Sfor parkirano je na prilazu Karadzicevoj kuci, kao i ispred fabrike "Famos", u kojoj su se ranije nalazile Karadziceve radne prostorije. Policajci koji dezuraju ispred tih objekata potvrdili su agenciji Beta da pripadnici Sfor nisu pokusavali da u njih udju. Sfor kontrolise i zgradu vlade RS, kao i prilaze kancelariji clana bosanskog Predsednistva iz RS Momcila Krajisnika. Prisustvo velikog broja vojnika Sfor i povremena nadletanja helikoptera uznemirili su stanovnistvo na Palama, ali incidenata nije bilo.

S druge strane, nastavlja pomenuti funkcioner, Karadzic je na osnovu dosadasnjeg funkcionisanja haskog Tribunala “mogao da se uveri da ce tamo imati posteno sudjenje". Te da ce, ukoliko nije kriv, biti oslobodjeni, kao sto je - usled nedostatka dokaza - vec oslobodjeno nekoliko optuzenih. Humani i fer odnos Tribunala prema optuzenima nas sagovornik ilustruje i primerom Milana Simica, bosanskog Srbina koji se u februaru dobrovoljno predao, a kome je zbog zdravstvenih razloga prosle sedmice dopusteno da do pocetka sudjenja ide kuci, u Bosanski Samac. Sve to bi, smatra funkcioner NATO, “trebalo da ohrabri gospodina Karadzica da ucini jedinu casnu stvar i preda se Tribunalu". Tvrdi, sta vise, da u NATO “znaju da on o tome razmislja, mada jos nije skupio dovoljno hrabrosti da predje Rubikon i suoci se sa medjunarodnom pravdom". Karadzic bi, kaze, “morao da shvati da mu razvoj situacije nije bas naklonjen, i da ce po njega biti sve nepovoljniji..! ", te ce, kako je zakljucio, “ako ima pameti shvatiti da za njega nema drugog izlaza... sem da se - sto pre, to bolje - dobrovoljno preda Tribunalu". Sve ostalo je mnogo rizicnije i opasnije, pre svega po njega samog.

Zanimljivo je da je gotovo identicnu analizu Karadziceve situacije krajem prosle sedmice, u razgovoru sa briselskim izvestacima, izlozio i visoki predstavnik Karlos Vestendorp. On je ocenio da Karadzic svakodnevno gubi ne samo u smislu fizicke zastite, vec i u materijalnom pogledu, posto su preseceni svercerski kanali i drugi ilegalni izvori prihoda. Krug koji stiti Karadzica “postaje sve tanji", dok se onaj drugi krug sve vise steze i zatvara, tako da bi - zakljucio je Vestendorp - “za mesec dana trebalo dz bude u Hagu".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /