sreda, 1. april 1998.

SAVET BEZBEDNOSTI UN SE USAGLASIO

Embargo na prodaju oruzja i policijske opreme SRJ?

Poslednji vasingtonski signali nagovestavaju da ce SB usvojiti bez i jednog glasa protiv rezoluciju o medjunarodnom embargu na prodaju SRJ oruzja i “represivne policijske opreme"

Slobodan Pavlovic
dopisnik “Nase Borbe" iz Vasingtona

Amerika u mnogo cemu kaska za nebeskim balkanskim drzavama, pa je tako zaostala i u prelasku sa zimskog na letnje racunanje vremena. Ta vremenska prednost SRJ povecala se od nedelje u odnosu na SAD na 7 sati, sto je ucinilo, pored ostalog, da ovaj izvestaj bude emitovan put Beograda znatno pre nego sto je izvrsno telo svetske organizacije pocelo u Njujorku sednicu na kojoj ce se ponovo pretresati i kaznjavati zemlja kojoj je to sudbina, s povremenim prekidima, evo vec skoro punih sest godina.

Nista, naravno, nije gotovo dok nije zavrseno. Ali, poslednji vasingtonski signali nagovestavaju da ce Savet bezbednosti ipak usvojiti bez i jednog glasa protiv rezoluciju o medjunarodnom embargu na prodaju Jugoslaviji oruzja i “represivne policijske opreme" i pored odredjenih nesuglasica koje su se povodom konacnog teksta te odluke iskazale i u zavrsnim konsultacijama predstavnika velikih sila.

SAD i Britanija su predlagaci ove rezolucije koje je prosle nedelje dogovorena na ministarskom sastanku Kontakt grupe u Bonu, dok su Rusija i Kina, kako se saznaje, bili glavni kocnicari usvajanja te odluke u varijanti koja je preksinoc ponudjena petnaestorici clanova Saveta bezbednosti. Posle toga, medjutim, pokrenut je diplomatski mehanizam uobicajen za ovakve pat pozicije u svetskom parlamentu: sefovi misija u UN kontaktirali su preko noci svoje ministre kod kuce (a ovi, opet, svoje premijere i predsednike, kojima su duzni da polazu racune), tako da se juce ujutru na horizontu pojavio kompromis za koji se i pretpostavljalo da ce biti neminovan kad je Savet bezbednosti poceo pre nedelju dana jos jednim paketom sankcija za Jugoslaviju.

Prema poslednjim informacijama iz Njujorka, naime, u utorak posle podne - uprkos prvobitnim razlikama - u Savetu bezbednosti ocekuje se izglasavanje embarga na “prodaju i isporuku SRJ oruzja i oruzane opreme svake vrste". Ovom odlukom, kako ocekuju predlagaci i oni koji su ih u tome podrzali, doprinece se smanjenju napetosti u ovom novom kriznom podrucju jugoistocnog Balkana i, istovremeno, dodatno pojacao pritisak na vlasti u Beogradu da pocnu pregovaracki proces o davanju odredjenog stepena autonomije Kosovu u okviru Jugoslavije.

U preciscenom tekstu rezolucije za to sinocnje usvajanje, kako je najavljeno iz Njujorka, prihvacena je inicijativa Rusije da se izbaci prvobitno predlozena americko-britanska konstatacija da kriza na Kosovu “predstavlja pretnju miru i bezbednosti u svetu", a da, s druge strane, u dokumentu bude pojacan zahtev kojim se osudjuje sverc oruzja i, uopste, akcije albanskih terorista na Kosovu.

Kina ce se uzdrzati od glasanja

Ovako formulisanoj rezoluciji o Kosovu (odnosno, o jos jednom medjunarodnom embargu prema SRJ), kako se ocekuje, trebalo bi sad da bude dalje otvoren put ka usvajanju i realizaciji. Preformulisana rezolucija, prema nagovestajima iz Njujorka, dobice 14 glasova Saveta bezbednosti, dok ce se Kina, po svemu sudeci, i ovog puta uzdrzati od glasanja, u skladu sa svojim stavom da izvrsno telo svetske organizacije nije pozvano da se mesa u unutrasnje poslove suverenih zemalja. Jer, ako se danas razgovara i odlucuje o jugoslovenskom Kosovu, zasto sutra ne bi mogla da dodje na dnevni red Saveta bezbednosti i neka slicna rasprava o njihovom Tibetu...

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /