Utorak, 29. april 1997.

PROFESORI BEOGRADSKOG UNIVERZITETA NE VERUJU MNOGO U OBECANJA PREMIJERA SRBIJE

Utisak zasnovan na losem iskustvu

Dosta je bilo obecanja bez pokrica, pa ne moze ni ovog puta biti drugacije. V. d. rektora, prof. Dragan Kuburovic jedini optimista od sagovornika "Nase Borbe"

Ko (jos) veruje?:
Transparent sa protesta prosvetnih radnika

Povod za razgovor premijera Mirka Marjanovica sa v. d. rektorom prof. dr Draganom Kuburovicem, predsednikom Saveta dr Momcilom Babicem i nekolicinom predstavnika Vlade u Savetu najstarije akademske institucije u drzavi bio je alarmantni materijalni polozaj Beogradskog univerziteta. Sudeci po objavljenom saopstenju, na tom skupu jasno je naznaceno u kakvom stanju se nalazi Beogradski i svi ostali univerziteti u zemlji i u skladu sa tim obecano je da ce se sve uciniti kako bi se rad na Univerzitetu u potpunosti normalizovao. Poruka sa ovog iznenadnog sastanka - da zaposlene na Univerzitetu vrlo brzo ocekuju bolji dani - zatekla je mnoge profesore, jer smatraju da je do sada bilo dosta obecanja bez pokrica, pa ne mogu da veruju kako ce ovoga puta biti drugacije.

Dr Zarku Trebjesaninu, profesoru Defektoloskog fakulteta, cudno je sto su kod premijera otisli samo predstavnici Vlade, umesto delegacije sastavljene od svih clanova Saveta. "Neobicno je da u Vladu odu samo oni koji ce interpretirati ono sto se dogadja na Univerzitetu. To, po meni, onda nije bio dijalog", kaze dr Trebjesanin, uz ocenu da ne veruje mnogo u obecanja data pre nekoliko dana. "Bice sve kao i do sada, 'gasenje pozara', a nista se sistemski nece promeniti, jer nema garancija da ce dogovor vaziti i narednih sest meseci. Nama je vazno da se razgovara o polozaju Univerziteta i nadje dugorocno resenje, a ne resenje koje ce biti od prilike do prilike. Mi im ne verujemo zato sto smo paranoicni, vec zato sto je nas utisak zasnovan na losem iskustvu", objasnjava predstavnik Defektoloskog fakulteta u Savetu Beogradskog univerziteta.

Slicno reaguje i dr Nikola Tucic, profesor Bioloskog fakulteta, koji kaze da je do sada ministar prosvete deset puta davao obecanja u slicnom tonu - i nikom nista. I ovaj profesor smatra da je problem Univerziteta sistemski i "sve dok se to ne resi, mi prosipamo iz supljeg u prazno. Cak i ako do 1. maja dobijemo celu februarsku platu, nista se nece promeniti, jer se ne vidi ozbiljnija namera da se promeni dosadasnje ponasanje prema nama. Opekli smo se toliko puta pa i za ovaj dogovor sa premijerom mislim da su u pitanju prazne reci. Zapravo se i ne zna sta su se predstavnici Vladinog dela Saveta dogovorili sa Mirkom Marjanovicem - znamo samo da tamo nije bilo onih koji bi u razgovor uneli kritickije tonove".

"Kako bi mi mogli verovati u saopstenje koje smo procitali u novinama, kad stvari oko sebe posmatramo otvorenih ociju? To su pretpraznicke price da bi socrealisticki deo zaposlenih na Univerzitetu bio zadovoljan", komentarise dr Zivorad Cekovic, profesor Hemijskog fakulteta i clan Nastavno-naucnog veca Beogradskog univerziteta i dodaje: "Nismo ni blizu zadovoljni platama i onim cime radimo, ali ne strajkujemo samo zbog studenata".

Ostavka nije revolt

"Sto se tice moje ostavke, ne bih rekao da je ona stvar jednog trenutnog revolta. Ja bih bio vrlo neozbiljan kada bih na svaku prepreku na koju naidjem reagovao ostavkom. Kad se sa njom barata tri-cetiri puta, to mogu neozbiljni ljudi, ja na to pravo nemam. Moja ostavka je bila stvar osecaja da ne mogu stajati na celu kuce koja jednostavno ne moze da radi, koja je 'mrtva'. Ako se ne stvore uslovi za rad Univerziteta, onda je moja ostavka aktuelizirana zadnji put, to potpuno odgovorno govorim", obrazlaze v. d. rektora Beogradskog univerziteta.

Jedini od sagovornika "Nase Borbe" koji je bio optimista jeste v. d. rektora, prof. dr Dragan Kuburovic, koji "duboko veruje da ce dogovor da se ispostuje". "Mi smo imali do sada vise puta obecanja ministra prosvete i, na zalost, to se nije realizovalo. Ovoga puta iza zvanicnog saopstenja stoji Vlada Republike Srbije sa svojim predsednikom i samo njegovo prisustvo na sednici mislim da je dalo jednu garanciju i izuzetnu ozbiljnost celoj problematici. Prisustvo premijera i potpredsednika Vlade garantuje da je problemima dat visok nivo i mislim da smo predsednika Marjanovica uverili da je situacija krajnje korektno odslikana i nimalo dramatizovana".

Po njegovom uverenju nije bilo reci "samo o tome da se trenutno prevazidje ova atmosfera, nego se razgovaralo i o tome da se mora stvoriti poseban ambijent da Univerzitet vise ne dodje u ovakve situacije". "Ukoliko se planirani trend uplata ne postuje, za dve-tri nedelje opet cemo upasti u novu krizu. Ove razgovore ocenjujem uspesnim i smatram da je to dogovor za trajnije resavanje materijalnog polozaja Univerziteta", tvrdi dr Kuburovic.

Na pitanje sta je konkretno kazao na sastanku kod premijera, dr Kuburovic kaze da je rekao kako je Univerzitet spreman da radi, da je stvorena, posle duzeg vremena, radna atmosfera i medju nastavnim kadrom i studentima. "To je evidentno i moze se videti svaki dan po punim amfiteatrima - da li sada ponovo treba da dodjemo u situaciju da obustavimo rad?"

O. Nikolic

Ne umeju vise da vladaju

Po misljenju prof. dr Marije Bogdanovic, dekana Filozofskog fakulteta, pitanje je koliko se moze verovati premijeru Marjanovicu "jer drzava apsolutno nema para ni za sta". "U sredu sam bila kod ministra za nauku, dr Dusana Kanazira i iz razgovora sa njim sam shvatila da para nema i da ova besparica uopste nije politicko pitanje. Ovim obecanjem zele samo da dobiju u vremenu. Drzava je u strasnom stanju, ali politicari na vlasti nece to da priznaju. Mislim da su zateceni energicnoscu profesora osnovnih i srednjih skola i moraju prvo njih da namire, a kad Univerzitet dodje na red - kasa je vec ispraznjena", kaze prof. Bogdanovic uz opasku "ponasanje vlasti pokazuje da oni vise ne umeju da vladaju sa praznom kasom".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /