Ponedeljak, 28. april 1997.

RADNICI "SLEMENA" IZ SOKO BANJE U STRAJKU

"Neka dodje i predsednik Republike, idemo do kraja"

Radnici kolektiva "Slemen", odlucili su da se svi zaposleni izjasne o poverenju direktoru, dr Radmilu Nikolicu i njegovom timu. Oni smatraju da je rukovodstvo odgovorno sto im 24 meseca nije uplacivano socijalno i zdravstveno osiguranje i sto vec 14 meseci ne primaju licne dohotke, vec nekakve bonove

Soko Banja. - Radnici preduzeca sa drustvenom odgovornoscu "Slemen" iz Soko Banje doneli su odluku da zbog "katastrofalne ekonomske i socijalne situacije" u kolektivu, 5. maja ove godine stupe u strajk. To ce biti prva obustava rada od nastanka preduzeca pre vise od tri decenije.

"Uprkos tome sto to do sada nismo radili, stupanje u strajk je jedini nacin da spasemo nase preduzece i izborimo se da na kraju svakog meseca primimo po koji dinar.Nije sramota strajkovati, mi ionako nista ne radimo, a nista ne primamo.Mi smo gladni i deca su nam gladna,a neki rukovodioci nas nazivaju 'bagrom,dzukelama i barabama', i pripisuju opozicionu politicku pozadinu ovom socijalnom buntu.Tacno je da sam ja clan SPS, kao i mnogi drugi iz naseg sindikata,ali to nije bitno. Ja sam radnik i na strani radnika",rekao je na zboru radnika "Slemena"odrzanom pred prosli vikend clan strajkackog odbora, Luka Ignjatovic.

Radnici ovog kolektiva, koji je dugo poslovao u sastavu AIK kompleksa, odlucili su i da se u toku strajka svi zaposleni izjasne o poverenju direktoru dr Radmilu Nikolicu i njegovom timu.Oni smatraju da je rukovodstvo odgovorno zbog toga sto im 24 meseca nije uplacivano socijalno i zdravstveno osiguranje, i sto vec 14 meseci ne primaju licne dohotke, vec "nekakve bonove" ili po nekoliko dinara mesecno."Iako je vec dve decenije na celu naseg preduzeca doktor (ekonomskih nauka) Nikolic mi smo se tako razboleli da nam vise ne moze pomoci ni specijalista", culo se na zboru kojem je prisustvovalo vise od 70, od oko 180 radnika "Slemena".

Zaposleni su optuzili rukovodstvo za niz malverzacija za koje "imaju dokaze; o njima su obavestili nadlezne policijske i inspekcijske organe,koji su vec poceli da rade na "slucaju".Predstavnici sindikata i strajkackog odbora su istakli da je "Slemen" izgubio sve velike drustvene partnere i da sada posluje samo sa privatnim firmama, ali i o takvom poslovanju prave se "montirani zavrsni racuni", tako da niko zivi ne zna kolike su razmere poslovne katastrofe.Oni su izneli i optuzbe za finansijske malverzacije, sklapanje stetnih ugovora ili donosenja odluka o apsurdnim snizenjima cena koja su sluzila za pokrivanje manjkova "rukovodilaca i njihovih prijatelja". Cak se i najnoviji popisi stanja u trgovinskim objektima ovog preduzeca "drze pod kljucem i u tajnosti".

"I direktor Nikolic i radnicki savet u 'Slemenu' su nelegitimni jer im je odavno istekao mandat.Za ovo krivicno delo, kao i za mnoge malverzacije u nasem preduzecu neko ce morati da ode u zatvor.Rukovodiocima koji su nas doveli u ovako katastrofalnu situaciju moramo izglasati nepoverenje i ici cemo do kraja u ovakvom zahtevu.Takvima bi trebalo zabraniti ulazak u nasu fabriku.Nece nas zaustaviti ni opstinski sindikat, koji vrsi opstrukciju okupljanja radnika. Ja jesam clan SPS, ali moze da mi dodje i predsednik Republike, necu odustati", rekao je clan strajkackog odbora Danijel Lazic.

Prvu odluku o stupanju u strajk radnici "Slemena" doneli su van fabrickog kruga, u sali SO Soko Banja koju su "okupirali", dok kod njih ne dodje predsednik opstinskog samostalnog sindikata, Mirko Dragomirovic. Ipak su odustali od iscrpljujuceg cekanja na dolazak ovog sindikalca posto su pismeno obavesteni kako on ovaj zbor "smatra nelegitimnim". Zboru je prisustvovao samo uredno pozvani predsednik opstine Soko Banje, Mihajlo Stojanovic, (PO "Zajedno") koji je rekao da privredni kolektivi nisu u nadleznosti lokalne vlasti, ali da njoj nije svejedno kako zivi 700 gradjana ovog mesta koji zavise od "Slemena".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /