Ponedeljak, 28. april 1997.

ALEKSANDAR MILUTINOVIC, POTPREDSEDNIK GRADSKE VLADE ZA OBLAST PRIVREDE I FINANSIJA

"Pozvacemo Vladu Srbije na razgovor sa 400.000 Beogradjana"

Oslo ima budzet od 3,5 milijarde dolara godisnje, a Beograd 250.000 dolara. Zato i trazimo da od poreza na promet gradskoj kasi umesto dosadasnjih 25 pripadne 60 odsto, istice Milutinovic

Za glavnog coveka u oblasti privrede i finansija u gradskoj vladi Aleksandar Milutinovic izabran je u poslednjem sazivu gradske vlasti. Clan je SPO i, kako kaze, iza sebe ima dvadeset godina iskustva rada u privredi.

Ima li nade za beogradsku privredu?

- Sigurno je da je stanje gradske kao i celokupne srpske privrede katastrofalno. Iako Skupstina grada kao deo lokalne samouprave nema direktnih ingerencija nad privredom, tim pre sto ne pripadamo vladajucoj strukturi vlasti, povremeno nam stizu alarmantna upozorenja i dopisi strajkackih odbora iz pojedinih preduzeca ciji radnici traze hleb i mole da im pomognemo. Tesko je objasniti da mi ne mozemo davati plate iz budzeta, a kamoli sredstva za ozivljavanje proizvodnje, sto bi bilo idealno.

Dolaskom SPS na vlast dramaticno je podrzavljena privreda, a svoju punu kontrolu socijalisti ostvaruju preko upravnih odbora i partijski proverenih direktora. Stvoren je zapravo samo privid trzisne privrede. Ipak ima mnogo poslovnih inventivnih ljudi koji su spremni da ulazu u nasu privredu pod uslovom da se stvore takvi zakonski uslovi koji garantuju striktna pravila igre. Onaj ko ulaze 100.000 dolara hoce da odlucuje o sudbini svog kapitala, sto znaci da mora biti njegov vecinski vlasnik.

Da li ste vec imali konkretne ponude?

- Nedavno sam imao sastanak sa predstavnikom jedne americke firme, nasim zemljakom poreklom iz Dragaceva, koji namerava da otvori banku u Beogradu sa pocetnim kapitalom od milijardu i po dolara. Spreman je da posao zapocne bez saglasnosti Svetske banke i MMF-a, ali ne i na to da ne bude vecinski vlasnik. Novac bi ulagao iskljucivo u proizvodnju. Ili, najaktuelniji je slucaj Robnih kuca "Beograd" - nas poznati privrednik spreman je da otkupi sve poslovne objekte, preuzme osoblje garantujuci im trostruko vece plate, ali cetvrtina zaposlenih vise ne bi mogla da radi u administraciji.

Sve ovo dokazuje da se sa procesom privatizacije, poput onog sprovedenog u Ceskoj, odugovlaci jer bi se stvorio veoma brzo sloj uticajnih i mocnih ljudi. Ovako, koristeci polozaje i partijsko ustrojstvo drzave, nasi prvi kapitalisti bice zapravo mocnici iz vrhova vlasti. Beograd ima fantasticnu infrastrukturu, putnicki je i zeleznicki cvor evropskog znacaja. Izuzetan je i poslovni prostor, a fond gradskog gradjevinskog zemljista pogodnog za investicije bi se znatno uvecao "silaskom" grada na obale reka.

U slucaju da Republika ne odobri Beogradu povecano ucesce u porezu na promet, sta cete uciniti?

- Efekti posebnog poreza na promet od 3 odsto koji je uvela prethodna gradska vlast se tope. Grad ce vrlo brzo doci u katasrofalnu situaciju jer nece imati para za ulaganje u kapitalne investicije - izgradnja vodosistema "Jezero" i "Makis II", zavsetak Beogradskog zeleznickog cvora, kupovina novih autobusa i tramvaja, izgradnja deponije smeca na sirem lokalitetu grada kao i rekonstrukcija putne mreze. Oslo ima budzet od 3,5 milijarde dolara godisnje, a Beograd od 250.000 dolara. Zato i trazimo da od poreza na promet gradskoj kasi umesto dosadasnjih 25 pripadne 60 odsto.

Nudimo republickoj vladi i drugu mogucnost - da preuzme brigu o javnim komunalnim preduzecima kao i da zavrsi gradnju ranije zapocetih investicija. Nova gradska vlast svakog jutra treba da obezbedi novac za gorivo. U prethodnom sazivu nafta se obezbedjivala okretanjem telefonskog broja Dusana Tomica. Da li je tada Zlatan Perucic trazio naplatu kamata od Nebojse Covica kao sto od nas traze da vratimo kredite prethodne vlasti i to sa kamatom.

U situaciji kada je monetarna "cesma" zavrnuta a privreda na kolenima, moze li se republicka Vlada lisiti pozamasnog gradskog poreznog kolaca?

- Pa, ko je stvorio crno trziste naftom i cigaretama. Drzava je pre tri dana priznala da dnevno gubi l,6 milijardi maraka zbog sverca duvana. Treba istaci da je Beograd bogat grad ali je zakljuceno da je opoziciono nastrojen zbog cega je i doslo do rasturanja izvora prihoda za gradsku kasu. Hipodrom je dat na koriscenje N. N. licu bez dinara nadoknade, Ada Ciganlija i Centar "Sava" zbog netrzisnih principa poslovanja ne donose gradskoj kasi priliv.

Gradjani moraju da znaju da Beograd ne moze da brine sa skromnim budzetom o milionskom stanovnistvu. U slucaju da se Vlada Srbije oglusi o nase zahteve pozvacemo je na razgovor sa 400.000 Beogradjana - zakljucuje Milutinovic, pokazujuci metalnu pistaljku.

Z. M.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /