Ponedeljak, 28. april 1997.

MOMIR BULATOVIC IZNEO NOVE OPTUZBE NA RAD SDB CRNE GORE

Sta tajna policija taji od predsjednika?

U pismu koje je preko svog Generalnog sekretarijata dostavio novoformiranoj komisiji Vlade Crne Gore, Bulatovic konstatuje da "predsjednik Republike, kao nosilac najviseg legitimiteta u Republici, ima pravo na realizaciju svog stava (o smjeni Vukasina Marasa) bez prethodnog dokazivanja, tim prije sto je najveci dio dokumenata zasticen institucijom drzavne tajne"

Podgorica. - Predsjednik Republike Crne Gore Momir Bulatovic, preko svog Generalnog sekretarijata, dostavio je novoformiranoj komisiji Vlade Crne Gore svoje primjedbe na racun Sluzbe drzavne bezbjednosti i njenog sefa Vukasina Marasa. Crnogorskim drzavnim medijima ovaj papir nije bio proslijedjen. Do njega je dosla beogradska "Politika".

U pismu se, prema pisanju ovog beogradskog dnevnika, konstatuje da GO DPS-a nije od Vlade trazio da formira pomenutu komisiju, ali se i pored toga, komisiji dostavljaju glavne primjedbe na rad SDB. Na pocetku se konstatuje da "planiranje i preduzimanje represivnih mjera na nivou SDB nema zakonskog osnova", i da se "takve mjere mogu planirati i preduzimati na nivou MUP-a, tek na osnovu jasne procjene politicko-bezbjedonosne situacije i utvrdjenih konkretnih nosilaca moguceg ugrozavanja ustavnog poretka, mira i stabilnosti Republike".

Naglasava se da je predsjednik Bulatovic "izrazio nezadovoljstvo ukupnim ucinkom i cinom rada SDB i zahtijevao da se izvrsi smjena njenog rukovodstva" jos prosle godine, i konstatuje da "predsjednik Republike Crne Gore, kao nosilac najviseg legitimiteta u Republici, ima pravo na realizaciju svog stava, bez prethodnog dokazivanja, tim prije sto je najveci dio argumenata zasticen institucijom drzavne tajne".

Predsjednik Bulatovic u svom pismu Vladinoj komisiji tvrdi da je akt o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta SDB donijet izdvojeno od takvog akta MUP-a, "naravno iz posebnih razloga", ali suprotno Zakonu o unutrasnjim poslovima". "Taj akt je donio predsjednik Vlade Republike Crne Gore, kojim je pravo organizacije i sistematizacije ove sluzbe dato jedino ministru unutrasnjih poslova. Time je SDB, de fakto, izdignuta iznad zakona i ucinjena nezavisnom od strane ostalih organizacionih jedinica MUP-a" - stoji u pismu.

Predsjednikova sluzba poseban akcenat daje na ulogu drzavnog tuzioca u rasciscavanju terena oko SDB. Smatra se da je on svoju tvrdnju da "u radu SDB nije bilo nezakonitosti mora i da dokaze, jer nijesu poznati argumenti na osnovu kojih je donio takav zakljucak". Ipak, on sam po sebi predstavlja znacajnu smetnju konstituisanoj komisiji za ispitivanje zakonitosti rada SDB, jer ako je ocjena tuzioca tacna "ad hok", Vladina komisija je potpuno nepotrebna" - ocijenio je Generalni sekretarijat predsednika Crne Gore.

"Svojim zahtjevom za smjenu sefa SDB predsjednik Republike Crne Gore objedinio je svoje ocjene o ukupnom djelovanju SDB na osnovu Ustava, Zakona i nacela profesionalizma. Zbog karaktera, specificnosti i povjerljivosti radnji i mjera SDB, kao i cinjenice da njihovu aktivnost u svakom pojedinacnom slucaju obavezno ne prati i Vladina dokumentacija, u svim pravnim sistemima je predvidjen i visok stepen odgovornosti, uljkucujuci i arbitrarnost nadleznih drzavnih organa prilikom ocjene 'tajne policije'" - stoji u pismu, i najavljuje da ce "pred skupstinu Crne Gore uskoro biti iznesen predlog za stavljanje SDB pod stalnu i neposrednu kontrolu drzavnih organa".

Beogradska "Politika" je dospjela i do pisma poslovnog direktora DSP-a Dragise Pesica GO vladajuce stranke u Crnoj Gori u kome se govori o poslovanju privatnog preduzeca "ASI", ciji je, kako se tvrdi, "Maras dionicar, a jedno od kljucnih mjesta zauzima i supruga predsjednika Vlade Mila Djukanovica".

"SDB uskracuje informacije"

Generalni sekretarijat predsjednika Crne Gore skrece paznju Vladinoj komisiji za preispitivanje rada SDB da "predsjednik Republike posljednjih mjeseci ne prima informacije SDB". "Tavku odluku predsjednik je donio na osnovu sigurnih dokaza da se neke od najvaznijih informacija za RCG ne dostavljaju njenom predsjedniku. Prema tome, predsjednik je objektivno bio prinudjen da donese takvu odluku, jer se navedena praksa odvijala u duzem periodu, iako je pravdana slucajnoscu" - stoji u pismu.

Bulatovic je navodno na sjednici GO DPS-a za ovu firmu ustvrdio da je prosle godine imala promet od 403 miliona dinara, dovodeci to u vezu sa sefom SDB. Predsjednik Vlade je ustvrdio da je pomenuta cifra deset puta manja, a ministar policije Filip Vujanovic konstatovao da je "ASI" vlasnistvo Auto-moto saveza Jugoslavije.

Informacija direktora Pesica, prema pisanju "Politike" "u cjelosti potvrdjuje Bulatoviceve navode". On na bazi podataka Sluzbe za platni promet i podracuna, koje "ASI" drzi kod "Jugobanke", "Montenegrobanke" i "Hipotekarne banke", konstatuje da je ovo preduzece prosle godine imalo promet od 403.783.312 dinara, a da je za oporezivanje prijavilo dobit od 1.386.312 dinara, zatim da od oktobra 1995. godine "ASI" nije preduzece AMSJ, vec da je preregistrovano.

Kad je rijec o Auto-moto savezu Jugoslavije, valja konstatovati i cinjenicu da je supruga predsjednika Momira Bulatovica predsjednik ove ustanove u Crnoj Gori.

B. I. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /