Nedeljna, 27. april 1997.

Gde su uporista ojacane Seseljeve pozicije

Rezimski igrac vise

Seselj je danas potreban socijalistima. Ukoliko Milosevic, ipak, krene u osvajanje savezne drzave, on nece imati vecinu u saveznom parlamentu, ni sa crnogorskim socijalistima, pa su mu radikali jedina alternativa. S druge strane, socijalistima je zbog republickih izbora potreban "patriotski" imidz radikala, tj. njihov doprinos suzbijanju bilo kakve demokratske alternative

Ivan Torov

Moze li se dogoditi da na celu Srbije u naredne cetiri godine bude dr Vojislav Seselj, a njegova stranka, ako ne vladajuca, svakako jedna od vodecih politickih snaga u parlamentu? Samo postavljanje ovog pitanja nije toliko plod raznih predizbornih politickih i carsijskih spekulacija koliko odraz stanja duha u Srbiji i sadasnje realne pozicije lidera Srpske radikalne stranke. Najnoviji prodor ove ekstremno-nacionalisticke politicke grupacije, u svakom slucaju, pobudjuje sve vecu pozornost analiticara srpskih politickih prilika.

Mnogi od njih su, bez ikakve rezerve, spremni da obnavljanje fenomena "crvenog vojvode" protumace kao sticaj raznih okolnosti koje ovom politicaru idu na ruku. Iako u tome ima dosta istine, ipak se smatra da se srpski politicki ambijent, stvoren nacionalistickom homogenizacijom, psihozom raspada zajednicke drzave i rata na ovdasnjim prostorima, nije u medjuvremenu promenio u meri koja bi omogucila prednost mirnodopskim, umerenim politickim snagama gradjanske demokratske usmerenosti.

Majstor haosa

Izostanak istinske, snazne i stabilne demokratske alternative rezimu Slobodana Milosevica i njegovih socijalista, u fazi nakon zavrsetka rata i prilike da Srbija krene nekim drugim pravcem, stvorio je paradoksalnu situaciju. Na jednoj strani je drasticno oslabljena, kompromitovana, ali ne i potucena vlast, na drugoj anemicna, neorganizovana, posvadjana i naslagama zabluda bliske proslosti opterecena demokratska opozicija. U taj prilicno siroki prostor izmedju ove dve grupacije ubacuju se radikali sa unekoliko promenjenim politickim recnikom i zavodljivom socijalnom, ekonomskom i nacionalnom demagogijom. Haos koji dominira Srbijom obilato podmiruje njihove apetite, podstice ambicije i daje im jedinstvenu priliku da se javnosti predstave kao spasioci nacije i ozbiljna politicka opcija. Seselju, nema sumnje, ide u prilog sto ga jedni (demokratska opozicija) potcenjuju i ismevaju, drugi (rezim) uglavnom instrumentalizuju za neke svoje nedovoljno razjasnjene i jos manje suptilno osmisljene planove. Njemu je najbitnije sto ga srpska politicka javnost shvata ozbiljnije nego njegovi politicki protivnici i dozivljava sve cesce kao relativno prihvatljiv politicki model.

Zasto bi Vojislav Seselj mogao da pobedi? Odgovor je, pre svega, u cinjenici da je on, takav kakav je, potreban Milosevicevim socijalistima. Ako im je 1993. godine posluzio kao glasnogovornik i egzekutor rezimske ratne ili nacionalisticke politike, danas su njihove preokupacije nesto drugacije, mada je sustina ostala ista - zadrzati vlast, makar i u savezu sa crnim djavolom. Iako ima na raspolaganju sve, vojsku, policiju, drzavni i partijski mehanizam, finansije i vodece medije, vlast u Srbiji se nikad dosad nije osecala toliko nesigurnom i ugrozenom kao danas. I javne i interne sondaze raspolozenja izbornog tela socijalistima ne daju velike sanse, naprosto im namecu potragu za politickim saveznicima koji ce biti pokrice za ponovno, predizborno prestrojavanje na "nacionalni" i "patriotski" kolosek. A u stvari, prica je mnogo prizemnija i bizarnija. Ukoliko Slobodan Milosevic ipak krene u osvajanje savezne drzave (sto je u ovom casu zbog sukoba sa Crnom Gorom neizvesnije nego juce), njemu je za eventualne ustavne promene u saveznom parlamentu potrebna dvotrecinska vecina. Ni sa crnogorskim socijalistima, na koje i dalje racuna, on je nema, pa mu radikali postaju jedina realna alternativa.

Izmedju dve teske bolesti

S druge strane, socijalistima je zbog republickih izbora potreban "patriotski" imidz radikala, odnosno njihov doprinos suzbijanju bilo kakve demokratske alternative. Seselj ce, naravno, to dobro naplatiti, sto otkidanjem velikog dela parlamentarnog izbornog kolaca, sto kroz moguce resenje - ukoliko se Milosevic zaista preseli u federaciju - da vodji radikala bude prepusteno i mesto predsednika Srbije. U novoj konstelaciji snaga verovatno da ta funkcija ne bi imala neku vecu specificnu tezinu i gubitak za socijaliste ne bi bio tragican, ali bi zato dobitak za Seselja i njegovu stranku bio ogroman. Kako socijalisti, bez Milosevica u trci, nemaju pravog i dovoljno jakog kandidata za predsednika Srbije, forsiraju Seselja koji bi u konkurenciji sa vise kandidata demokratske opozicije mogao odneti prevagu. Tu se on prakticno pojavljuje kao igrac vise rezima.

Koliko je Seselj potreban Milosevicu kao precutni saveznik, toliko ce mu posluziti i kao alibi da prvi socijalista popravi svoj uzdrmani renome u svetu. Ako bi lider radikala zaista izboksovao mesto predsednika Srbije, Milosevicu bi se pruzila prilika da medjunarodnoj zajednici posalje nedvosmislenu poruku: "Nisam vam bio dovoljno dobar, evo vam oprobanog ekstremnog nacionaliste pa trljajte glavu s njim". U izboru izmedju dve teske bolesti, svet bi se, naravno, opredelio za manje malignu varijantu - Milosevica. I to mu nece pasti toliko tesko, s obzirom da vec ima bogato iskustvo s njegovom kooperativnoscu.

Ako vlast i svesno koketira sa radikalima, racunajuci na njihovu interesnu kolaboraciju, najvece iznenadjenje je potcenjivacki odnos i naivnost demokratske opozicije, posebno koalicije "Zajedno", prema Seseljevoj politickoj i predizbornoj ofanzivi. Cak i ako se odbace kao neozbiljna povremena sumnjicenja da pojedinci iz "Zajedno" suruju sa radikalima zbog hronicnih unutrasnjih sukoba i svadja, frapantna je njihova teza kako je po zavrsetku rata i nacionalistickog razdoblja Vojislav Seselj izgubio na znacaju koji je imao i pogodno tle u javnosti. Prenebregavaju se neke ocigledne cinjenice: nacionalizam ni posle Dejtona nije - bar koliko se ocekivalo - iscezao sa ovih prostora. On se, kako vidimo, obnavlja i reprodukuje i u aktuelnim raspravama oko buducnosti Kosova i u sukobu srpskog rezima sa delom crnogorske drzavne i politicke vlasti, i u obnovljenoj kooperaciji sa glavnim akterima rata u Republici Srpskoj. S druge strane, Vojislav Seselj vesto je, i brze nego drugi opozicioni lideri, promenio svoj osnovni vokabular. Zadrzava ekstremni nacionalizam, ali ga previse ne istice, prednost daje socijalnoj stvarnosti. Dok se koalicija "Zajedno" upinje da pridobije Crkvu, studente, intelektualce, glumce, advokate, lider radikala se obraca osiromasenom, neobrazovanom ili polupismenom narodu, pogotovu radniku, dodvorava se seljacima, izbeglicama i to demagogijom koja njegovim politickim protivnicima i konkurentima moze biti smesna i anahrona, ali ona nalazi uporiste tamo gde treba, gde se osvaja vlast.

Ciscenje terena

Opozicija kao da nije svesna da joj je rezim u ovom casu slabiji protivnik od radikala. Preokupirani ignorantskim stavom socijalista prema njihovim zahtevima i medjusobnim sporovima u preraspodeli osvojene lokalne vlasti i kadrovskim kombinatorikama u, zasad, nedovoljno utemeljenom uverenju da ce osvojiti i globalnu vlast u Srbiji, lideri opozicije, u sustini, efikasnije nego drugi ciste teren za laksi Seseljev trijumf. Kako je u ovom trenutku realno ocekivati da ce se demokratska opozicija u predsednickim izborima pojaviti sa vise relativno jakih kandidata (Karic, Panic, Draskovic, Micunovic), rasipanje glasova njenog birackog tela odvesce Seselja i "levog" kandidata direktno u drugi krug. Zato se Seselj u sadasnjoj kampanji gotovo uopste ne bavi Milosevicem, Mirom Markovic, socijalistima i julovcima. Okrenuo se satanizaciji koalicije "Zajedno", njenih lidera, posebno Zorana Djindjica, nastojeci da i sam doprinese eskalaciji sukoba unutar ovog koalicionog saveza. U drugom krugu ce se okrenuti protiv Milosevica i socijalista, a u tome ce imati i podrsku i dela preostale opozicije i njenog birackog tela.

Zato iznenadjuje inertnost opozicionog bloka pred upozorenjima da je jedini lek protiv radikala i koalicije SPS-JUL okupljanje oko jednog kandidata za predsednika Srbije i stvaranje sireg koalicionog demokratskog opozicionog fronta za osvajanje republicke vlasti. Greska u proceni se vec sada skupo placa. Seselj maksimalno koristi prostor koji mu se svakodnevno daje na medijima, agresivan je, drzak, svaku ozbiljniju raspravu pretvara u cirkus za razveseljavanje naroda, tako da niko i ne obraca paznju na sustinu onoga sto govori. Vesto koristeci obnovljenu naklonost rezima i konfuziju u koaliciji "Zajedno", lider radikala, tako, dolazi u poziciju da u pogodnom trenutku i jednima i drugima pomrsi konce i racunice. A kada se to dogodi, bice kasno i bespredmetno razglabati zbog cega je u Srbiji pobedila jos rigidnija i krajnje primitivna politicka logika.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /