Subota, 26. april 1997.

HOLANDSKO PREDSEDNISTVO EU OCEKUJE POZITIVNU ODLUKU O TRGOVINSKIM POVLASTICAMA ZA SRJ

Prevagnuo strah od albanskog sindroma

Ukoliko dobije kvalifikovanu vecinu odluka ce biti propracena "kritickom politickom izjavom" u kojoj ce Savet ministara EU izraziti "zabrinutost zbog cinjenice da vlada u Beogradu ne ostvaruje preporuke Gonsalesove komisije"

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

Najavljujuci predstojece zasedanje Saveta ministara, visoki diplomatski funkcioner holandskog predsednistva EU je dao dosad najdirektniji nagovestaj da ce u utorak u Luksemburgu napokon biti usvojene tzv. autonomne trgovinske mere za SR Jugoslaviju. Izjavio je da holandsko predsednistvo EU "ocekuje da ce na Savetu biti postignuta kvalifikovana vecina" u prilog usvajanja pomenutih mera, ali je ipak upozorio da ce, pre izjasnjavanja, ministri o tome voditi raspravu, kao i da ce traziti misljenje Karla Bilta. Dakle, moze da bude, mada jos ne mora da znaci.

Ako bude, dodao je na jucerasnjem brifingu holandski diplomata, odluka ce biti pracena "kritickom politickom izjavom" u kojoj ce Savet ministara EU izraziti "zabrinutost zbog cinjenice da vlada u Beogradu ne ostvaruje preporuke Gonsalesove misije" (oslobadjanje medija, dijalog sa opozicijom i revizija izbornog zakona), kao i da "ne cini dovoljno za resavanje kosovskog problema". Buduci da ce trgovinski preferencijali, u slucaju da se odobre, vaziti samo za ovu godinu, njihovo obnavljanje za 1998. bice uslovljeno "znacajnim napretkom na planu demokratizacije i resavanja kosovskog pitanja".

Nemacka nece praviti smetnje

Buduci da su, pored Holandjana, najvise rezervi prema potezu koji im se cini kao nezasluzeno "nagradjivanje Milosevica" imali Nemci, pokusali smo da u bonskom Ministarstvu inostranih poslova proverimo ovakvu, relativno optimisticku, najavu iz krugova predsedavajuceg. "Nista jos nije odluceno ali to (sto je u Briselu izjavio predstavnik predsednistva EU) jeste tendencija" - odgovorio nam je nemacki diplomata angazovan na dosijeu bivse Jugoslavije. Po njegovim recima, ako u utorak u Luksemburgu "bude jasne vecine u prilog odobravanja autonomnih mera - Nemacka nece praviti smetnje". I on je, kao glavne motive za odobravanje preferencijala, naveo bojazan od ekonomskog kolapsa i uvazavanje stava lidera koalicije "Zajedno." A uz uslove od kojih ce, krajem godine, zavisiti obnavljanje povlastica, pored ostvarivanja Gonsalesovih preporuka i "znacajnog napretka" na resavanju kosovskog pitanja, nemacki diplomata pominje jos i ispunjavanje preuzetih obaveza za omogucavanje povratka emigranata sa Kosova kojima je Nemacka odbila azil.

Prema holandskom diplomati, ministri ce eventualnu pozitivnu odluku doneti "teska srca" i "bez radosti". Odobre li trgovinske povlastice, sefovi diplomatije evropske "petnaestorice" nece - po njegovim recima - "to uciniti zato sto smatraju da vlasti SRJ doprinose ostvarivanju Dejtonskih sporazuma i pokrecu proces demokratizacije zemlje... vec zbog bojazni da bi se, bez toga, ekonomska situacija jos vise pogorsala, te bi postojala opasnost ekonomskog kolapsa slicnog onom u Albaniji." Pored tog, holandski diplomata je kao dodatni motiv za odobravanje povlastica naveo i zalaganje lidera koalicije "Zajedno", koji su na takvom evropskom gestu insistirali u svim kontaktima koje su poslednjih meseci imali u zemljama-clanicama EU.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /