Sreda, 23. april 1997.

POCETAK PREDIZBORNE KAMPANJE U ZNAKU OSTRIH KRITIKA NA SIRAKOV RACUN

Neizvesna partija pokera

Pariz, Rojter. - Dan nakon sto je francuski predsednik Zak Sirak raspustio Nacionalnu skupstinu i raspisao prevremene parlamentarne izbore za 25. maj i 1. jun, francuski politicari otisnuli su se juce u predizbornu kampanju, a vlada saopstila da, zbog izborne kampanje, odlaze svoj najveci projekat privatizacije, prodaju manjinskog paketa deonica Frans Telekom S.A.

Sirak je, saopstavajuci odluku, rekao da je Francuskoj za jedinstvenu evropsku monetu, reformu drzave i kresanje javne potrosnje i poreza potrebna vlada sa obnovljenim legitimitetom. Kratak vremenski rok ostavljen je, reklo bi se sracunato, kako bi kampanja bila sto je moguce kraca i to u mesecu u kojem ima puno praznika i vaznih sportskih dogadjaja.

Iz kratkih izvoda platforme vlade koju je juce popodne obrazlozio premijer Alen Zipe, objavljenih u jucerasnjem "Mondu", vidi se da ona obecava nominalno zamrzavanje javne potrosnje i u 1998, ali nema zaokreta ka radikalnijoj trzisno orijentisanoj politici.

Bivsi socijalisticki premijer Loran Fabijis ocenio je da bi se odluka o raspisivanju prevremnih izbora Siraku mogla vratiti kao bumerang. "Hoce li Francuzi reci 'bravo' za porast nezaposlenosti, 'super' za povecanje poreza ili 'odlicno' za porast siromastva", rekao je socijalisticki lider u parlamentu za Radio Europ 1, dodajuci da su, po njegovoj proceni, sanse za pobedu 50 prema 50.

Bivsi socijalisticki ministar za rad Martin Obrim rekao je da ce na predstojecim izborima Francuzi moci da biraju izmedju dva modela drustva - jednog koji je vise trzisno orijentisan sa manje socijalne zastite, manje siromastva i socijalnih iskljucivanja, i drugog koje pociva na vise jednakosti i koje je vise fer.

Zan Fransoa Mansel, generalni sekretar Sirakovog degolistickog Okupljanja za Republiku (RPR) je kao "drske lazi" odbacio optuzbe opozicije da vlada planira novi talas ostrih mera nakon ubrzane izborne kampanje. Ali, jedan visoki zvanicnik rekao je Rojteru da ce nove ostre mere biti neophodne vec na jesen kako bi se ispunila ogranicenja deficita potrebna za kvalifikacije za jedinstvenu evropsku valutu. Socijalisticki lider Lionel Zospen optuzio je Siraka u ponedeljak da naginje ka surovijoj, anglosaksonskoj vrsti kapitalizma. Desnicarski lider Zan Mari Lepen osudio je predsednika za "izvrgavanje izbora ruglu i sramnu prevaru".

Analiticari procenjuju da se, raspisujuci izbore 10 meseci pre roka, Sirak upustio u igru visokog rizika koja za njega moze znaciti "biti ili ne biti". Ukoliko pobedi, Sirak ce imati obnovljenu, iako znatno redukovanu vecinu u parlamentu, za narednih pet godina svog mandata. Ali, poraz bi ga mogao svesti na nemocnu figuru u senci moguceg premijera Zospena. "Ovo je ozbiljna partija pokera ciji se ishod ni iz daleka ne moze predvideti", procenjuju analiticari.

Sadasnji odnos snaga

Pariz, Rojter. - Trenutni raspored snaga u francuskoj Nacionalnoj skupstimi (577 mesta):

VLADAJUCA KOALICIJA:

Okupljanje za Republiku (RPR - degolisti): 242 poslanika i 16 koalicionih poslanika. Ukupno: 258 poslanika

Unija za francusku demokratiju (UDF - desni centar): 200 poslanika i 6 koalicionih poslanika. Ukupno: 206 poslanika

OPOZICIJA:

Socijalisticka partija: 56 poslanika i 7 koalicionih poslanika. Ukupno: 63 poslanika.

Komunisticka partija: 22 poslanika i 2 koaliciona poslanika. Ukupno: 24 poslanika.

Republikanska i liberalna grupa (nezavisni poslanici sa levice i desnice): 23 poslanika.

OSTALI:

Nezavisni: dva.

Slobodno mesto: jedno.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /