Utorak, 22. april 1997.

KINESKI PREDSEDNIK DANAS U MOSKVI

Strateski kontrabalans

Politicki dokument kojeg ce potpisati Cemin i Jeljcin tumaci se kao odgovor na koncept "novog svetskog poretka" - ma sta to znacilo

Aleksandar Novacic
dopisnik "Nase Borbe" iz Pekinga

Najnoviji kinesko-ruski samit koji danas pocinje u Moskvi bice krunisan sa dva znacajna politicka dokumenta: prvo ce kineski i ruski predsednik - Djiang Cemin i Boris Jeljcin - u Kremlju potpisati deklaraciju sa idejama i predlozima kako dve velike drzave, uz to i stalni clanovi Saveta bezbednosti UN, vide razvoj sveta i njegovu bezbednost; drugi dokument odnosi se na razoruzanje duz zajednicke granice pet zemalja - Kine, Rusije, Kazahstana, Kirgistana i Tadzikistana.

Paznju javnosti posebno privlaci prvi dokument. Diplomatski krugovi u Pekingu smatraju da je to kinesko-ruski odgovor na americku koncepciju o "novom svetskom poretku" - ili, u najmanju ruku, o onim idejama koje se u svetu podrazumevaju pod novim poretkom. Sto se tice Kineza, oni pod novim poretkom podrazumevaju ambiciju SAD da postane vodeca svetska sila i da svet uredi prema vlastitim kriterijumima i interesima.

Za sada jos nije poznato sta ce se sve naci u kinesko-ruskom dokumentu, ali se moze pretpostaviti da ce u njemu visoko kotirati ideja o stvaranju multipolarnog svetskog poretka, kritika hegemonistickih ambicija i ponasanja, te ideje o sirenju ekonomske saradnje. Podrazumeva se insistiranje na svetskom miru i ravnopravnosti svih drzava. Vrlo verovatna je kritika sirenja NATO na istocnoevropske zemlje, u cemu Rusija ima kinesku podrsku.

Stalno pred ocima

SAD svakako pazljivo prate sve sto se dogadja na relaciji Peking-Moskva, a posebno saradnju na vojnom planu. Amerikanci tvrde da je Kina ne samo u ekonomskoj, vec i u vojnoj ekspanziji. Oni procenjuju da sve veca ekonomska moc Kine udruzena sa ruskim savremenim naoruzanjem predstavlja potencijalnu opasnost za americke interese u Aziji i na Pacifiku. Nista se, iz domena kinesko-ruskih odnosa, ne belezi u americkoj stampi pomnije od toga koliko je Rusija prodala najmodernijih borbenih aviona Kini ili koliko je ruskih vojnih eksperata zaposleno u kineskoj vojnoj industriji.

Kineski predsednik je uoci puta u Moskvu izjavio da ce sa ruskim kolegom razgovarati pre svega o unapredjivanju "strateskog partnerstva" izmedju dve drzave i o aktuelnoj svetskoj situaciji. Pojam "stratesko partnerstvo" od pre izvesnog vremena je stalno u upotrebi kada je rec o kinesko-ruskim odnosima. Uprkos cestoj upotrebi, medjutim, ostalo je nedovoljno jasno sta se pod tim, u stvari, podrazumeva. Sefovi dve drzave ce verovatno uneti nesto vise svetlosti u to, a ocekuje se da ce se i vrlo precizno ograditi od pokusaja da se kinesko-rusko "stratesko partnerstvo" vezuje za antiamericku poziciju.

Uoci Djiangove posete Moskvi, u Pekingu je boravio ruski ministar odbrane Igor Rodionov koga je kineski predsednik uveravao da Rusija u Kini "ima veoma cvrstog i pouzdanog suseda". Podrazumeva se i obratna ocena: i Rusija i Kina imaju u tom slucaju veoma znacajno, sigurno i bezbedno zaledje, sto u danasnjoj svetskoj situaciji i promenama do kojih dolazi ima poseban znacaj.

Kinezi i pored toga ne propustaju priliku da u svakoj prilici naglase da se njihovo "stratesko partnerstvo" sa Rusima zasniva na uzajamnoj jednakosti, ravnopravnosti i poverenju. Uz to, Peking naglasava da ne odustaje od svoje nezavisne spoljne politike, sto znaci da novi politicki dokument koji ce biti potpisan u Moskvi nema dodirnih tacaka sa stvaranjem nekog vojnog ili politickog saveza. Kina odavno insistira da posle loseg iskustva sa nekadasnjim socijalistickim lagerom vise nikad nece uci u bilo kakav formalni savez sa nekom drzavom.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /