Ponedeljak, 21. april 1997.

NAKON KOMPROMISNIH ZAKLJUCAKA NA SJEDNICI GLAVNOG ODBORA DEMOKRATSKE PARTIJE SOCIJALISTA

Nezadovoljni i Bulatovic i Djukanovic

Pre bi se moglo reci da je izbegnut konacan rascep u vladajucoj partiji nego da je vec sada izvesna pobeda Djukanovica i Marovica ili Bulatovica. Rekonstrukcija Vlade prema zakljucku Glavog odbora na prvoj narednoj sednici Skupstine Crne Gore (od 12. do 15. maja), kada ce biti uocljivo da li je Bulatoviceva pozicija oslabila u odnosu na pocetak sukoba

Dragoljub Vukovic

Podgorica. - Nakon dramaticnog toka sjednice Glavnog odbora Demokratske partije socijalista koja je zvanicno predstaljena kao nastavak onih od 24. marta i 11. aprila, u petak oko ponoci usvojeni su zakljucci u kojima se prepoznaje kompromis, ali koji ostavljaju i prilicno prostora za razlicite interpretacije. U zavisnosti od naklonosti Bulatovicevoj ili Djukanovicevoj struji, epilog sjednice Glavnog odbora i onoga sto se desavalo tokom njenog prekida dozivljava se i tumaci kao pobjeda jednih ili drugih. Stvari, ipak, ne izgledaju tako jednostavno, i prije bi se moglo reci da je izbjegnut konacan rascjep u vladajucoj partiji nego da je vec sada izvjesna pobjeda Bulatovica, ili Djukanovica i Marovica.

"Konkretne promjene u Vladi, kojima se obezbjedjuje stabilnost Demokratske partije socijalista i opstanak Vlade, shodno raspravi i zakljucku glavnog odbora sa sjednice od 24. marta, realizovace se kroz rekonstrukciju Vlade na prvoj sjednici Skupstine Republike Crne Gore. Predsjednik Skupstine ce zakazati Skupstinu tako da obezbijedi da Skupstina bude zapoceta u vremenu od 12. do 15. maja ove godine. Rekonstrukcija Vlade moze da podrazumijeva, pored ovih, i druge kadrovske i organizacione promjene".

Na osnovu citiranog zakljucka Glavnog odbora, prvog po redu, proizilazi da je ucinjen ustupak presjedniku DPS-a Momiru Bulatovicu, koji je trazio smjenu potpredsjednika Vlade Slavka Drljevica i ministra kulture Gorana Rakocevica i nije prihvatio da se premijeru Djukanovicu ostavi rok od dva mjeseca za rekonstrukciju kabineta. Ostavljena je, medjutim, premijeru mogucnost da izvrsi i druge kadrovske i organizacione promjene, sto znaci da on moze, kako je nezvanicno i najavljivano, da se lisi usluga i jednoga broja ministara koji slove za Bulatoviceve ljude u Vladi. Djukanovic, takodje, ima mogucnost da Dljevica i Rakocevica zamijeni ljudima koji ce njemu biti po volji. Time on ne mora nuzno da se konfrontira sa zakljuckom Glavnog odbora sa sjednice od 11. aprila, prema kome treba da se omoguci presudan uticaj DPS-a "u kreiranju drzavne politike i obavljanju izvrsne vlasti".

Maras nije bivsi, moze i buduci

Prema pouzdanom izvoru "Nase Borbe", Bulatovic je na sjednicu Izvrsnog odbora i Glavnog odbora u petak izricito trazio da se sef SDB-a Crne Gore Vukasin Maras smijeni na prvoj sjednici Vlade. U zakljuccima toga, medjutim, nema, kao sto se ne moze pronaci u njima ni osnova za tvrdnju da je gospodin Maras vec bivsi prvi covjek Sluzbe drzavne bezbjednosti. Jasno je jedino to da ce se, kako je navedeno u jednom dijelu zakljucaka koji se odnose na rad SDB-a Crne Gore, "polazeci od novousvojenih normativnih akata", pristupiti "izboru pomocnika ministra unutrasnjih poslova za Sluzbu drzavne bezbjednosti i potrebnim organizacionim promjenama u SDB-u". Ako se precizno slijedi logika ovog stava, iz njega nuzno ne proizilazi da Maras ne moze biti reizabran.

Predsjednik crnogorskog parlamenta i jedan od potpredsjednika DPS-a, Svetozar Marovic, nedavno je u kratkom razgovoru za "Nasu Borbu" rekao da se zalaze za formiranje parlamentarnog tijela koje treba da kontrolise rad Sluzbe drzavne bezbjednosti. Ova ideja je nasla mjesto u zakljuccima Glavnog odbora, i formulisana je ovako: "U cilju stavljanja SDB-a pod punu drzavnu i demokratsku kontrolu, koristeci uporedna iskustva zemalja napredne demokratije, Izvrsni odbor ce Glavnom odboru i Skupstini Crne Gore ponuditi konkretan i cjelovit predlog mjera i rjesenja. Osnova tog predloga sastoji se u uvodjenju kontrolne funkcije". Dodato je, pri tom, da u Skupstini Crne Gore treba formirati "posebno visestranacko radno tijelo - odbor - sa ciljem da vrsi tzv. politicku kontrolu nad djelatnostima SDB-a", ali i da ce "funkciju nadzora nad zakonitoscu rada" SDB-a i dalje obavljati Vlada Crne Gore. Ovo proizilazi iz cinjenice "da Sluzba drzavne bezbjednosti organizaciono funkcionise u okviru jedinstvenog Ministarstva unutrasnjih poslova".

Jedino sto se, u vezi sa radom SDB-a, moze protumaciti kao ustupak predsjedniku Bulatovicu je zakljucak koji govori o formiranju tijela pri predsjedniku republike, koje bi imalo funkciju usmjeravanja i organizovanja SDB- a. Zakljucak precizno glasi: "Funkciju usmjeravanja i organizovanja preuzeo bi Savjet, u koji bi usli najodgovorniji predstavnici izvrsne, zakonodavne i sudske vlasti. Savjet bi se formirao pri predsjedniku Republike". Iz zakljucka, medjutim, ne proizilazi da se SDB samim tim direktno podredjuje predsjedniku Bulatovicu ili nekom buducem predsjedniku Crne Gore.

Prema izvoru "Nase Borbe", u ciju se pouzdanost ne moze sumnjati, kompromisnu formulaciju zakljucaka ponudili su potpredsjednici DPS-a Svetozar Marovic i dr Milica Pejanovic-Djurisic. NJih dvoje se, prema navodima ovog izvora, "holbrukovali" tokom prekida sjednice Glavnog odbora, kada se cinilo da do iole pomirljivog rjesenja uopste nije moguce doci. Nas izvor navodi, takodje, da usvojenim zakljuccima nijesu bili zadovoljni ni Bulatovic ni Djukanovic, s tim sto je izgledalo da je Bulatovic nakon kompromisnog rjesenja bio potpuno deprimiran.

Ako se ista sa sigurnoscu moze konstatovati nakon najnovije epizode sukoba u vrhu DPS-a i crnogorske vlasti, onda je to da na sukob u petak navece nije stavljena tacka. On ce, neminovno, biti nastavljen, a od onoga sto se bude desavalo na predstojecoj sjednici crnogorskog parlamenta zavisice u kom pravcu ce stvari dalje krenuti. Ta sjednica bi trebala da pokaze kakav je odnos snaga u samom parlamentu i koliko je uvjerljiv utisak da je Bulatoviceva pozicija oslabila u odnosu na pocetak sukoba.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /