Ponedeljak, 21. april 1997.

DOKUMENT: POLITICKA UPOTREBA POLICIJE PROTIV GRADJANSKOG PROTESTA U SRBIJI 1996/97. GODINE

Jak razlog za pitanje legitimiteta vlasti

Na osnovu autenticnih svedocenja ucesnika gradjanskih protesta u Srbiji, Fond za humanitarno pravo iz Beograda sacinio je dokument "Politicka upotreba policije protiv gradjanskog protesta u Srbiji 1996/97. godine". Svrha ovog dokumenta jeste da predocavanjem slucajeva policijskog nasilja tokom protesta ukaze na nezakonitu upotrebu sile u politicke svhe.

"Nasa Borba" ce u nekoliko nastavaka objaviti ovaj dokument. Oprema teksta je redakcijska.

Pod punom opremom: Policija
"obezbedjuje" gradjane

Uvod

Najbrutalnija akcija vlasti

Tokom poslednjih protesta u Srbiji, policija je bila prisutna u vrlo velikom broju i to redovno opremljena za dejstvovanje protiv pobune. Policija je primenila silu prema pojedincima u mnogo slucajeva, a u nekoliko prilika vrsila je masovno nasumicno premlacivanje gradjana na ulici.

Rekordno duge mirne proteste gradjana Srbije, koji su poceli demonstracijama zbog odbijanja vlasti da prizna rezultate dela lokalnih izbora od 17. novembra 1996. i trajali su u raznim oblicima vise od tri meseca, vlast je nastojala da suzbije primenom vise vrsta represivnih mera. Precutkivanjem, netacnim prikazivanjem i demonizovanjem u medijima pod kontrolom vlasti svih oblika protesta, nastojalo se da se protest izoluje, da se izazove revolt protiv protesta i da se ucesnicima protesta poruci da su zvanicno ocenjeni kao neprijatelji Srbije i prestupnici. Zastrasivanje ucesnika na javnim mestima, na poslu i pri kontaktima s organima vlasti trebalo je da obeshrabri i odvrati ucesnike od javnog izrazavanja protesta. Organizovanje Mitinga za Srbiju imalo je za cilj da demonstrira premoc podrske predsedniku Srbije nad protestom, a neki aspekti organizovanja skupa i izjave pojedinih ocevidaca u vezi sa njim ukazuju da se podsticao fizicki sukob izmedju pristalica i osporitelja aktuelne vlasti. Policijska sila, kao mera odvracanja i sprecavanja protesta, najbrutalnija je od pomenutih akcija vlasti.

Trajnost i upornost otpora gradjana i popustanje vlasti tek nakon duge i neuspesne primene recenih mera, ucinili su da se tokom vremena nagomila veliki broj incidenata, sto je karakteristicno za duze sukobe niskog intenziteta. Mnogi od tih dogadjaja prolaze nezabelezeno, a vecina se pamti samo jedan dan, dok je vest sveza. To stvara lazan utisak da je stepen represije nizak i da vlast uglavnom deluje u okvirima svojih ovlascenja i nadleznosti.

Medjutim, kad se incidenti razmotre skupno, vidi se da je obim policijskog nasilja veliki, a intenzitet povremeno vrlo visok. Vidi se, takodje, kontinuitet postupanja vlasti, cije se naredbe, odluke, trenutne namere i ciljevi povezuju u stalno i svesno politicko instrumentalizovanje policije.

Svrha ovog dokumenta je da predocavanjem slucajeva policijskog nasilja tokom protesta, izjavama zrtava i svedoka i pravnom analizom postupanja drzavnih organa, ukaze na nezakonitu upotrebu sile u politicke svrhe, izrazenu svesnim i protivpravnim postupanjem pojedinih policajaca i sudija i ustanova kojima pripadaju. To nije samo krivicno delo, nego i jak razlog za postavljanje pitanja legitimiteta vlasti odgovorne za takvu zloupotrebu ovlascenja.

Protekli protest moze se grubo podeliti u tri faze. Prvu, od pocetka do takozvanog kontramitinga koji je vlast organizovala 24. decembra u Beogradu, karakterisu pojedinacna hapsenja i pravosudni progoni. Tokom priprema za kontramiting, jedan ucesnik protesta tesko je ranjen u glavu iz pistolja. Drugi je podlegao povredama od premlacivanja koje se dogodilo pod nerazjasnjenim okolnostima. Drugu fazu, od kontramitinga do napada policije na demonstrante u noci 2-3. februara, karakterisu snazno prisustvo policije i pokusaji da se setaci silom sklone sa kolovoza. U tom periodu doslo je do velikog broja premlacivanja. Treca faza pocinje napadom policije na mirne demonstrante kod Brankovog mosta u Beogradu i masovnim privodjenjem i maltretiranjem gradjana koji su se te noci zateki na ulicama u centru grada. Iako je policija ostala snazno prisutna na ulicama sve do okoncanja protesta, fizickih sukoba vecih grupa posle 4. februara vise nije bilo, a poslednji nasilni ispad patrole policije protiv jednog gradjanina u vezi sa protestom zabelezen je 6. februara.

Deo prvi

Tezak propust u javnoj bezbednosti

Protest je zapoceo mitinzima i protestnim povorkama gradjana i studenata protiv izborne kradje. Policija u tome nije sprecavala gradjane do 24. decembra, kad je organizovan miting podrske vlastima. Medjutim, hapseni su i kaznjavani pojedini ucesnici protesta. Zvanicni mediji su precutkivali te slucajeve, dok su im nezavisni radio i stampa davali veliki publicitet.

Policija ne samo da nije ometala kretanje gradjana, nego se nije ni pojavljivala u blizini. To je dovelo do teskog propusta u javnoj bezbednosti. Naime, bez obzira na svoje politicke sklonosti, policija je duzna da organizovano obezbedi svaku grupu gradjana koja se krece ulicama, kako u pogledu regulisanja saobracaja, tako i u odnosu na moguce napade. Posto je ovo izostalo, dogodilo se vise slucajeva namernog i nehoticnog uletanja vozila u kolone gradjana, pri cemu je povredjeno desetak ljudi, od cega cetvoro teze.

Slede izjave nekoliko gradjana koji su hapseni i saslusavani. Stavovi, namere i stil vrsenja duznosti policajaca i sudija za prekrsaje upadljivo su slicni u svim slucajevima.

(Nastavlja se)

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /