Ponedeljak, 21. april 1997. | |
"POVRATAK KUCI - PRIRUCNIK ZA IZBEGLICE" PRUZA NIZ PRAKTICNIH SAVETA I ODGOVORA NA IZBEGLICKA PITANJAKako se vratiti u BiH?
Trenutno organizovanu repatrijaciju dozvoljava samo Federacija BiH. Na organizovan povratak za sada se odlucilo 16 hiljada izbeglih iz BiHIzbegli iz Bosne i Hercegovine, kao i ostale izbeglice sa ovih prostora razmisljaju o povratku kuci, nalaze se pred ozbiljnom dilemom, cije razresavanje, uz politicke, zavisi i od brojnih prakticnih problema.Dok ove prve mogu samo resiti vise "sile", prakticna pitanja zavise delom od medjunarodnih i domacih humanitaraca i njihove organizovanosti. Kome se obratiti za informacije, kako stici do zeljenog mesta, koliko ce kostati put, sta mogu da ocekuju po povratku, samo su neka od pitanja koja sebi postavljaju izbeglice, na koja deo odgovora pruza "Povratak kuci-prirucnik za izbeglice". Prirucnik je pripremila Medjunarodna federacija drustava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca, a distribuise ga Jugoslovenski crveni krst.Do sada, najveci broj ljudi, oko 70 hiljada, vratilo se u BiH spontano, bez pomoci bilo koje organizacije.Medjutim, postoje i medjunarodne organizacije, Visoki komesarijat UN za izbeglice (UNHCR) na prvom mestu, koje pripremaju organizovane povratke. Na njih se za sada odlucilo oko 16 hiljada Bosanaca.Trenutno organizovanu repatrijaciju dozvoljava samo Federacija BiH.
Prakticni savetiU koordinaciji sa UNHCR-om, Medjunarodna organizacija za migracije (IOM), radi na povratku iz zemalja izvan podrucja bivse Jugoslavije.IOM je odgovoran za nabavku vazecih putnih isprava i tranzitnih viza. Pri svakoj od ovih organizacija moze se obratiti specijalizovanom informativnom punktu na kome treba da se popuni "Izjava o dobrovoljnom povratku" i formular "Posebnih potreba". Ukoliko su prisutni zdravstveni problemi ili posebne licne potrebe, to takodje treba da se objasni sluzbenicima na Informativnom punktu, koji ce eventualne povratnike obavestiti i o dozvoljenoj tezini stvari koje kogu da ponesu.Prevoz do Bosne organizuju UNHCR ili IOM. Put najpre vodi do jednog od pet tranzitnih centara, u Bihacu, Zenici, Tuzli, Sarajevu i Mostaru, odakle ce prevoz do krajnjeg odredista biti organizovan u roku od 48 casova. Svi povratnici kojima je potrebna pomoc u hrani bice ukljuceni u program redovne raspodele koji organizuje Svetski program hrane. Da bi se dobila pomoc, treba se prijaviti mesnoj zajednici.U mnogim opstinama postoje javne kuhinje Crvenog krsta koje pripremaju hranu za invalide i ljude starije od 65 godina.Ako spadate u takve kategorije, prijavite se lokalnom Crvenom krstu od koga, ukoliko ispunjavate uslove mozete dobijati i humanitarne pakete pise u prirucniku UNHCR obezbedjuje i minimalnu pomoc u gradjevinskom materijalu. Oko 15 hiljada kuca, hiljadu i po stanova, 63 skole i 29 zdravstvenih ustanova u BiH je popravljeno kao deo UNHCR-ovog programa rekonstrukcije.
Zastita ljudskih prava"Ukoliko, s druge strane, imate problema sa regulisanjem imovine i vlasnistva nad nepokretnom imovinom, najpre treba da se obratite opstinskim vlastima. Kako se dejtonski princip o pravu na povracaj ili naknadu imovine masovno krsi, narocito na mesnom nivou, obavezno se obratite Komisiji za pravo na povrat nekretnina raseljenih lica i izbeglica, koja u svom radu nece postovati zakone, propise i pravila koji su u suprotnosti sa medjunarodnim standardima za ljudska prava", navodi se, dalji, u ovom prirucniku. Zastitom svih oblika ljudskih prava bavi se Komisija za ljudska prava, koja se sastoji iz dva dela:ombudsmena za ljudska prava i Kancelarije za ljudska prava koju cini sudsko telo sastavljeno od 14 sudija, a vecinu cine medjunarodne sudije.
S. Bisevac
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |