Ponedeljak, 21. april 1997. |
STATISTICKA "OBRADA" JAVNOG MNJENJA: KOLIKO JE MARTOVSKI RAST PROIZVODNJE OHRABRUJUCIZadovoljstvo zbog pozitivne nule
Stojan Stamenkovic: Ako bi se martovski nivo proizvodnje protegao na celu godinu, u 1997. imali bi njen multi rast. Moguce pomeranje izbora na leto, jer vlast ne moze dugo da odrzava laznu ravnotezu izmedju pada proizvodnje i rasta inflacijeProizvodnja raste, cene miruju, kurs je stabilan, sve je prema zvanicnim izjavama tako da lepse biti ne moze. Ono sto se precutkuje je cinjenica da je martovski rast proizvodnje, u odnosu na februar od 7,4 odsto, u stvari neprijatno iznenadjenje, koje je demantovalo nedavne, takodje zvanicne izjave kako u ovom mesecu treba ocekivati da ce se proizvodnja povecati do planirane stope od 14 odsto, a ostvareno je upola manje od toga. U poslednjem izvestaju MAP Instituta ekonomskih nauka predoceno je da ce svaki martovski rast industrijske proizvodnje, prema istom lanjskom mesecu, manji od 17,5 odsto, u stvari tendencijski predstavljati njen pad. A proizvodnja je u martu ove u odnosu na mart prosle godine, povecana za svega 9,2 odsto. Bolji rezultat ocekivao se zbog sezonskih razloga i zbog izrazito niske uporedne baze, s obzirom da je u martu lane industrijska proizvodnja bila na najnizoj tacki u toj godini, ili za tri odsto niza od one ostvarene u "susednim" mesecima. Umesto toga, kada se posmatra sezonski prilagodjena serija, martovska proizvodnja je realno za celih pet odsto niza nego u prethodnom mesecu, a njen indeks za 1,6 poena zaostaje za proslogodisnjim prosekom, objasnjava Stojan Stamenkovic.
Traznja desetkovanaPosle kratkotrajnog skoka, proizvodnja sredstava rada ponovo je sisla ispod proslogodisnjeg proseka, a ono sto je narocito bitno, posle poduzeg rasta, u martu je smanjena i proizvodnja reprodukcionog materijala, i to za pet odsto u odnosu na februar, praceno kroz desezoniranu seriju. Najgore stanje je u proizvodnji potrosne robe, gde se industrijska proizvodnja neprestano smanjuje jos od poslednjeg tromesecja prosle godine.U martu proizvodnja potrosne robe belezi pad od cetiri odsto, cak i po originalnoj seriji, u odnosu na isti lanjski mesec. U ovom sektoru privrede cetiri grane su prevashodno zasluzne sto je proizvodnja u martu, prema februaru, zabelezila takav pad - pre svega proizvodnja prehrambenih proizvoda, zatim namestaja, gotovih tekstilnih proizvoda i pica. Sve ove grane, sa izuzetkom gotovih tekstilnih roba (koje odusak nalaze u izvozu), plus preradjivacka hemija, obuca i duvan, ostvarile su u martu manju proizvodnju od prosecne u prosloj godini, objasnjava ovaj ekonomista. Na kljucni razlog za ovakvo stanje upucuju podaci o zalihama, koje su kod potrosne robe vece za desetak odsto nego pre godinu dana, a otprilike isti procenat povecanja vazi i za repromaterijale. Sa jedne strane zalihe u postojecoj besparici vezuju sredstva, sa druge recito govore da je traznja za ovim proizvodima vise nego nedovoljna. Posto finalni proizvodi nemaju kupca, logicno, preuzima se i manje repromaterijala. Stoga osnovni razlog za pad proizvodnje nije losa snabdevenost privrede repromaterijalima, vec desetkovana traznja, i u izvozu i na domacem trzistu, smatra Stamenkovic. Po njegovoj proceni proizvodnja ce u aprilu biti jos manja od martovske, i prema originalnoj i prema desezoniranoj seriji. Stavise kada bi se martovski nivo proizvodnje protegao na celu godinu, u 1997. ne bi imali nikakav rast proizvodnje, objasnjava Stamenkovic.
Kurs drze monopolistiNedavno se moglo cuti objasnjenje da je glavni motiv za drzanje deviznog kursa (zakovanog zvanicnog i kroz restriktivnu monetarnu politiku smanjivanje crnog) to da preduzeca i stanovnistvo sto vise deviza po niskoj ceni prodaju drzavi. Stamenkovic, medjutim, misli da ovakvu politiku diktriraju interesi domacih monopola, koji kroz vezane izvozno-uvozne poslove, na visku zbog kursa jeftinijeg uvoza (i preprodaji te robe po visim cenama kod kuce), zaradjuju profit.- Da bi odrzala takav kurs monetarna vlast ce i dalje morati da povlaci novac, a kako ce istovremeno zbog suzavanja spoljno-trgovinskog deficita biti smanjena i dodatna ponuda na trzistu, stvoreni su svi uslovi za dalji pad proizvodnje. Ne verujem da je moguce na ovaj nacin dugo, recimo do novembra, odrzavati sadasnju ravnotezu, jer stezanje novcanih slavina znaci pucanje proizvodnje, a njihovo popustanje pokretanje inflacije. Zato me ne bi iznenadilo da imamo ranije "letnje" izbore. To bi bilo i dobro, jer bi se okoncali ovi "izborni ciklusi" i omogucilo bi se vodjenje racionalne ekonomske politike, konstatuje Stamenkovic.
Bojana Jager
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |