Ponedeljak, 21. april 1997.

DA LI SE ZASTALO SA PLANOVIMA ZA PRIVATIZACIJU JAVNOG PREDUZECA PTT "SRBIJA"

Devet meseci u rukama vlade

Prvi znak da vlada zaista planira privatizaciju PTT bila bi objava razdvajanja poste i telekomunikacija. Strucnjaci preporucuju veliki oprez pri ogranicenju monopola stranom operatoru. PTT procenjen na tri do cetiri milijarde maraka, a cena zavisi od toga hoce li se privatizovati i mobilna telefonija

Srpska vlada i PTT vec mesec dana nemaju kontakte sa STET, italijanskom kompanijom za telekomunikacije, saznaje "Nasa Borba" u Rimu. Pregovori nisu suspendovani, tvrdi nas izvor, ali jesu u zastoju. Podsecamo, "Nasa Borba" vec je pisala o tome da italijanska strana zahteva razjasnjenja u pogledu broja operatora koji ce uci na jugoslovensko trziste. Istovremeno se traga za prevazilazenjem nesporazuma o tome na koji nacin bi Italijani trebalo da plate svoj buduci udeo u kapitalu PTT "Srbija".

Domaci izvori tvrde da se sa projektom privatizacije ovog javnog preduzeca zastalo. Beogradski ekonomski institut CesMekon je jos pre dve nedelje zavrsio svoju studiju na ovu temu i prosledio je vladi i PTT, tako da se ocekivalo da stvari krenu sa mrtve tacke.

Prvi pokazatelj da se po tom pitanju nesto radi bila bi zvanicna najava PTT da ulazi u razdvajanje posta i telekomunikacija, sto predstavlja predtekst za ulazak u privatizaciju. Koncepcija i strategija tog razdvajanja razradjeni su u studiji CesMekona, saznaje "Nasa Borba". Da li se razdvajanje priprema nije poznato, ali je u njega nemoguce uci bez posebnog zakona, uredbe ili neke druge vrste drzavnog akta.

Vladi je, pomenutom studijom, predoceno nekoliko mogucnosti, inace modela koji su vec primenjivani u zemljama Istocne Evrope, sa preporukom da ugasi postojece javno preduzece PTT "Srbija" i formira dve nove kompanije - "Srpske poste" i "Srpske telekomunikacije". To je, objasnjavaju izvori naseg lista, najcistiji model, mada su poznata i druga resenja. Jedna od mogucnosti je da PTT "Srbija" ne bude ugasen, vec da postane holding kompanija, u cijem sastavu bi bile posta i telekomunikacije.

Moguca privatizacija poste

Prema dosadasnjim planovima vlade, prilikom privatizacije PTT privatizovane bi bile samo telekomunikacije dok bi postanske usluge stoprocentno ostale u drzavnoj svojini. Strucnjaci, medjutim, navode da nije nemoguca i njihova privatizacija, doduse samo delimicna. Zanimljiv je slucaj Madjarske koja je, kroz koncesije, vlasnicima trgovinskih radnji u malim zabacenim selima dala pravo da obavljaju postanske usluge na tom podrucju.

Nakon razdvajanja poste i telekomunikacija, obe kompanije bi inicijalno ostale u drzavnom vlasnistvu. Sledeci korak je privatizacija telekomunikacija, u koju bi se uslo devet meseci do godinu dana od isteka razdvajanja, dok bi postanske usluge ostale u drzavnom vlasnistvu.

Privatizacijom, bar u prvih nekoliko godina, Srbija se ne bi oslobodila monopola na polju telekomunikacija. Praksa je, naime, da u prvom privatizacionom ciklusu, pravo na upravljanje i koriscenje telekomunikacijama ima jedna strana kompanija, dakle monopolista. Pritom, upozorava jedan od nasih sagovornika, taj monopol treba da bude ogranicen i vremenski i po opsegu. Vremenska ogranicenja su razlicita - u Madjarskoj je monopol bio uspostavljen na sedam, a u Ceskoj na osam godina. Mnogo suptilnije je pitanje ogranicavanja opsega monopola. Ukoliko bi, naime, strancu pripao monopol kakav po sadasnjim zakonima ima PTT "Srbija", niko u zemlji ne bi mogao da razvija ni kablovsku televiziju, tumace nasi sagovornici.

Od toga kakav ce se monopol dati prvom stranom operatoru zavisi kako ce teci dalji razvoj telekomunikacija po isteku tog monopola, kada bi na trziste telekomunikacija Srbije trebalo da udje nekoliko stranih kompanija. Prvi strani operater se, u svakom slucaju, priprema za period dolaska konkurencije i potpuno je prirodno da pokusava, suptilnim metodama, da stvori prepreke za njihov ulazak na trziste, objasnio je jedan domaci ekspert u razgovoru za "Nasu Borbu".

Strucnjaci ocekuju da ce jedno od najskakljivijih pitanja u pripremi privatizacije biti procena vrednosti domaceg PTT. Cifra sa kojom srpska strana ima nameru da izadje pred potencijalne strane kupce krece se izmedju tri i cetiri milijarde maraka, saznaje "Nasa Borba" iz izvora bliskih vladi Srbije. Ovako veliki raspon je moguc, jer jos nije donesena odluka o tome da li ce biti privatizovana i mobilna telefonija, da li u ponudu ulazi i "Mobtel", kao i kakav ce monopol biti ustupljen stranom operatoru.

Kako "Nasa Borba" saznaje, mobilna telefonija uopste nije uzimana u obzir u studiji CesMekona. Poslo se, naime, od stanovista da je "Mobtel" samostalna kompanija, nastala zajednickim uzlaganjem PTT "Srbija" i Karic Grup, tako da privatizacija PTT ne bi morala imati posledica na "Mobtel".

V. Milovanovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /