Ponedeljak, 21. april 1997.

KAKVE IZBORNE USLOVE TRAZE PARLAMENTARNE OPOZICIONE STRANKE

Okrugli sto ili - demonstracije

Deblokada medija primaran uslov za izlazak na izbore. Izborne propise treba promeniti pre izbora. Novi zakon o politickim strankama - dodatni uslov

Po svemu sudeci, jos jednom se priblizio trenutak za proveru poznate tvrdnje politickih sveznalica, prema kojoj ne postoje nikakvi uslovi pod kojima bi Srpska liberalna stranka izasla na izbore, niti, pak, okolnosti pod kojima bi ostale opozicione partije i grupacije odustale od upustanja u izborni okrsaj.

Opravdanost carsijskog cinizma, kako sada stoje stvari, mogla bi biti ovoga puta ozbiljno dovedena u pitanje - iz redova opozicije, naime, stizu tako reci slozni zaklinjanja da o njihovom ucescu na izborima nema ni govora ukoliko se ne omoguce normalni i posteni uslovi.

- Pitanje za kakve se uslove zalazemo isto je sto i pitanje sta je tema okruglog stola koji trazimo - kaze Milorad Jovanovic, portparol Demokratske stranke Srbije.

- Ako vlast odbije okrugli sto i pocne sa predizbornom kampanjom, time ce biti odredjena i nasa kampanja: to ce biti demonstracije i poziv gradjanima da brane svoja elementarna prava - precizira Slobodan Vuksanovic, portparol Demokratske stranke.

Nasi sagovornici iz opozicionih parlamentarnih stranaka slazu se da bi na okruglom stolu trebalo da ucestvuju parlamentarne stranke u Skupstini Srbije, da bi njegove odluke morale potom biti pretocene u zakone, kao i da bi jedna od najvaznijih tema razgovora morala biti- deblokada medija.

- Neophodan je ravnopravan pristup kompletnom informativnom programu drzavnih medija, kao i ravnopravna zastupljenost razlicitih politickih opcija u kampanji - tvrdnja je Ivana Kovacevica, portparola Srpskog pokreta obnove, sa kojom se slazu i u ostalim opozicionim strankama. Kovacevic dodaje da ce njegova stranka predloziti formiranje nadzornih tela koja bi pratila informisanje u kampanji, dok Goran Svilanovic, portparol Gradjanskog saveza Srbije istice da je bitno da termine za TV predstavljanje dobiju samo one stranke koje ce zaista ucestvovati na izborima.

Minimalni uslovi Demokratskog centra

Glavni odbor Demokratskog centra doneo je odluku da ce izaci na izbore ukoliko se ispune minimalni uslovi, a to su: striktna kontrola izbora, ukljucujuci i mogucnost dolaska medjunarodnih posmatraca, kao i ravnopravan tretman u medijima i slobodan protok informacija - kaze Nenad Dejanovic, sekretar Glavnog odbora DC.

Prema njegovim recima, ipak, ako se druge vece opozicione stranke budu odlucile za bojkot, Glavni odbor DC ce ponovo razmatrati to pitanje, ali sa smernicom da se na izbore ne ide".

Za razliku od GSS, ciji je stav da se u izbornoj godini ne sme menjati izborni zakon (broj izbornih jedinica, izborni sistem), "kako bi svi imali dovoljno vremena da se prilagode vazecim uslovima", druge dve clanice koalicije "Zajedno", kao i DSS, smatraju da bi na okruglom stolu trebalo pokrenuti i to pitanje.

- Izborni zakon koji ne valja, kao sto ne valja postojeci, mora se promeniti pre izbora - kategorican je portparol SPO. Isticuci da jedan od osnovnih principa za koje se ta stranka oduvek zalagala, jeste proporcionalni sistem u kome je Srbija jedna izborna jedinica, Kovacevic, ipak, tvrdi da su poslednji izbori pokazali da socijalisti gube i na vecinskom sistemu.

- U slucaju ostvarenja svih uslova za ravnopravne izbore, nema broja izbornih jedinica koji bi socijalistima omogucio pobedu - ubedjen je Ivan Kovacevic.

Kako se osloboditi "policije" i "ludaka"

U okviru zakona o politickim strankama, prema recima Milorada Jovanovica, potrebno je i regulisati na koji se nacin registruju politicke stranke.

- Sada je potrebno samo sto potpisa, sto ne postoji nigde u svetu. Rezim to namerno dopusta, kako bi se, pojavom raznih policijskih i stranaka koje okupljaju ludake, kompromitovao visepartijski sistem - kaze Jovanovic, podsecajuci da je na izborima u Bosni, koje je organizovao OEBS, bilo potrebno cak 10.000 potpisa za registrovanje stranke.

Proporcionalni sistem sa jednom izbornom jedinicom je idealno resenje i prema oceni DS i DSS. "Naravno, i u koaliciji i za okruglim stolom, bice vise razlicitih ideja i tu se moze naci resenje", naglasava Vuksanovic, dok Milorad Jovanovic istice jednu bitnu prednost proporcionalnog sistema: teze se krade.

- Vecinski izborni sistem sa dva kruga je tesko kontrolisati, jer je dovoljno ukrasti samo nekoliko glasova i tako eliminisati nekog opozicionog kandidata. Kod proporcionalnog sistema, stvar je mnogo cistija, jer ako je cenzus pet procenata, potrebno je mnogo pokrasti da bi se broj glasova spustio ispod cenzusa - objasnjava Jovanovic.

Portparol Gradjanskog saveza istice druge bitne nacine za obezbedjivanje izborne kontrole. Pre svega, prema njegovom misljenju, neophodno je omoguciti proveru birackih spiskova. Takodje, istice Svilanovic, pored postojecih birackih odbora, u kojima u kriticnim situacijama vecina lako nadglasava manjinu, potrebno je omoguciti kontrolu domacih, nevladinih organizacija.

Radikali: proporcionalno na svim nivoima

Srpska radikalna stranka nedavno se zalozila da se istoga dana kada i republicki i parlamentarni, zakazu i novi lokalni izbori i to po cistom proporcionalnom principu. Isticuci da postoji mogucnost da promene izbornog zakona, kojom bi socijalisti formirali izborne jedinice u kojima se bira po tri poslanika, "jer su primetili da tako najbolje prolaze", Seselj je na nedavnoj konferenciji za novinare ocenio da izborne jedinice u kojima se bira manje od sedam poslanika predstavljaju negaciju proporcionalnog sistema. Radikali se, prema njegovim recima, zalazu za jedinice od najmanje deset poslanika i cenzus od pet procenata za svaku stranku.

Svilanovic i Kovacevic kazu i da je bitno omoguciti kontrolu izbora od strane kompetentnih medjunarodnih organizacija, kao sto je OEBS, i to bar pet nedelja pre izbora, kako bi posmatraci imali dovoljno vremena za pracenje kampanje.

- Potrebno je izbornim zakonom onemoguciti izbornu kradju. Takodje, trebalo bi formirati i poseban Sud, sastavljen od najuglednijih sudija, koji bi u kratkom roku resavao problematicne situacije u izbornom procesu. Naravno, na celu ne bi mogao da bude osvedoceni realizator izborne kradje, Balsa Govedarica - kaze Ivan Kovacevic.

Portparoli SPO i DSS navode jos jedan vazan uslov za ravnopravnost izbora, a to je donosenje zakona o politickim strankama i njihovom finansiranju.

- U postojecem sistemu, SPS koristi celokupnu drzavnu i drustvenu ekonomiju kao izvor sopstvenih prihoda - novac odlazi za propagandu koja eskalira u izbornim vremenima. Sa druge strane, politicke stranke opozicije nemaju redovni izvor finansiranja, iako je u demokratskom svetu upravo drzava ta koja se stara o visestranackom politickom zivotu - precizira Ivan Kovacevic.

I.Kisic
V.Didanovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /