Petak, 18. april 1997.

KAKO JE SVE OBJASNJAVAN SUKOB U CRNOGORSKOM VRHU

Osiona rasprodaja "sustine"

Sve ono sto je sa zvanicnih rezimskih mesta ponudjeno kao sustina spora pokazuje odsustvo mnogih politickih vestina i zato umnogome podseca na losu rasprodaju

Vesna Ninkovic Dzafo

Procena da ce za finale sukoba u crnogorskom politickim vrhu biti dovoljan tek prvi nesporno snazan Bulatovicev udarac direktno u glavu premijera Djukanovica, pokazao se netacnim. Razlog zbog kojeg u podgorickom ringu jos nije podignuta pobednicka ruka, lisicemo se lakomosti da i ovom prilikom pronalazimo sustinu, moguce je potraziti bas u onome sto je proteklih dana sa partijskih i drzavnih zvanicnih mesta, ali ne samo njih, upravo nudjeno kao - sustina sukoba.

Momir Bulatovic je posle maratonske sednice Glavnog odbora DPS CG, kojom je otvorena storija o nedoumicama koje je Djukanovic izazvao u javnosti svojim vidjenjem buducih odnosa u jugoslovenskoj federaciji izmedju ostalog i svojim zestokim kritikama predsednika Milosevica, rekao: "Mi smo programom svoje partije politicki sudbinu vezali za Saveznu Republiku Jugoslaviju. Nema govora o perperu, niti trazenja referenduma. Pozdravili smo i program nove Savezne vlade... Ukoliko SPS predlozi predsednika Srbije Slobodana Milosevica za predsednika SRJ, DPS ce taj predlog podrzati".

Teza za poslednjeg Mohikanca

Nedoumice u javnosti oko istupanja premijera Djukanovca istog momenta pretvorile su se u tezu - za i protiv Jugoslavije. Ovako, neuverljiva i ogoljena odaslata u javnost, medijski potpuno sterilno podrzana, nije mogla da opstane ni nekoliko dana. Poslednji Mohikanac koji se usudio da je procenjuje bio je srpski premijer Marjanovic rekavsi da je, po onome sto je govorio, Djukanovic radio protiv zajednicke nam Jugoslavije.

Kako se teza za i protiv Jugoslavije rasprsila kao mehur od sapunice, valjalo je pripremiti novu, "sustinsku ponudu".

Najava je, kako to vec biva, stigla kroz za to zaduzene drzavne medije, ovakva i njima slicna razmisljanja: "Crnogorci se danas dele na one koji se osecaju Srbima, kao sto su oduvek bili, i na one koji prihvataju crnogorsku naciju ali i sprsko poreklo. Nasuprot njima, obitavaju crnogorski separatisti koji odricu ne samo srpsko nego i slovensko poreklo". Da ce sustina spora biti potrazena na drugom terenu, najavili su i naslovi poput onog "Perper samo za numizmaticke zbirke propalih svercera" cime je, dakle, valjalo zagristi u sferu kriminala.

Nemustost "preovladjujuceg" misljenja

Posredstvom Tanjuga, sustina sukoba urgentno je razbistrena: "Prvo i najvaznije, gradjani Crne Gore spoznali su da je tvorac programa reforme crnogorske privrede i drustva, o kome se ovih dana toliko govori, predsednik Republike Momir Bulatovic a ne neko drugi, kako se to do sada zelelo predstaviti. Drugo, vrh DPS uvideo je da je dosledno sprovodjenje reforme nemoguce bez odlucne borbe protiv kriminala koji je poprimio zabrinjavajuce razmere, i spreman je da se sa njim beskompromisno razracuna. Upravo to pitanje sustina je spora. Odnosno, preovladjujuce je misljenje ovde u Podgorici da je u pozadini spora odlucnost vrha DPS i predsednika Bulatovica da se kriminalu stane na put, i suprotstavljanje grupe koja okruzuje Djukanovica da se taj proces zaustavi".

Oni koji, pak, veruju da je sustina spora u Crnoj Gori "kuhinja" u Tolstojevoj, predocili su, izmedju ostalog, da je "prvobitna namera Slobodana Milosevica bila da ponudi Milu Djukanovicu da smeni Momira Bulatovica kako bi slabljenjem crnogorskog rukovodstva sebi ojacao buducu poziciju predsednika SRJ. Milo Djukanovic odbio je Milosevicevu ponudu, a njegova izjava da je "predsednik Srbije prevazidjeni politicar" predstavljala je javno odbijanje te ponude i obavezivanje Bulatovica da ga nece izdati. Medjutim, posle Djukanoviceve izjave, Bulatovicu je upucena ista ponuda koju je on prihvatio".

Novo svetlo na sustinu sukoba u crnogorskom vrhu bacio je crnogorski "Monitor". Kako iz njega prenosi beogradska stampa, bitka za policiju je jedan od osnovnih uzroka aktuelnih zbivanja. "Bulatovic se jos jesenas saglasio sa novim federalnim zakonom o reorganizaciji organa unutrasnjih poslova" pa je shodno tome "napad na crnogorsku tajnu policiju dosao iz tih pobuda. Prema slicnim tumacenjima, Momir Bulatovic je takodje bio suocen sa pritiskom 'vojne linije', koja se potrudila da na sjednici Vrhovnog savjeta odbrane podnese izvjestaj o MUP Crne Gore, ciji se vrh u njima opisuje najtezim kvalifikacijama". Nedeljnik naglasava da je "scena iscitavanja tih izvjestaja bila na dramaturskom vrhuncu kada su 'sablaznuti' ostali clanovi Vrhovnog savjeta odbrane zatrazili hitnu akciju ciscenja u vrhu crnogorske policije".

Nekoliko dana kasnije, Momir Bulatovic otvara novo "sustinsko" pitanje. Od Svetozara Marovica zahteva da po skracenom postupku sazove sednicu Skupstine Crne Gore. U najkracem, zbog toga sto je, iako za to nije imala zakonski osnov, SDB Crne Gore planirala represivne aktivnosti prema licima za koje je procenila da ugrozavaju bezbednosnu situaciju. "Buduci da predsjednik Vlade nije delio moje ocjene izrazivsi uvjerenje da je ovaj postupak ispravan, bio sam prinudjen da se istog dana zvanicno obratim drzavnom tuzicou", pise Bulatovic. U saopstenju za javnost drzavni tuzilac Vladimir Susovic na pismo-zahtev Momira Bulatovica odgovara da u radu Sluzbe drzavne bezbednosti Crne Gore "nije bilo nezakonitosti", te da "nema osnova za pokretanje postupka odgovornosti prema bilo kom sluzbenom licu SDB". Izvestaj Susovic dostavlja predsedniku Bulatovicu ocenjujuci da to nije mogao biti razlog za hitnu sednicu crnogorske Skupstine.

Istog dana kada je objavljena prepiska Bulatovic Marovicu i Susovicu, Susovic Bulatovicu, posle burne sednice IO DPS, osvanuo je kompromis (?). Rekonstrukcija Vlade bice za jedan i po do dva meseca uz smenjivanje ministra kulture i potpredsednika Vlade, ali ne samo njih. Kabinet ce biti mnogo temeljnije rekonstruisan. Kada je, pak, rec o smeni sefa drzavne bezbednosti, sve ce proteci po uobicajenoj proceduri koja podrazumeva prethodno utvrdjivanje njegove odgovornosti.

Sta ce biti za "jedan i po do dva meseca" - ne zna se. Vrlo je moguce da ce u finalu tog roka, a verovatno i ranije, za opste raspamecivanje, narodu pristici jos poneka prica o sustini spora, jer se ono sto je do sada ponudjeno pre moze nazvati - rasprodajom sustine. A kod nas, uglavnom je tako, rasprodaje kratko traju a roba je (obicno) loseg kvaliteta. Zato i u ovom crnogorskom politickom igrokazu u kojem nije, ozbiljno i unapred, napravljena dobitna strategija i taktika, sve neodoljivo podseca na basnu znamenitog Birsa:

"Kralj Madagoa, sporeci se sa kraljem Bornegaskara, napisa ovom sledece: Pre daljeg razmatranja ovog pitanja, zahtevam da povucete svog poslanika iz moje prestonice. Uzasno razbesnevsi se zbog ovog zahteva, kralj Bornegaskara odgovori: Svog poslanika necu povuci. Stavise, ako odmah ne povucete svoj zahtev, ja cu ga opozvati. Ova pretnja je toliko preplasila kralja Madagoa da se hitajuci da udovolji zahtevu spotakao na noge, pogazivsi Trecu zapovest."

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /