Nedeljna, 13. april 1997.

Povodom Svetskog dana Roma, umesto statistike

Tamo, gde gladni pacovi grizu

Romi decu gaje u partajama i slamovima, tamo gde ni pijace vode nema, gde su bunari zagadjeni, gde se sengrupi izlivaju po sokacima. Nekada su jeli sve, sada paze. Najgore su konzerve iz Vince, sa deponije. Na sporetu serpa, u serpi nista

Vladimir Macura

Krov nad glavom u "Pistolj mali": Nekad, 1926...

Nije potrebno da pripadate romskom narodu vec je dovoljno samo malo da obratite paznju pa da primetite da postoji znacajna diskrepancija izmedju svakidasnje marginalizacije ovog sveta i pocasti kojima je izlozen o velikim datumima kao sto je bio upravo protekli 8. april - Svetski dan Roma. Ovo prigodno uvlacenje manjine u zizu interesovanja javnosti neodoljivo mirise na pokusaj vecine da uspostavi, bar privremeno, bar za neki dan i bar delom, odnos zavisnosti koji je Galtung opisao kao jednacenje interesa centra sa periferije sa interesom centrom iz centra uz ne-jednacenje interesa centra periferije sa interesima periferijine periferije. Lepo receno. Kako to izvlacenje na svetlo dana izgleda pokazale su novine, radio i TV emisije.

U Domu Vojske Jugoslavije odrzan je recenog dana Drugi kongres Roma Jugoslavije; odgovarajuce ustanove su primile odgovarajuce delegacije, a u vecernjim satima je bilo poezije i svirke uz obaveznu uplatu prihoda u humanitarne svrhe. I to je lepo. No, to je ipak samo jedan nivo.

Moji poznanici Zarici (on 19, ona 17, cerka cetiri, sin dve godine, srednja cerka umrla) - hrane se sa djubrista. Nerado i neveselo o tome govore. Prvo vam pricaju bajke - kao ona svakodnevno kuva, a zatim, sa nesto snebivanja, srama i nepotrebnog osecanja krivice kazu "... pa da, to je iz kante..." On izlazi izjutra, oko pet, da neko drugi ne bi slucajno zasao u njegov rejon i pokupio mu pred nosem ono sto je izbaceno sinoc. Vraca se oko devet. Ona krece oko pet po podne da pokupi ono sto su domacice istresle posle rucka. Sve su to mahom otpaci - kore hleba, pokoji zaostali zalogaj mesa, natrulo voce, smuljani ostaci povrca, iskuvane kosti. Sve to nije pomesano sa drugim djubretom... Djubre ko djubre.

... i sad, zima 1997.

Crvene ribe

S proleca, kad se ciste zamrzivaci i gornji delovi frizidera, e onda, onda stvari stoje bolje: odmrznuta polutka, paketi sa pitama takodje odmrznuti, pecene paprike, mesano voce, ajvar, ribe "... neka crvena, svasta ljudi lede za zimu". Nekada su jeli sve, sada paze. Najgore su konzerve iz Vince, sa deponije, mali se tri puta trovao, nije konzerva dobra kad joj prodje rok. Nastavlja: "u kantama ima svega, mozes na papiru i do pet stotina mesecno da zaradis. To je prljav posao, bolest je stalno sa tobom, smeta ti kad ne mozes redovno da se peres... Na sporetu serpa, u serpi nista."

E, kad to sve znate, i kad znate da to znaju i svi drugi, onda se pri pomenu pomoci "u oblastima drustvenog organizovanja, obrazovanja, informisanja i kulture Roma", morate zapitati nije li gore pomenuta jednacina-nejednacina interesa manjine i vecine ipak tacna. Svakako, bez kulture i drustvenog organizovanja, pogotovu bez informisanja i obrzaovanja se ne moze. Niko ne moze, a kamoli stari narodi, narodi osobenog duha kakvi su Romi. No, na vrlo niskim nivoima kolektivnog, grupnog, porodicnog i individualnog standarda zivljenja Roma, znaci na nivoima na kojima je zadovoljavanja elementarnih ljudskih potreba pod ozbiljnim znakom pitanja, cini se nuznim da se bar podjednaka paznja posveti i njihovoj svakidasnjici, njenom fizickom envajermentu i mestu zivljenja. Ako ne svakodnevno, ono bar o svecarskim danima.

Poznati su pristupi prema kojima pre insistiranja na obrazovno kulturno- informativnim sadrzajima, treba upristojiti sam ljudski zivot i njegov prostor. Jedan od tih pristupa - "Strategija odrzivog zivljenja", koja je bila pripremni dokumenat za UN Rio konferenciju 1992, jasno istice u prvi plan kljucne tacke jedne nelicemerne i realne intervencije - legalizujte njihova naselja, uvedite im vodovod i kanalizaciju, napravite sa njima fer aranzmane oko njihovih finansijskih obaveza prema gradu u kome zive i dovedite im bosonoge arhitekte.

Bednije od najbednijih

Vecina beogradskih Roma zivi bednije od najbednijih Beogradjana. Jedno istrazivanje iz 1995. pokazalo je da u siromasnim beogradskim podrucjima (oko 200 i nesto lokaliteta sa oko 120.000 stanovnika) zivi oko sedam odsto pripadnika vecinske populacije oko 12 odsto pripadnika raznih manjinskih naroda i - 79,6 odsto od ukupnog broja beogradskih Roma. Drugim recima, svaki peti beogradski Rom, nastanjen je u udzerici ili krovinjari. Romi nastanjuju rupe i kartonske kuce, sklone padu, zive u izbama zidanim od loseg i otpadnog materijala, talparama, zemunicama, potleusama, kolibama, kontejnerima, pecinama, mestima nastanjenim iz nuzde. Romi zive i decu gaje u partajama, nehigijenskim naseljima i slamovima, tamo gde ni pijace vode nema, gde su bunari zagadjeni, gde se sengrupi izlivaju po sokacima i blato vecim delom godine gazi i gde gladni pacovi grizu.

Boks i truba

Znatizeljniji, a i zaduzeni, mogli bi da pogledaju neke od usvojenih dokumenata sa HABITATA '96 odrzanog u Istanbulu. Ili, ako bi bas terali mak na konac, onda bi i vecinsko drustvo i sami Romi mogli da posegnu za tackom 8. "Rezolucije 16 (1995)" Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Evrope koja nedvosmisleno povezuje tri grupe predmeta: prvo, obrazovanje, kvalifikacije, zaposlenje i kulturu, pa onda ljudska prava i sve oko toga i najzad, nikako na poslednjem mestu i uporedo sa prethodnim, stanovanje, naselje, zdravlje i socijalni programi.

Drugim recima ako vecinski svet zaista zeli da nesto ucini za svoje prijatelje Rome, sa kojima je na ovim prostorima stolecima delio sva zla ovog sveta, onda bi trebalo da im pomogne da uporedo sa trubicom i bokserskom rukavicom dodju do kvalifikacije, zaposlenja i stana.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /