Nedeljna, 13. april 1997.

Akcionari na birou za nezaposlene

Privatizacija i visak radnih mesta

Ucesce u kapitalu ni u kom slucaju ne resava pitanje tehnoloskih viskova, niti radnicko akcionarstvo moze biti metod za ocuvanje radnih mesta. Onaj ko u procesu privatizacije mora da ostane bez zaposlenja ne sme ostati i bez prihoda a drzava ne moze pobeci od obaveze da donese konkretan socijalni i razvojni program

Bojana Jager

Godinama su zaposleni plaseni ulaskom u reforme i privatizaciju. Njima je sugerisano da ce zbog toga izgubiti radna mesta, koja im je vlast sacuvala i za vreme sankcija, kada je Radoman Bozovic progurao famozni zakon da nema otpustanja dok traje blokada i da su preduzeca duzna da placanjem nerada i prinudnih odmora zamenjuju socijalnu ulogu drzave.

Malo-malo, pa je neki politicar objasnjavao kako smo sacuvali nasa preduzeca i velike sisteme za buduce vreme prosperiteta, da bi sada kad je razvojni preporod izostao, sve utihnulo. Niko jos nema petlju da jasno kaze zasto i danas, na primer, stoji metalski kompleks, odnosno zasto je nadoknadjena tek polovina strmoglavog pada industrijske proizvodnje u proteklih pet godina. Niti da prizna da postojeca privredna struktura jednostavno nije u stanju da obezbedi vecu proizvodnju i zaposlenost, a da je za njenu promenu neophodan kapital kojeg nema i preusmeravanje sadasnjih viskova zaposlenih na nova prosperitetna radna mesta. U Institutu ekonomskih nauka smatraju da bi vec u prvoj reformskoj godini trebalo upumpati oko dve milijarde dolara eksternog kapitala, sto bi uz aktiviranje domace stednje omogucilo da ozive neki sektori privrede.

"Balast" u svim delatnostima

Polazeci od te cinjenice, dr Milena Jovicic je procenila viskove zaposlenih, polazeci upravo od iskoriscenosti kapaciteta u industriji u 1994, sto je korigovala sa porastom industrijske proizvodnje i zaposlenosti od tada do danas. Prema toj analizi, sadasnja realna uposlenost industrijskog sektora - u kojem je formalno zaposleno 848.970 ljudi - neumoljivo pokazuje da je samo u njemu 566.850 zaposlenih, ili 67 odsto, visak. U energetici tako odmereni viskovi iznose 26.580 zaposlenih, u metalurgiji 19.111, u proizvodnji nemetala i gradjevinskog materijala 34.970, preradi metala i elektroindustriji 196.580, proizvodnji hemijskih proizvoda 46.699, preradi drveta 25.460. U proizvodnji tekstila, koze i gume ima cak 116.670 "prekobrojnih", proizvodnji prehrambenih proizvoda 84.534 i u ostaloj industriji 16.237 zaposlenih koji su objektivno visak.

A sve zajedno potvrdjuje zakljucak da rast proizvodnje i izvoza posle skidanja sankcija ne obecava veliko povecanje koriscenja kapaciteta upravo u granama gde je ono najnize, a gde su istovremeno koncentrisani i najveci viskovi zaposlenih. Ovaj balast, naravno, belezi se i u drugim delatnostima, trgovini, saobracaju, ugostiteljstvu itd.

Drzava je, naravno, svesna ovih problema, samo nema hrabrosti da zagrize u ovu kiselu jabuku. Umesto da je ljudima posteno receno, i omoguceno pozitivnim merama drzave, da se snalaze, obecavana im je u protekle cetiri godine sarena laza postsankcijskog oporavka.

Sada im se nudi nova uljuljkujuca prica kroz zakon o privatizaciji, koji zaposlenima nudi vlasnistvo u takvim bolesnim i netransformisanim preduzecima. Ucesce u kapitalu ni u kom slucaju ne resava pitanje tehnoloskih viskova, niti radnicko akcionarstvo moze biti metod za ocuvanje radnih mesta, upozorava dr Milena Jovicic.

- Svaki novi menadzer, makar ga izabrali i zaposleni novopeceni akcionari, morace da procisti platne spiskove, ukoliko zeli da podigne efikasnost preduzeca i ucini ga atraktivnim za spoljne ulagace. Ljudima se mora posteno reci da ce u dogledno vreme morati da nadju drugo uhlebije i da je drzava duzna da se ukljuci u taj proces, prihvatajuci u punoj meri svoje socijalne funkcije, kroz socijalni program koji mora da donese i finansira. U protivnom, sve bi licilo na to da drzava ponovo pokusava da opere ruke od svojih obaveza, tim pre sto nije ponudila nista opipljivo sto bi viskovi zaposlenih mogli u kratkom roku da osete na svojoj kozi. Recimo, mogla je ponuditi poreske olaksice ili oslabadjanje od raznih obaveza, kao i druge stimulacije, onima koji nameravaju da pokrenu novi biznis. Umesto toga, zaposlenima u drustvenim preduzecima obecavaju se akcionarske knjizice a to vlasnistvo oni dve godine ne bi mogli unovcavati, niti bi mogli tako premostiti neki krizni period. Pri tome, postavlja se i pitanje koliko ce drzava biti uopste spremna da deli zaposlenima onaj deo drustvenog kapitala koji zaista nesto vredi - upozorava dr Jovicic.

I price o privatizaciji, i resenja koja se najavljuju za staru deviznu stednju, u velikoj meri lice na populisticke akcije, objasnjava Stojan Stamenkovic. Stara devizna stednja, po njegovim recima, nije samo moralni dug drzave prema gradjanima, vec i najveci prioritet u okviru privatizacije, pre namicanja sredstava za penzije i pre fondova. To je prvorazredno razvojno, pa tek onda socijalno pitanje, posto od njegovog resenja zavisi povratak poverenja u drzavu i banke, odnosno povratak stednje u razvojne tokove privrede i novo zaposljavanje.

Uljuljkivanje u socijalne snove

- Problem je i u tome, kaze Stojan Stamenkovic, sto smo u poslednje vreme neprekidno u izbornim godinama, takva je i 1997, a nema te vlade koja je uoci izbora spremna na radikalne promene, racionalnu ekonomsku politiku i redukciju nekih prava. Danas se prakticno radnicima nudi obecanje - vi cete postati vlasnici, ta imovina doduse sada mnogo ne vredi, ali posle, kad preduzeca postanu profitabilna, i vi cete dobro stajati. Ili se deviznim stedisama porucuje - brinucemo o vama, narocito ako ste sitni - a sve to zajedno je jedna solidna biracka baza uljuljkana ponovo u socijalne snove.

Nema rasta sa ovakvom privredom

- Pominje se ideja da se sva nepostojeca aktiva i dugovi, ukljucujuci i staru deviznu stednju, izvuku iz banaka i prenesu na drzavu. To sa stanovista ciscenja bankarskih bilansa moze biti u redu, ali ova operacija ni za jotu nece popraviti poverenje stedisa u drzavu. Njih zanima konkretno mogu li svoju imovinu dobiti natrag. Ako se zaista misli da se fiskalnim putem obezbede sredstva da se namire sitne stedise i da se one primire sa isplatama od 200 do 300 dolara, onda se to, kao i privatizacija, svodi na socijalnu kozmetiku. Vlasnici stare devizne stednje morali bi da dobiju akcije profitabilnih preduzeca, koje bi mogli da unovce po umanjenoj vrednosti na trzistu kapitala, i da na taj nacin budu u stanju da pocnu neki novi posao ili jednostavno da se obezbede za starost. Oni kojima ne odgovara ovakvo resenje i koji hoce punu vrednost svoje imovine cekali bi da im drzava vrati dug, naravno uz vremensko razgranicenje i obavezu da iz budzeta servisira tekuce kamate - objasnjava Stamenkovic.

Drzava jedino ne radi ono sto bi u stvari morala, da se mane iluzornih ocekivanja da samo treba jos sacekati da se ukloni spoljni zid sankcija, pa da postojeca privredna struktura izbaci zeljeni rast proizvodnje, sto ce istovremeno smanjiti i viskove zaposlenih.

- To je jednostavno nemoguce, ovakva privreda ne moze da osigura rast, niti povecanje zaposlenosti. Namerno se precutkuje da je nivo proizvodnje znacajno smanjen upravo zbog strukturnih problema i pre sankcija, u odnosu na 1989. kada je postignut maksimum proizvodnje, ali i tada uz nepotpuno koriscenje kapaciteta. U proteklim godinama jugoslovenska privreda je dodatno izraubovana, kapitalno osiromasena i beskrajno udaljena od svetskog trzista i njegovih zahteva. Proces strukturnog prilagodjavanja podrazumeva da se svi sektori oslobode viskova zaposlenih, sto ne moze da se uradi preko noci. Neizbezno je fazno otpustanje radnika u periodu od tri do pet godina - tvrdi mr Aleksandra Posarac.

- Ali, dodaje ona, to ne znaci da onaj ko mora da ostane bez radnog mesta, sme da ostane i bez prihoda. Drzava mora da donese tome prilagodjen jasan socijalni program, u kojem ce biti osigurana sredstva za naknade nezaposlenima i isto tako ofanzivan program novog aktivnog zaposljavanja, kroz privatizaciju i stimulisanje razvoja malih i srednjih preduzeca i privatnog sektora. Na taj nacin stvorice se prostor za novo prosperitetno zaposljavanje. Iskustva svih zemalja u tranziciji pokazuju da upravo privatni sektor moze najlakse da apsorbuje viskove zaposlenih iz sadasnjih mrtvih drustvenih preduzeca. Demagoske tvrdnje da vlast cuva radnike i njihova preduzeca dovode samo do produzetka agonije, u kojoj lagano odumire postojeca privredna struktura. Zaposleni u drustvenim preduzecima zbog toga ce na kraju ipak ostati bez svojih radnih mesta, ali ujedno i bez ikakve perspektive, a prilagodjavanje ce biti bolnije ukoliko se duze bude cekalo, zakljucuje mr Posarac.

Moglo bi se reci, bice gladni i jadni, a sa akcionarskim knjizicama u ruci.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /