Petak, 11. april 1997.

HRVATSKA PREDIZBORNA KAMPANJA - NA SRPSKI NACIN?

U startu neravnopravna trka - ishod ocekujuci

Rejtingu HDZ odgovarala bi apstinencija biraca. U modi "pustanje u rad", u ocekivanju izborna - kradja

Forum za slobodu javne rijeci iz Zagreba, nevladino udruzenje gradjana ciji je osnivacki zadatak da unapredjuje gradjansku slobodu javne reci, za "Nasu Borbu", buduci da je to novina koja se pravi u Beogradu, ne zeli nista da kaze. Ne zele da daju ni jedno od svojih, pet - objavljenih, javnih saopstenja:

- Neko bi to mogao da upotrebi protiv nas i nase ideje. Nadajmo se da ce to biti promijenjeno vremenom i poboljsavanjem medjudrzavnih odnosa - kaze jedan od celnih ljudi ove nevladine organizacije, Vilim Ribic, nenamerno ilustrujuci opste okvire u kojima se odvija predizborna kampanja u Hrvatskoj. Ljubazno, sagovornika iz Beograda upucuje na saopstenja koja objavljuje hrvatska stampa.

U cetvrtom saopstenju, prema "Slobodnoj Dalmaciji", Forum upozorava da Hrvatska televizija nije nasla potreban profesionalni nivo, "kako bi u punoj mjeri poticala i podrzavala interes gradjana za izbore". U narednom saopstenju, sumnja se siri i na problematiku birackih spiskova. Svakodnevno se upisuje po hiljadu novih biraca, prenose izvestaci.

U prvoj nedelji monitoringa Hrvatske televizije (7. do 14. marta) prema Hrvatskom helsinskom odboru, koji ga je i obavio, Dnevnik HTV daje vladajucima 70 odsto vremena, a opoziciji ukupno 2,3 odsto; u drugoj nedelji HDZ dobija 60 odsto, opozicija (koalicija HSLS-HSS i posebno SDP) 3,8 odsto; od 28. marta do 4. aprila HDZ dobija 74,8 a opozicija - jedan procenat. Stranke se suocavaju i u drugim TV emisijama, u "Motristima", na primer, a ni tu nema ravnopravnosti.

 

Dosada

Nema pitanja "iz publike", sto emisije uz ostalo, kako izvestava Jelena Lovric, cini toliko dosadnim da ih ni oni koji bi to morali, ne mogu gledati. Ona iznosi da je to, uostalom i interes vladajuce stranke ciji rejting je u birackom telu toliko erodirao, da bi mu i izborna apstinencija biraca mnogo znacila. Moze se cak dogoditi, takav je izborni sistem, da HDZ sa 30 odsto glasova (sto je najverovatnije i vrlo optimisticka varijanta za, osvoji cak 70 odsto mesta u Zupanijskom domu Sabora.

HTV dobija zamerke zbog toga sto kroz informativni deo programa besplatno i napadno promovise HDZ-kandidate, koji su, istovremeno, slucajno, i drzavni funkcioneri. Otud i iznenadna i jaka plima najrazlicitijih otvaranja, pokretanja, pocetaka gradnje ... Osim toga, iako se moze cuti da je HDZ u predizbornu kampanju iznenada "upumpao" neocekivanih 3,2 miliona maraka, komercijalne TV emisije i od pola sata (svaki sekund je uzasno skup) u udarnom vremenu, po komentarima koji se mogu cuti u Zagrebu, izgleda da nece biti placene. Opozicija, uzeta zajedno, nema ni pribliznu kolicinu novca za kampanju, njen televizijski deo se razvodnjava i podjednakim vremenom koje se dodeljuje za predstavljanje minornih i vodecih stranaka.

"Vjesnik" ilustrativno objavljuje istrazivanje javnog mnjenja prema kome HDZ sigurno pobedjuje, a Forum upozorava da se sve cesce objavljuju i neupotrebljive, nepouzdane ankete, jer kako upozorava, ne prave se na reprezentativnom uzorku. Sto se tice "Vjesnika", Jelena Lovric podseca na njegove ranije "novinarske podvige" koji izrazito podsecaju na policijske izvore, ucestale od pojave Nenada Ivankovica za njegovim kormilom. Iz ovako intoniranih (sumnjivih) anketa, poznata zagrebacka novinarka izvlaci zakljucak da je to indicija da se HDZ sprema da pokrade izbore, mnogo ozbiljnije nego ranije, kada su, i prema tihim priznanjima iz vladajuce partije, kako podseca Jelena Lovric, "drpili samo sest posto".

Opozicija nesposobna?

HHO prati i pet dnevnih novina: "Vjesnik" (tiraz oko 20.000), "Glas Slavonije" (oko 30.000), "Slobodnu Dalmaciju" (oko 100.000), "Vecernji list" (250.000 do 300.000) i rijecki "Novi list" (tiraz je HHO izostavio). "Vecernjak" je za HDZ odvojio, od 1. do 16. marta, 53,39 odsto prostora; za opoziciju ukupno 13,53. "Vjesnik" daje vladajucima 33,75 a opoziciji 30,5 odsto prostora. "Slobodna", uopste ne krijuci svoje temeljne simpatije (upozorava HHO), daje za HDZ 18,69 ali za opoziciju mnogo vise od drugih. "Novi list" odvaja za HDZ 12,66 odsto prostora, za HSLS - 9,14; SDP - 8,97; za Istarski demokratski savez (IDS) 3,52; lokalna koalicija SDP-HNS-PGS (Primorsko-goranski savez) dobija 11,23 odsto novinskog prostora.

U jednom delu ove analize, HHO naglasava primer podjednake kriticnosti prema HDZ i opoziciji, koju u komentarima zadrzava "Novi list". Opoziciji, ponavlja HHO, ovaj regionalni dnevnik (sve popularniji i u ostalim delovima Hrvatske), zamera da je nesposobna i da ne nudi pravu politicku alternativu programa. Bas u tom aspektu ovih izbora (za lokalne organe vlasti i Zupanijski dom Sabora), osim sto su sporedni u svemu onome sto Hrvatsku jos ceka, krije se i osnovna opasnost od porasta apstinencije hrvatskih biraca, dakle i od moguce ponovne pobede Hrvatske demokratske zajednice.

V. Simonovic

Biraci i kolaci

HTV, uz brojne druge, pa i one uvredljive za njegove takmace, vrti spot koji sugerise da je vaznije otici u poslasticarnicu na kolace, nego na obavljanje gradjanske duznosti biranja.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /