Utorak, 8. april 1997.

KONFERENCIJA ZA NOVINARE U SAVEZNOJ VLADI O PROGRAMU REFORMI EKONOMSKOG I PRIVREDNOG SISTEMA

Celovite reforme startuju - odmah

Program reformi nece biti debela knjiga na cijoj izradi bi se gubilo dragoceno vreme, vec ce se stvari resavati korak po korak - saopstio potpredsednik Savezne vlade Danko Djunic

Beograd. - Savezna vlada se cvrsto opredelila za program celovitih reformi ekonomskog i privrednog sistema, bez kozmetickih promena i parcijalnih koraka. Cilj im je da se stvori uskladjen institucionalni okvir sa EU, preduslovi za ekonomski razvoj do kraja ove godine, uz socijalnu izdrzljivost i da se otvori prolaz prema medjunarodnim finansijskim institucijama. Zato je oformljen i Savet za reformu koji ce koordinirati i upravljati ovim procesom, a bice sastavljen od naucnih radnika, privrednika i predstavnika sve tri vlade, dok ce se formirati i posebni ekonomski timovi za odredjene zakonske projekte, sa ambicijom da se osigura i tehnicka pomoc od strane EU i SAD, izjavio je na jucerasnjoj konferenciji za stampu potpredsednik Savezne vlade Danko Djunic.

Prema MMF "ofanzivan pristup"

Kada su u pitanju medjunarodne finansijske institucije, Savezna vlada najavljuje ofanzivan pristup, sto znaci da ce odmah sa jugoslovenske strane biti inicirani novi kontakti. To podrazumeva nameru da se "stvari vrate na sto" i da se razjasni sta jos stoji na putu integracije SRJ u medjunarodne finansijske organizacije. Djunic ne spori da postoje i politicka ogranicenja koja u ovom trenutku - "ne zna". Povodom ponovnog odlaganja EU da Jugoslaviji vrati preferencijale on kaze da Medjunarodna zajednica prema nasoj zemlji sprovodi politiku stapa i sargarepe i da bi u tome dobro doslo da se promeni barem ovaj redosled.

Ukoliko se SRJ stalno drzi u neravnopravnom polozaju, ona nece biti u stanju ni da generise sredstva za program svojih reformi i zato se ocekuje da joj se omoguci barem minimalni pristup robnim i finansijskim trzistima. Crno-bela je logika da reformi nema bez dodatnog kapitala. Za njegov dolazak bice stvarani svi potrebni uslovi, ali u svakom slucaju to nece zaustaviti opredeljenje za reforme, kaze Djunic.

Po njegovim recima bice azuriran Program ekonomskog oporavka donet pre 3,5 godine ciji sistemski deo na zalost nije bio sproveden. Namera je da kod kuce obavimo svoj deo posla i kreiramo resenja prema standardima koje propisuju EU, Svetska banka, MMF, STO.

Medjunarodna zajednica ce verovatno shvatiti da mislimo ozbiljno kada govorimo o privatizaciji, sanaciji banaka i reformisanju ekonomskog sistema. U tome nam svakako treba njena i strucna i finansijska pomoc i za nju na ovaj nacin zelimo da se kvalifikujemo, istice Djunic.

Prioritet deviznoj stednji

Na nivou Savezne vlade formirana je posebna komisija koja treba da ponudi zakon o staroj deviznoj stednji. Kada ce on ugledati svetlo dana Djunic nije bio spreman da precizira, ali je rekao da je to jedan od prioriteta za Saveznu vladu. Bez obzira na dobru volju, taj problem koji nije nastao preko noci ne moze tako ni da se resi, a korak ka resenju je i predlog novog republickog zakona o privatizaciji.

U postojecim propisima nema osnova da Dafinine i Jezdine stedise dobiju status stare devizne stednje, ali je i tu drzava odgovorna, mada u manjoj meri. Videce se da li ce njihov polozaj biti resen u kontekstu stare devizne stednje ili ce zahtevati posebna resenja, u svakom slucaju i to "mora da se resi", kaze Djunic.

Kako je makroekonomska stabilnost preduslov pomenutih promena, nece se odstupiti od stava da nema stampanja para bez pokrica. Kamatne stope ce se slobodno formirati, uz suzavanje razlika izmedju aktivnih i pasivnih kamata. Sledi liberalizacija spoljnotrgovinskog rezima i njegovo postepeno usaglasavanje sa pravilima STO. Trenutno je 13 odsto uvoza i osam odsto izvoza na kontingentima, dalja liberalizacija znaci da ce se zadrzati odredjeni stepen zastite domace privrede, ali i da se ona nece stititi po svaku cenu.

Za socijalni program potrebna pomoc

Socijalni program je neodvojiv deo reformi. Raspoloziva sredstva su kriticno mesto i tu nam najvise treba spoljna pomoc. Ovo pitanje bice nezaobilazan predmet razgovora sa MMF i Svetskom bankom, posto je neodvojiv od strukturnog prilagodjavanja privrede i privatizacije. Sto se tice ovogodisnjeg saveznog budzeta, on je nategnut i verovatno u njemu ima malo prostora za ove namene, priznaje Djunic.

Na planu fiskalne politike harmonizovace se poreski sistem na nivou federacije, a od 1. januara iduce godine treba da bude uveden porez na dodatnu vrednost, za sta je vec izradjen odgovarajuci nacrt zakona. Uz smanjenje javne potrosnje radice se i na reviziji penzijskog i zdravstvenog osiguranja, dok ce izdaci za vojsku, uz reforme u Vojsci Jugoslavije biti dovedeni na nivo primeren drustvenom proizvodu zemlje. Savezna vlada obecava da ce doneti razvojnu strategiju, kao i da ce podrzavati proces privatizacije, koja se vidi kao kljuc za strukturno prilagodjavanje privrede i za resavanje unutrasnjih i spoljnih dugova.

Prvi korak u sanaciji banaka je regulisanje unutrasnjeg duga i stare devizne stednje, a reformski potezi podrazumevaju i donosenje adekvatnog socijalnog programa i konacno izmestanje socijalnih funkcija iz preduzeca, objasnjava Djunic i dodaje da je rec o procesu koji startuje odmah, mada program reformi nece biti debela knjiga na cijoj izradi bi se gubilo dragoceno vreme vec ce se stvari resavati korak po korak.

B. Jager

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /