Utorak, 8. april 1997.

ALBANSKA VLADA I FORMALNO REGULISALA STATUS MEDJUNARODNIH ZASTITNIH SNAGA

Sve spremno za "Operaciju Alba"

Inicijativa predsednika Berise za izradu novog ustava zasad nailazi na nepodeljenu podrsku

Tirana, Rim, FoNet, Beta-Rojter. - Demokratska partija Albanije podrzala je ideju predsednika drzave Salija Berise o izradi novog Ustava, uz pomoc inostranih strucnjaka i uz konsenzus svih albanskih politickih stranaka, javlja Montena faks. Tu ideju je podrzao i predsednik albanskog parlamenta Pjetar Arbnori, izrazavajuci misljenje da ce "zalaganjem i kompromisom svih politickih stranaka Albanija dobiti Ustav kakav zasluzuje".

Albanski ministar pravde Spartak Ndjelja izjavio je da ce "predstavnici svih albanskih politickih stranaka, uz pomoc eksperata medjunarodne zajednice, izraditi novi izborni zakon zemlje", koji ce, kako je rekao, "imati jasna pravila za obezbedjivanje slobodnih i demokratskih izbora, tokom juna ove godine". Ndjelja je, takodje, istakao da je "kompromis od 9. marta, o platformi nacionalnog pomirenja, prvi takav dogovor u istoriji albanske drzave", ali da "on ne moze trajati mesecima". On je naglasio i da je to "jedina sansa da Albanci ne izgube buducnost".

GENERALNI SEKRETAR UN TRAZI HITNO SLANJE MULTINACIONALNIH SNAGA U ALBANIJU

Brzina ima kljucnu ulogu

Nju Delhi, Beta-Rojter. - Generalni sekretar UN Kofi Anan zatrazio je juce hitno upucivanje mirovnih snaga u Albaniju. Savet bezbednosti UN je 28. marta u "rekordnom, 11-casovnom roku" usvojio odluku o upucivanju zastitnih snaga za humanitarne operacije u Albaniju, navodi se u saopstenju pres sluzbe ministarskog sastanka pokreta nesvrstanih u Nju Delhiju.

"Kao covek zaduzen za mirovne operacije UN, duboko sam uveren da u ovakvim situacijama brzina igra kljucnu ulogu", rekao je Anan. On je izrazio nadu da ce multinacionalne snage pod vodjstvom Italije biti "hitno upucene (u Albaniju), uz podrsku i saradnju svih zainteresovanih (strana)".

Od kako je Savet bezbednosti UN pre nedelju dana doneo odluku o upucivanju multinacionalnih snaga u Albaniju, u kojoj vlada haoticno stanje bezakonja i kriminala, njena vlada trazi hitnu akciju medjunarodne zajednice. Italijansko ministarstvo odbrane je, medjutim, 4. aprila saopstilo da rasporedjivanje multinacionalnih snaga treba ocekivati tek od 14. aprila.

Albanska vlada nacionalnog pomirenja preksinoc je, u nacelu, usvojila sporazum o statusu medjunarodnih trupa, koje, prema rezoluciji Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, uskoro treba da stignu u Albaniju. Njihov zadatak ce biti da obezbedjuju humanitarne konvoje i raspodelu pomoci, kao i da zavedu red u lukama u Dracu, Valoni i Sarandi, odnosno na medjunarodnom aerodromu kod Tirane.

Albanska vlada je, takodje, produzila mandat misije evropskih posmatraca koji u toj zemlji borave od 1992. godine, na zahtev albanskih vlasti. Medjunarodni posmatraci Predsednistvo Evropske unije izvestavaju o desavanjima na granicama Albanije sa Crnom Gorom, Srbijom, Makedonijom i Grckom. Vlada je odlucila da, u skladu sa dogovorom predstavnika 10 politickih partija i predsednika drzave Salija Berise, prosiri posmatracku aktivnost misije na citavu teritoriju Albanije. U sastavu te misije nalaze se diplomati i vojni strucnjaci.

Inace, operacija multinacionalnih snaga za zastitu humaniranih operacija u Albaniji, koju treba da predvodi Italija, zvace se "Operacija Alba" (zora), saopstilo je juce italijansko ministarstvo odbrane. Rim planira da iduce nedelje pocne sa upucivanjem snaga koje treba da pruze zastitu isporukama i distribuciji hrane i lekova, neophodnih toj najsiromasnijoj zemlji Evrope, rekao je portparol italijanskog ministarstva odbrane. On je dodao da taj naziv predstavlja prva slova imena Albanije, ali da moze da oznacava i "novu zoru".

Naziv misije, koji pocinje slovom "a", odrazava i cinjenicu da ce to biti prvi put da se Italija nalazi na celu medjunarodnih snaga, iako je ta zemlja ucestvovala i u ranijim medjunarodnim mirovnim misijama u Somaliji, Mozambiku i Bosni. Montena faks dodaje da se ocekuje da ce pet do sest hiljada vojnika, iz raznih evropskih zemalja, u Albaniju poceti da dolaze sredinom aprila i da ce tu ostati, kako se planira, oko tri meseca. Od planiranih 6.000 vojnika, koliko treba da ucestvuje u toj operaciji, 2.500 ce biti Italijani. Francuska je obecala ucesce 1.000, Grcka 700, Turska, 500, Rumunija 400 i Spanija 300 vojnika. Ocekuje se da bi u operaciji mogli da ucestvuju i austrijski i danski vojnici.

UOCI GLASANJA O SLANJU VOJNIKA U ALBANIJU U ITALIJANSKOM PARLAMENTU

Komunisti "napustaju" Prodija

Rim, Rojter. - Komunisticka refundacija, italijanska partija krajnje levice i kljucni saveznik premijera Romana Prodija u parlamentu potvrdila je juce da ce glasati protiv slanja multinacionalnih zastitnih snaga pod italijanskim vodjstvom u Albaniju. Kako se navodi u jucerasnjem saopstenju, lideri Refundacije pozvali su svoje poslanike u parlamentu da prilikom izjasnjavanja o slanju trupa u Albaniju kazu "ne" .

Obrazlazuci korak koji ce po prvi put podeliti Prodijevu parlamentarnu vecinu oko nekog vaznog politickog pitanja lider Komunisticke refundacije Fausto Bertinoti novinarima je rekao da je "rukovodstvo ove partije jednodusno odlucilo da potvrdi svoj stav" da je ova misija previse rizicna za italijanske trupe.

Iako razlazak sa komunistima, koji nisu zastupljeni u vladi ali mu obezbedjuju vecinu u parlamentu, za Prodija predstavlja najveci politicki izazov za 11 meseci na vlasti, on moze biti siguran da ce na odvojenim glasanjima u donjem i gornjem domu parlamenta, danas i sutra, dobiti vecinu zato sto je slanje trupa u Albaniju podrzala opozicija.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /