Utorak, 8. april 1997.

MAKEDONIJA U OCEKIVANJU REKONSTRUKCIJE VLADE

Gligorov trazi od premijera da se "oslobodi" Frckovskog

Frckovski optuzen da je omogucio da "Dnevnik", navodno blizak antivladinoj struji u samoj vladi, ima cak sest puta nizu cenu od drugih dnevnih listova. Grcka podgrejava strah od imena Makedonija

Dragan Nikolic
dopisnik "Nase Borbe" iz Skoplja

Sva makedonska glasila su prenela izjavu sefa grcke diplomatije Teodorosa Pangalosa svajcarskom listu "Noje cirihar cajtung" - po kojoj albanska bura ne sme da se prosiri na Tetovo i Kosovo, da su Atina i Skoplje razgovarali o imenu do iscrpljivanja i da "sada treba da se donese odluka, koja bi uzela u obzir i dostojanstvo nove drzave i zabrinutost Grcke da ime moze da dovede do pretenzija na grcki deo geografske celine pod imenom Makedonija".

Prema makedonskim izvestacima, Pangalos je zakljucio da Skoplje nije prihvatilo takav predlog, a prema centralnim atinskim glasilima pitanje imena ima drugostepeni znacaj.

U Skoplju se, inace, najcesce spekulise sa "kompromisnim imenom" - Republika Makedonija-Skoplje, tako da "kompromisno ime" sadrzi i ustavno ime Republike Makedonije i ime koje odgovara Grckoj - Republika Skoplje. Spekulise se da je Skoplje izrazavalo spremnost na ovaj kompromis. Medjutim, grcki vojnici ce od 12. do 16. maja po prvi put ucestvovati u jednoj multinacionalnoj vojnoj vezbi na teritoriji Makedonije, na vojnom poligonu Krivolak. To je vezba nazvana "Spasilac 97", u kojoj ce, pored makedonskih i grckih vojnika, jos ucestvovati SAD, Italija, Turska, Bugarska, Rumunija i Slovenija. Grcka glasila tvrde da Makedonija ni u kom slucaju nece prihvatiti da se zemlja u kojoj se odrzava ta vezba nazove BJRM (FIROM), da Grcka tu nece moci nista da ucini, tim pre sto ce druge zemlje ucesnice u vezbi sigurno upotrebljavati samo ime Makedonije.

Takodje, prema makedonskim izvestacima grcka glasila strahuju da bi Makedonija mogla biti priznata sa imenom Makedonija i zbog ucestalih bilateralnih susreta i dogovora.

Tako je susret ambasadora Tosevskog i Zaharakisa odrzan prosle nedelje u Njujorku, a novi susret ce biti odrzan vec u toku iduce sedmice. U toku su i razgovori oko granicnih natpisa i oko poboljsanja tehnickih uslova prelaska grnanice. Najavljen je i susret predstavnika nadleznih organa zbog albanskih izbeglica i procvata trgovine albanskim oruzjem.

Tvrdi se sa grcke strane da albanska mafija svercuje kalasnjikove preko Makedonije u Grcku i da je veca kolicina tih pusaka prodana na ostrvu Krit. Iz namere vlada u Atini i Skoplju da saradjuju na svim poljima, grcka glasila izvode zakljucak, "da je prirodno ocekivati i brzo resavanje avanture oko imena", od cega grcka glasila, prema makedonskim izvestacima, strahuju.

Konferencija o dobrosusedskim odnosima

Skoplje, Beta. - U Skoplju ce se danas odrzati Konferencija o procesu stabilizacije i razvoju dobrosusedskih odnosa u jugoistocnoj Evropi, javlja Makpres. Na Konferenciji se ocekuje ucesce oko 70 delegata iz 30 zemalja. Ocekuje se i ucesce predstavnika Evropske unije (EU) i Ininicijative za saradnju u jugoistocnoj Evropi (SECI).

Politicki ili policijski list

U samom Skoplju doslo je do dramaticne polemike izmedju skopskog "Vecera", koji je navodno blizak vladi i skopskog "Dnevnika", koji je navodno blizak antivladinoj struji u samoj vladi. "Vecer" je u subotu objavio redakcijski clanak pod naslovom "Politicki ili policijski list" u kojem se tvrdi da nije nikakava tajna da je "Dnevnik" rodjen u kabinetu bivseg minsitra unutrasnjih poslova Ljubomira Frckovskog, "da bi razbijao unutrasnje redove Socijaldemokratskog saveza kao vladajuce partije i da bi denuncirao opoziciju".

U ovom clanku, pored drugih, navedena je i jedna pretpostavka koja je sokirala makedonsku javnot. Tvrdi se da je list nastao, navodno, u casu kad je ondasnji minsitar policije i sadasnji ministar spoljnih poslova Ljubomir Frckovski bio na udaru medija zbog atentata na predsednika Gligorova. Tvrdi se da je list pokrenut "da stiti interese bivseg ministra policije, ali i da politicki eliminise predsednika Gligorova posle neuspesne fizicke likvidacije". Kao dokaz se navodi da su glavne komentatorske teme "Dnevnika" bile predsednikovo zdravlje, pri cemu je Kiro Gligorov ocenjivan "kao nesposoban da vrsi predsednicku funkciju" i da mu je savetovano da je najbolje "da gordo ode u penziju". List tvrdi da je to bio "istorijski smisljen koncept politicke eliminacije Gligorova".

Koga ce premijer "rekonstruisati"

U svom odgovoru pod naslovom "Hostaplerski napad" "Dnevnik" tvrdi da je lansirana "spektakularna teorija o atentatu" i da su njeni autori glavni urednik "Vecera", Stojan Nasev, direktor NIP "Nova Makedonija" Pande Kolemisevski i premijer Branko Crvenkovski, s obzirom da vlada ima 30 odsto akcija u NIP "Nova Makedonija". "Dnevnik" poziva Sobranje da otvori parlamentarnu raspravu o spektakularnom otkricu, a drzavnog tuzioca da po sluzbenoj duznosti povede istragu.

Ambijent za zestoku polemiku stvorila je ocekivana rekonstrukcija vlade Branka Crvenkovskog. Sada se sa posebnom paznjom ocekuju koje ce sve ministar premijer "rekonstruirati" i posebno da li ce se u tom spisku naci i ministar spoljnih poslova Frckovski, za koga se kaze da je jedna najjacih licnosti u vrhu vladajuce partije.

Smene u makedonskoj policiji se u glasilima "Nove Makedonije" dovode u vezu sa Frckovskim. Navodno predsednik Gligorov trazi od premijera da se oslobodi ministra spoljnih poslova. Neposredan povod za napad na "Dnevnik" je snizavanje cene tog lista na pet denara, sto je sest puta niza cena od drugih dnevnika. Ljubomir Frckovski je optuzen da omogucava damping cenu sredstvima iz fondova koji su pod njegovom kontrolom.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /