Utorak, 8. april 1997.

KOLEGIJUM DEKANA BEOGRADSKOG UNIVERZITETA UPOZORIO NA ALARMANTNU FINANSIJSKU SITUACIJU

Vladi rok od 48 sati da fakultetima isplati dug

Ukoliko se ni do kraja nedelje ne namiri dug, ne odgovaramo za posledice pred drzavom, vec samo pred studentima - podvukao v.d. rektora Dragan Kuburovic. Dug univerzitetima u Srbiji 32 miliona dinara

Nekim fakultetima su vec poceli da iskljucuju
struju i telefone: Milivoje Simonovic, Dragan Kuburovic
i Tomislav Dragovic na jucerasnjoj sednici

Beograd. - Na jucerasnjem Kolegijumu dekana odrzanom u Rektoratu Beogradskog univerziteta usvojena su cetiri zakljucka u vezi sa alarmantnim materijalnim polozajem Univerziteta i fakulteta, koji ce biti predoceni na danasnjoj sednici Saveta BU i poslati Vladi Republike Srbije, koja je, zajedno sa Ministarstvom finansija najodgovornija za stanje u kojem se nasao univerzitet, culo se na sednici. U prvom stavu dekani su naglasili da Vlada kao osnivac ne ispunjava svoje obaveze prema fakultetima i BU i da je zbog toga "ugrozeno osnovno funkcionisanje ovih ustanova". Sredstva se moraju nabaviti jer postoji mogucnost da nastavni proces stane - upozoreno je na skupu kojim je predsedavao v.d. rektora Dragan Kuburovic. Takodje je receno da se izostale zarade i materijalni troskovi moraju odmah isplatiti.

Univerzitet u Beogradu trazi od Vlade da redefinise prioritete u budzetu i tako obezbedi uplatu duga fakultetima i redovno placanje u ovom kvartalu. Prema misljenju dekana mora se izvrsiti i uskladjivanje sa zaradama koje se isplacuju drugim budzetskim korisnicima. Predlaze se i ukidanje progresivnog oporezivanja, vracanje stope koja je bila na snazi do 31. decembra '96. ili da se ponude posebne olaksice za Univerzitet. Poslednjim zakljuckom apeluje se da univerzitetsko obrazovanje dobije ravnopravni tretman sa ostalim korisnicima budzeta.

Uz obrazlozenje da dekani i rektorski kolegijum nemaju zelju da ionako tesku situaciju komplikuju, ali ni pravo da kuju lazni novac na Univerzitetu, v.d. rektora dr Kuburovic je kazao da je materijalni polozaj zaposlenih na BU kritican i da je za zaposlene na BU jedino prihvatljiv rok od 48 sati u kome Vlada treba da nadoknadi dug koji na ime rezijskih troskova iznosi oko 16 miliona dinara. "Nekim fakultetima su vec poceli da iskljucuju telefone i struju, situacija je do te mere dramaticna". Po recima dr Kuburovica ni pitanje licnih dohodaka ne trpi odlaganja. "Univerzitet ce raditi, ali zahtevamo da nam se omoguci da radimo - da nam se do kraja nedelje isplati cela januarska zarada i da se od 1. marta isplacuje plata po normativima koje je usvojila Vlada Republike Srbije".

"Ne ispostuju li se do kraja nedelje ovi nasi minimalni zahtevi i ne namiri dug, ne odgovaramo za posledice pred drzavom, vec samo pred studentima, kad im budemo objasnjavali sta smo im dali tokom njihovih studija", podvukao je prof. dr Kuburovic.

Izbor rektora i prorektora

Na danasnjoj sednici Saveta Beogradskog univerziteta pokrenuce se postupak za izbor rektora i prorektora BU, formirace se desetoclana Kandidaciona komisija i utvrditi vremenski rok za zavrsetak svih izbornih faza. Prvi naredni korak posle ovog skupa bice predlaganje kandidata za ove upravljacke funkcije.

Grupa clanova univerzitetskog dela Saveta predlozila je dopunu dnevnog reda, zahtevajuci izmenu nekih statutarnih normi koje se ticu procedure izbora rektora. Po misljenju v.d. rektora Dragana Kuburovica, ukoliko bi se ovakva inicijativa prihvatila - to bi automatski znacilo odlaganje pocetka izbora na Beogradskom univerzitetu, jer moraju se prvo znati pravila po kojima ce se izbori odigravati, pa tek onda raspisati izbori.

U odsustvu prof. dr Jova Todorovica, ministra prosvete koji je bio pozvan na skup u Rektoratu, ali je bio zauzet drugim obavezama, pomocnik ministra prosvete, prof. dr Milivoje Simonovic je pred dekanima, rektorom i prorektorima odgovarao na postavljena pitanja. Po njegovoj informaciji ne stoje prituzbe da su pojedini fakulteti kaznjeni zbog angazmana u protestu - jer nijedan fakultet niti univerzitet nema prioritet u finansiranju. "Cim dobijemo sredstva odmah ih prebacujemo. Nijedan dinar iz budzeta Republike nije povucen za materijalne troskove (osim za topli obrok), ni za isplatu januarskih zarada. Ukupan dug drzave prema univerzitetima u Srbiji (ima ih sest) iznosi 32 miliona dinara. "U Vladi cine napore da se dugovanja pod hitno regulisu. Ukoliko bi priliv bio onako kako je predvidjeno, bilansni prostor bi bio dovoljan da pokrije sve troskove", podvukao je prof. dr Simonovic.

On je odbio izrecenu kvalifikaciju profesora FPN, dr Slobodana Mitrovica, koji se zalozio za formiranje Etickog komiteta, jer "pojedini nastavnici, kad odu na drzavnu funkciju pocnu da se ponasaju protiv interesa univerziteta". "Sve sto sam do sada uradio upravo je u interesu univerziteta. Ta kvalifikacija, bar sto se mene tice, ne moze da stoji", kazao je prof. dr Milivoje Simonovic.

Na Kolegijumu dekana predlozeno je da se ustanove kriterijumi po kojima bi zaposleni na fakultetima mogli da upisuju i studente koji su spremni da placaju punu ekonomsku cenu studiranja.

O. N.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /