Ponedeljak, 7. april 1997.

REPORTER "NASE BORBE" U BERKOVICIMA, NAJVECOJ EVROPSKOJ PIJACI AUTOMOBILA

"Slozna braca" grade novu granicu

U tijesni kanjom Bregave svake nedjelje se sjati vise stotina automobila iz zapadne Hercegovine da trazi kupce iz Crne Gore. Posao se zakljucuje na obostrano zadovoljstvo

Na granici Republike Srpske i Muslimansko-hrvatske federacije (izmedju novoformirane, dejtonske opstine Berkovici i Stoca) otvorena je, vjerovatno, najveca pijaca stranih automobila u Evropi. U tijesni kanjon Bregave svake nedjelje se sjati vise stotina automobila iz zapadne Hercegovine da trazi kupce iz Crne Gore. Posao se zakljucuje na obostrano zadovoljstvo, tako da bi donedavno zavadjena i zakrvljena braca mogla posluziti kao inspiracija za nastavak TV-serije "Slozna braca" dr Neleta Karajlica.

Pijaca je smjestena na putu dugom oko pet kilometara, stijesnjenom s jedne strane valovitom Bregavom, a s druge strmim i golim liticama njenog kanjona. Trgovina pocinje rano i zavrsava kasno popodne. Ko prvi stigne, posljednji odlazi, jer na tako malom prostoru treba svi da se smjeste i prodavci i kupci. Jednostavno "haos u saobracaju" nikoga ne ljuti. Ovdje su takva pravila. Najvaznije je sto bolje trgovati. Prosle nedjelje je patrola Sfora satima mirno cekala da se nekako rascisti teren kako bi se probila na drugu stranu.

Svercerske veze

O politici se ne prica. Nedavni krvavi rat "slozne brace" niko ni ne pominje, kao da ga nije ni bilo. Srednjovjecnog brkajliju iz Citluka cudi "strasno stanje" u Albaniji zbog, kako kaze, pijace u Tuzima. Zapadnu stranu najvise interesuje tuski buvljak i druge ovdasnje svercerske veze, dok se istocna ne moze nacuditi tome kako su jeftini automobili u Herceg-Bosni. Oni nemaju svoju "Zastavu".

Ponuda automobila je raznovrsna; najvise ih je sa tablicama mjesta Heceg- Bosne (tamo i mjesne zajednice imaju svoje registracije, pa, na primjer, i Gruda), a zatim Njemacke, Italije, Svajcarske...Dominiraju "golfovi" i "opeli". Za dublje dzepove ima i "mercedesa", "hondi", "nisana", "porsea"... Bogata je i ponuda kamiona, slepera, kombija, dzipova.

Cijene su nize za 50 do 70 odsto nego na pijacama u Crnoj Gori. Starost automobila krece se od deset do 15 godina, a ima i mnogo mladjih. Na primjer, "golf" star desetak godina moze da se kupi za cetiri hiljade nemackih maraka. Zavisno od kubikaze, preregistracija u Crnoj Gori kosta od 800 do 1.500 DEM. Automobili sa njemackim i drugim "stranim" tablicama prije ulaska u Crnu Goru moraju da se preregistruju u Republici Srpskoj sto jos kosta 800 DM.

Tragovi rata

Da je ovuda bijesnio strasan rat govore svjezi ostaci barikada i rampi, krateri od bombi, spaljena (muslimanska) sela i porusene dzamije oko puta kroz Republiku Srpsku, od Bilece do Berkovica. Na rat podsecaju i dirljivi susreti razdvojenih porodica koje ovdje mogu nesmetano da se sastaju i po cio dan druze. Poslije toga, svako na svoju stranu. Rijec je, prije svega, o ljudima iz Hrvatske, koji koriste dejtonske granice u Bosni i Hercegovini, da se sretnu i vide sa svojim rodjacima i prijateljima "s druge strane Drine".

"Poslovni partneri"

Na dan pijace kupoprodaje se zavrsavaju dzentlmenskim dogovorima. Onaj ko odmah plati moze odmah i da preuzme automobil i da ga bez tablica vozi u Crnu Goru (policija to tolerise). Prodavcu ostavlja licnu kartu da za nekoliko dana sredi papire. Jos jednom ce se sresti na istom mjestu da izmire sve racune i nazdrave uspjesnoj trgovini. Snalazljivi privatnici su na vise mjesta otovrili privremene ugostiteljske objekte. Nude pice, rostilj, pecenje. Planinke sa obliznjih planina prodaju skorup i sir iz mjesine, suvo meso, prsutu, med, duvan. Naplacuju u markama, dinarima i kunama (bez obzira na kojoj je strani lokal) i kusur vracaju u valuti kojom se placa.

Red i mir kontrolise policija Hrvatsko-muslimanske federacije.

Grupe mladica iz Niksica i Podgorice kupuju i po desetak automobila. Jedan Niksicanin kaze da svake nedjelje iz Berkovica u Niksic preveze od osam do dvanaest automobila, raznih marki i godista, i odmah iz prodaje. Zarada po automobilu se krece do dvije hiljade DEM. Narednih dana, veli, oprobace srecu na Kosovu. Tamo je vec stupio u kontakt sa "poslovnim partnerima".

I prodavci i kupci i nakupci brzo znaju da u Berkovicima ima dosta svercovanih (ukradenih) automobila. Vozila sa registracijom Muslimansko- hrvatske federacije su, sto se toga tice, najsigurnija, jer su prosla jednu provjeru. Ona iz Njemacke, Italije i drugih zapadnih drzava zadaju glavobolju crnogorskoj policiji, tako da provjera njihovih dokumenata traje i po desetak dana.

Nadje se poneko da poremeti novu poslovnu saradnju na granici dvaju bosansko-hercegovackih entiteta. To cine uglavnom "mangupi" iz trece drzave. Zahvaljujuci "tvrdoj" granici, pojedincima iz Crne Gore uspijeva da otmu poneki automobil. Desilo se prosle srijede da je, poslije zakljucivanja posla i preuzimanja dokumentacije, prije nego sto je platio, jedan Niksicanin izrazio zelju "da jos jednom proba kupljenog ljubimca". Odvezao se u pravcu Berkovica i nije se vratio. Ostao je neplacen i ceh na njegov racun u kafani. Prevareni partner satima je cakao na granici svoje Herceg-Bosne, nadajuci se da dzentlmenski sporazum jos vazi.

Bozidar I. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /