Subota, 5. april 1997. | |
RADMILA MILENTIJEVIC PREDSTAVILA DRUGU RADNU VERZIJU ZAKONA O JAVNOM INFORMISANJUNestranacko izvestavanje podrazumevana obaveza
Javni mediji su duzni da obavestavaju nepristrasno i blagovremeno, pa nije potrebno naglasavati da to treba da bude i nestranacki, jer se to podrazumeva - kaze ministarka za informisanjeBeograd. - Druga radna verzija zakona o javnom informisanju nacinjena je uz uvazavanje komentara, kritika i primedbi koje su izneli ucesnici u sirokoj javnoj raspravi, rekla je Radmila Milentijevic, republicki ministar za informacije predstavljajuci novi Vladin zakonski predlog. Nova verzija kako je rekla Milentijevic, celovito uredjuje oblast javnog informisanja, a zadrzana su i sva nesporna resenja iz prethodne verzije. Izostavljene su odredbe koje su osporavane, poput brisanja iz registra u slucaju promene uredjivacke koncepcije, ili evidentiranje strane pomoci na svakom primerku stampe, u najavi i odjavi emisije, precizirala je ona. Umesto toga, ponudjeno je resenje kojim se javnost podataka o primanju sredstava iz inostranstva obezbedjuje prijavljivanjem Ministarstvu za informacije i godisnjim objavljivanjem tih podataka. Nova verzija zakona o informisanju dopunjena je resenjima koja se osnose na obavezu drzavnih organa da osiguraju dostupnost informacija iz svoje nadleznosti, nemogucnost upisivanja u registra dva medija sa istim nazivom, preciznije definisanje odgovornosti u javnom informisanju, regulisanje objavljivanja saopstenja, odgovora i ispravke i sprecavanje rasturanja stampe i sirenja inofrmacija u sredstvima javnog informisanja, rekla je Radmila Milentijevic.
Pojasnjavajuci predlozeno resenje da za netacnu informaciju odgovaraju lice koje daje informacije i autor informacije Milentijevic je istakla da je novinar duzan da od svog sagovornika trazi da argumentuje tvrdnje i da ih proveri i iz drugih izvora. Prilikom dodatnog objasnjenja koje su novinari zahtevali, rekla je da se to odnosi samo na one informacije kojima autor ne otkriva izvor, te da novinar ne bi trebalo da precuti optuzbe na racun drugog lica koje je neko javno izrekao, ali i da je duzan da slucaj prati do kraja. Na pitanje na koji nacin ce biti obezbedjena dostupnost informacija iz drzavnih organa, sto je predvidjeno ovom verzijom zakona, Radmila Milentijevic je rekla da ce Vlada zakon prihvatiti kao svoju politiku, te da ce "Vlada biti duzna da dostavlja sve informacije vazne za zivot gradjana". U zakonu nisu predvidjene sankcije u slucaju da novinar ne moze da dobije informacije od Vlade, drzavnih organa, ili organa javne uprave. Iako je izbacena odredba da privatni elektronski medij moze da "pokriva" najvise 25 procenata stanovnistva Republike, zakon, u skladu sa Ustavom, predvidja da monopola ne sme biti. Ova problematika ce, kako je rekla Milentijevic, biti uredjena primenom odredbi iz saveznog antimonopolskog zakona. Ukoliko bude potrebno, kazala je, bice donet i republicki zakon. Izostavljanje iz zakona obaveze da javni medij mora da izvestava nestranacki, Milentijevic je naglasila da je ta odredba nepotrebna i zastarela buduci da se to podrazumeva u delu koji uredjuje obavezu javnog medija da obavestava nepristrasno i blagovremeno. Javna rasprava o ovoj zakonskoj verziji bice kraca, kako bi se pocetkom maja o njemu izjasnila Skupstina Srbije, rekla je Milentijevic.
N. Bogovic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |