Subota, 5. april 1997.

DRUGA RADNA VERZIJA ZAKONA O JAVNOM INFORMISANJU

I OSNOVNE ODREDBE

Clan 1. (1)

Javno informisanje je slobodno.

Sredstva javnog informisanja ne podlezu cenzuri.

Republika obezbedjuje nacin zastite slobode javnog informisanja.

Clan 2.

Monopol u javnom informisanju nije dozvoljen.

Zastita od monopola obezbedjuje se u skladu sa zakonom.

Clan 3.

Javno informisanje je obavestavanje o dogadjajima, pojavama i stanju u svim oblastima javnog zivota.

Javnim informisanjem mogu se baviti fizicka i pravna lica.

Clan 4.

Javno informisanje obavlja se izdavanjem stampe, odnosno emitovanjem radio i televizijskog programa, programima novinskih agencija i drugim sredstvima javnog informisanja (u daljem tekstu: javna glasila).

Stampom u smislu ovog zakona smatraju se novine, casopisi, revije i druge periodicne publikacije.

Druga sredstva javnog informisanja u smislu ovog zakona su: knjiga, brosura, spis, fotografija, geografska karta, plakat, letak, film, magnetofonska traka, audio i video kaseta, teletekst, disketa CD rom.

Clan 5.

Republika i njene teritorijalne jedinice u skladu sa svojim pravima i obavezama obezbedjuju uslove za javno informisanje gradjana.

Clan 6.

Drzavni organi i organi lokalne samouprave duzni su da pod jednakim uslovima ucine dostupnim sredstvima javnog informisanja informacije iz svoje nadleznosti, osim informacija koje u skladu sa zakonom predstavljaju tajnu.

Clan 7.

Organizacija javnog informisanja koja se finansira iz javnih prihoda duzna je da obezbedi blagovremeno i nepristrasno informisanje.

II UPIS U REGISTAR JAVNIH GLASILA

Clan 8.

Javna glasila upisuju se u registar javnih glasila koji vodi ministarstvo nadlezno za poslove javnog informisanja (u daljem tekstu: ministarstvo).

Clan 9.

U registar javnih glasila upisuju se sledeci podaci: ime i prezime vlasnika, odnosno naziv osnivaca; prebivaliste, odnosno sediste vlasnika ili osnivaca; naziv javnog glasila; vrsta; ime i prezime glavnog i odgovornog urednika; naziv, mesto i adresa stamparije i izvor i nacin finansiranja.

Za upis programa radija, televizije i novinskih agencija, pored navedenih podataka iz stava 1. ovog clana, vode se i podaci o odgovarajucim dozvolama u skladu sa zakonom.

Prijavu za upis u registar javnih glasila podnosi vlasnik, odnosno lice koje on ovlasti za podnosenje prijave.

Uz prijavu za upis u registar javnih glasila podnose se svi potrebni dokazi o podacima iz st. 1. i 2. ovog clana.

Sedistem javnog glasila smatra se sediste redakcije tog glasila.

Ministarstvo propisuje nacin vodjenja registra javnih glasila.

Clan 10.

U registar se ne mogu upisati dva sredstva javnog informisanja sa istim nazivom.

Clan 11.

Ministarstvo ce upisati javno glasilo u registar javnih glasila u roku od sedam dana i o tome obavestiti vlasnika, odnosno osnivaca.

U slucaju da uz prijavu nisu podneti potrebni podaci iz clana 9. ovog zakona, ministarstvo ce o tome obavestiti vlasnika, odnosno osnivaca i odrediti odgovarajuci rok za dopunu prijave i podnosenje navedenih podataka.

Clan 12.

Vlasnik, odnosno osnivac javnog glasila duzan je da obavesti ministarstvo o promeni svakog podatka koji se vodi u registru javnih glasila, u roku od tri dana od dana nastale promene.

Clan 13.

Javno glasilo brisace se iz registra javnih glasila:

1) ako se u roku od sest meseci od dana upisa u registar javnih glasila ne otpocne sa izdavanjem, odnosno emitovanjem programa javnog glasila;

2) ako se izdavanje, odnosno emitovanje programa javnog glasila prekine za vreme duze od sest meseci;

3) ako vlasnik, odnosno osnivac donese odluku o prestanku izdavanja, odnosno emitovanja programa javnog glasila;

4) ako su u prijavi navedeni netacni podaci;*

O cinjenicama iz stava 1. ovog clana vlasnik, odnosno osnivac je duzan da obavesti ministarstvo u roku od sedam dana od dana isteka rokova iz stava 1. tac. 1) i 2) odnosno donosenja odluke iz stava 1. tacka 3. ovog clana.

Clan 14.

Na svakom primerku novine, odnosno casopisa moraju biti naznaceni: naziv osnivaca, odnosno ime i prezime vlasnika; prebivaliste, odnosno sediste vlasnika ili osnivaca; ime i prezime glavnog i odgovornog urednika; broj i datum upisa javnog glasila u registar javnih glasila; naziv stamparije; mesto i datum stampanja i tiraz.

Ako je osnivac, odnosno vlasnik javnog glasila pravno lice, moraju biti objavljeni sledeci podaci: naziv, sediste, visina i izvori osnivackog kapitala, ime i prezime zakonskog zastupnika i tri najveca vlasnika kapitala.

Clan 15.

Stampar moze stampati novine, odnosno casopis tek kada mu se na uvid stavi dokaz o upisu u registar javnih glasila.

Stampar je duzan da po jedan primerak stampe, odmah po stampanju, dostavi nadleznom javnom tuziocu, ministarstvu i Narodnoj biblioteci.

Clan 16.

Vlasnik, odnosno osnivac moze primati finansijsku i drugu pomoc iz inostranstva za izdavanje, odnosno emitovanje programa javnog glasila, o cemu obavestava ministarstvo.

Druga pomoc iz inostranstva, u smislu stava 1. ovog clana, jesu materijalno- tehnicka sredstva, oprema i druga sredstva namenjena izdavanju, odnosno emitovanju programa javnih glasila.

Vlasnik, odnosno osnivac je duzan da obavesti ministarstvo, u smislu stava 1. ovog clana u slucaju da se finansijska i druga pomoc dobija od pravnog, odnosno fizickog lica sa sedistem, odnosno prebivalistem u Saveznoj Republici Jugoslaviji, ako sredstva koja se daju u vidu pomocu poticu iz inostranih izvora.

Vlasnik, odnosno osnivac je duzan da finansijsku i drugu pomoc iz inostranstva koristi namenski i da je posebno evidentira.**

Clan 17.

Podaci o finansijskoj i drugoj pomoci iz inostranstva za izdavanje, odnosno emitovanje programa javnog glasila su javni.

Ministarstvo najmanje jedanput godisnje objavljuje podatke o izvorima finansiranja javnih glasila.

III ODGOVORNOST U JAVNOM INFORMISANJU

Clan 18. (2)

Osnivac, odnosno vlasnik i glavni i odgovorni urednik odgovorni su za sadrzaj objavljen u sredstvu javnog informisanja, u skladu sa ustavom i zakonom.

Clan 19.

Glavni i odgovorni urednik javnog glasila odgovoran je za svaku informaciju objavljenu u javnom glasilu, osim za informaciju koja je objavljena na zahtev materijala pribavljenih od nadleznih drzavnih organa.

Glavni i odgovorni urednik javnog glasila ne moze biti lice koje ima poslanicki imunitet.

Clan 20.

Javno glasilo ne moze objaviti ili reprodukovati informacije, clanke ili podatke u kojima se vredjaju cast i ugled lica, sadrze uvredljivi izrazi, nepristojne reci, reklamira nezakonita upotreba oruzja, uzivanje opojnih droga, duvana, alkohola ili upotreba lekova.

Clan 21.

Za istinitost objavljene informacije odgovorno je lice koje daje informacije i autor informacije.

Clan 22.

Ako se u javnom glasilu objavi neistinita informacija kojom se narusavaju ugled ili interes pravnog lica ili cast, ugled, integritet ili interes fizickog lica, na koje se informacija odnosi, iznose ili pronose neistiniti navodi o licnosti ili na drugi nacin vredja dostojanstvo fizickog lica, cak i ako su takve informacije iznete u formi pretpostavki, to lice ima pravo na naknadu materijalne i nematerijalne stete od autora informacije, glavnog i odgovornog urednika i vlasnika, odnosno osnivaca javnog glasila.

Clan 23.

O krivicnim delima ili prekrsajima ucinjenim putem javnih glasila ili o naknadi stete iz clana 22. ovog zakona, sudovi i sudije za prekrsaje odlucuju u roku od 30 dana.

Clan 24.

Zabranjeno je svako reprodukovanje neistinitih informacija koje su pravosnaznom presudom suda kvalifikovane kao krivicna dela uvrede i klevete.

Clan 25.

Kriterijume za sticanje statusa novinara, kao i vreme pocetka i prestanka rada novinara licnim radom utvrdjuju sporazumno udruzenja novinara.

Alternativa: Reci "sporazumno udruzenje novinara" zamenjuju se recima "Udruzenje novinara Srbije u saradnji sa ostalim udruzenjima novinara".

Clan 26. (3)

U obavljanju delatnosti novinari su nezavisni i imaju pravo na kriticki pristup a duzni su da se pridrdzavaju zakona i novinarske etike.

Novinarska profesija treba da sluzi slobodi izrazavanja koja ukljucuje pravo da se primaju i prenose informacije uz postovanje drugih osnovnih prava i sloboda i interesa koje stiti Evropska konvencija o ljudskim pravima.

Novinari su duzni da korektno prezentiraju informacije, komentare i kritike, izbegavajuci neopravdano zadiranje u privatan zivot, blacenje i neosnovane optuzbe.

Principi novinarske etike u skladu sa st. 1, 2. i 3. ovog clana, utvrdjuju se Kodeksom ponasanja novinara kojim se definise nacin na koji se prava i slobode novinara mogu uskladiti sa ostalim pravima, slobodama i interesima sa kojima mogu doci u sukob, kao i njihovu odgovornost.

Kodeks ponasanja novinara utvrdjuju sporazumno udruzenja novinara u Republici Srbiji. (U roku od tri meseca od donosenja zakona.)

Alternativa: Reci "sporazumno udruzenja novinara u Republici Srbiji" zamenjuju se recima "Udruzenje novinara Srbije u saradnji sa ostalim udruzenjima novinara".

IV OBJAVLJIVANJE SAOPSTENJA ODGOVORA I ISPRAVKE

Clan 27.

Glavni i odgovorni urednik javnog glasila koje se finansira iz javnih prihoda duzan je da, na zahtev nadleznog organa, bez odlaganja i bez skracivanja, objavi saopstenje o cinjenicama cije je objavljivanje hitne prirode i od posebnog znacaja za gradjane i pravna lica, a odnosi se na opasnost po zivot i zdravlje ljudi, njihovu imovinu ili odbranu i bezbednost Savezne Republike Jugoslavije.

Clan 28.

Glavni i odgovorni urednik javnog glasila duzan je da bez naknade objavi odgovor na objavljenu informaciju kojom se dopunjuju cinjenice i podaci iz objavljene informacije.

Odgovor po obimu ne moze biti duzi od objavljene informacije, ne racunajuci adrese, pozdrave, uobicajene podatke i potpise.

Odgovor se mora objaviti bez izmena i dopuna, i to na istoj strani novine, odnosno casopisa, odnosno u istoj televizijskoj ili radio emisiji u kojoj je bila objavljena informacija iz stava 1. ovog clana na koju se odgovor odnosi, i to u prvoj, a najkasnije u drugoj narednoj emisiji radio-televizijskog programa od dobijanja odgovora.

U vreme izborne kampanje odgovor se mora objaviti u roku od 24 casa ukoliko je dostavljen najmanje sest sati pre stampanja lista, odnosno emitovanja radio-televizijskog programa u kojem treba da bude objavljena.

Nije dozvoljeno da se istovremeno sa odgovorom objavljuje komentar odgovora na objavljenu informaciju.

Ako glavni i odgovorni urednik ne objavi odgovor, duzan je da objavi da je primio odgovor i razloge za neobjavljivanje odgovora.

Clan 29.

Glavni i odgovorni urednik nije duzan da objavi odgovor:

1) ako se njime ne dopunjuju cinjenice i podaci iz objavljene informacije;

2) ako odgovor nije napisalo ovlasceno lice, odnosno ako pojedinac, kao podnosilac odgovora, nije potpisao odgovor i naveo broj licne karte i prebivaliste;

3) ako je odgovor duzi od objavljene informacije, a podnosilac odgovora odbija zahtev javnog glasila da odgovor skrati;

4) ako pravosnaznim sudskim resenjem po tuzbi za objavljivanje odgovora glavni i odgovorni urednik nije obavezan da objavi odgovor.

Clan 30.

Ako glavni i odgovorni urednik javnog glasila odbije da objavi odgovor, odnosno razloge za neobjavljivanje prispelog odgovora, podnosilac odgovora moze tuzbom pred nadleznim sudom na cijem je podrucju sediste, odnosno prebivaliste podnosioca odgovora zahtevati objavljivanje odgovora.

Ako usvoji tuzbeni zahtev, sud ce resenjem naloziti glavnom i odgovornom uredniku javnog glasila da odgovor objavi na nacin uredjen u clanu 28. ovog zakona u prvom, a najkasnije u drugom broju novine, odnosno casopisa, odnosno u prvoj, a najkasnije u drugoj narednoj emisiji radio i televizijskog programa po prijemu pravosnaznog resenja.

Postupak po tuzbi za objavljivanje odgovora je hitan.

Clan 31.

Glavni i odgovorni urednik javnog glasila duzan je da bez naknade objavi ispravku objavljene netacne informacije kojom se povredjuje necije pravo ili interes.

Ispravka se objavljuje bez izmena i dopuna, i to na istoj strani novine, odnosno casopisa, odnosno u istoj radio i televizijskoj emisiji u kojoj je bila objavljena informacija iz stava 1. ovog clana na koju se ispravka odnosi, i to u prvom, a najkasnije u drugom narednom broju casopisa, novina odnosno u prvoj, a najkasnije u drugoj narednoj emisiji radio i televizijskog programa po prijemu ispravke.

Glavni i odgovorni urednik javnog glasila duzan je da bez naknade objavi na prvoj strani prvog narednog broja novine, odnosno casopisa, odnosno na pocetku prve naredne radio i televizijske emisije ispravku netacne informacije koju je uputio predstavnik javne vlasti, a koja se odnosi na njegovo sluzbeno obavljanje duznosti.

U vreme izborne kampanje ispravka se mora objaviti u roku od 24 casa ukoliko je dostavljena najmanje sest sati pre stampanja lista, odnosno emitovanja radio-televizijskog programa u kojem treba da bude objavljena.

Nije dozvoljeno da se istovremeno sa ispravkom objavljuje komentar ispravke objavljene informacije.

Ako glavni i odgovorni urednik ne objavi ispravku duzan je da objavi da je primio ispravku i razloge za neobjavljivanje ispravke.

Clan 32.

Glavni i odgovorni urednik nije duzan da objavi ispravku:

1) ako se ispravka ne odnosi na informaciju zbog koje se zahteva objavljivanje ispravke;

2) ako se ispravkom pobijaju navodi iz objavljene informacije, cija je istinitost utvrdjena pravosnaznim aktom nadleznog organa;

3) ako ispravku nije potpisalo ovlasceno lice, odnosno ako pojedinac kao podnosilac ispravke, nije potpisao ispravku i naveo broj licne karte i prebivaliste;

4) ako je ispravka nesrazmerno duza od informacije na koju se odnosi, a podnosilac odbije zahtev javnog glasila da ispravku skrati.

Clan 33.

Ako glavni i odgovorni urednik javnog glasila odbije da objavi ispravku objavljene netacne informacije, kojom se povredjuje necije pravo ili interes, ili je ne objavi na nacin i u roku predvidjenim ovim zakonom, ili ako se istovremeno objavi komentar ispravke, podnosilac ispravke moze tuzbom nadleznom sudu na cijem je podrucju sediste, odnosno prebivaliste podnosioca ispravke, zahtevati objavljivanje ispravke.

Ako usvoji tuzbeni zahtev iz stava 1. ovog clana, sud ce resenjem naloziti uredniku javnog glasila da ispravku objavi na nacin utvrdjen u clanu 31. ovog zakona, u prvom, a najkasnije u drugom broju novine, odnosno casopisa, odnosno u prvoj, a najkasnije u drugoj emisiji radio i televizijskog programa po prijemu pravosnaznog resenja.

Postupak po tuzbi za objavljivanje ispravke je hitan.

Clan 34.

Javno glasilo je duzno da cuva tekstove, odnosno snimke informacija, najmanje 15 dana posle objavljivanja, odnosno emitovanja i da ih daje na uvid licima koja, po odredbama ovog zakona imaju pravo na ispravku.

Kraj u sledecem broju

1) Ovakvo resenje proizlazi iz Ustava Republike Srbije, clan 46.

*) Tacka 4. iz Prve radne verzije ovog clana izbrisana je zbog preovladjujuceg misljenja u javnoj raspravi da je u suprotnosti sa clanom 2, jer na posredan nacin uvodi cenzuru.

**) Clanovi 13. i 14. Prve radne verzije su objedinjeni i izbrisan je stav 2. clana 14, jer je javna rasprava ukazala da je suvisno obelezavati pomoc iz inostranstva na svakom primerku stampe, odnosno u svakoj radio ili televizijskoj emisiji.

2) Ovakvo resenje proizlazi iz rezolucija Evropske ministarske konferencije o politici medija (Prag, 7-8. decembar 1994. godine).

3) Ovakvo resenje proizlazi iz rezolucija Evropske ministarske konferencije o politici medija (Prag, 7-8. decembar 1994. godine).

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /