Subota, 5. april 1997.

IZVESTACI "NASE BORBE" PRED SUTRASNJI REFERENDUM O "CELOVITOSTI TERITORIJE SRPSKE OBLASTI ISTOCNA SLAVONIJA, BARANJA I ZAPADNI SREM"

Provera volje i brojanje biraca

Uz brojne primedbe hrvatskim vlastima na obezbedjivanje uslova za predstojece izbore, Miroslav Keravica, predsednik SO Vukovar, kaze za "Nasu Borbu" da referendum predvidja i 12. tacka Erdutskog sporazuma. Vukovarski gradski parlament preporucio Skupstini SBO da ne pozove narod na biralista ukoliko se nepravilnosti ne otklone

Vukovar. - Ako je mozda izlazak na biralista 13. aprila jos uvek otvoreno pitanje, bar kada je rec o srpskoj strani, dotle je sasvim izvesno odrzavanje sutrasnjeg referenduma "u cilju izjasnjavanja o celovitosti teritorije srpske oblasti istocna Slavonija, Baranja i zapadni Srem". Radi se o zelji srpskog stanovnistva ovog kraja da u buducem sastavu Hrvatske ocuva teritorijalnu, a time i politicku celinu, kako ne bi, sto je bila namera vlasti iz Zagreba, bio u podredjenoj poziciji cak i u delovima oblasti gde su Srbi vecinsko stanovnistvo. Nedeljno izjasnjavanje, kako je juce za "Nasu Borbu" rekao Miroslav Keravica, predsednik Skupstine opstine Vukovar, "tice se pomenute oblasne celovitosti". Iako to izjasnjavanje nema obavezujuci karakter ni za medjunarodnu zajednicu, ni za Republiku Srpsku, dodao je Keravica, "ipak, mi bismo da iskoristimo tu mogucnost koju predvidja i dvanaesta tacka Erdutskog sporazuma".

Srpska strana ima brojne zamerke hrvatskim vlastima u odnosu na obezbedjivanje uslova za predstojece izbore. Osnovna je u restriktovnom izdavanju hrvatskih isprava, pogotovu sto ce pravo da budu birani i da biraju biti uskraceno za cak 350.000 stanovnika srpske populacije ovog dela Hrvatske koje je izbeglo u SRJ.

Pismo Milosevicu

Predsednik vukovarske opstine juce je uputio pismo predsedniku Srbije u kojem ga obavestava da je narod resen da ostane u SBO, ali da im je zato neophodno "ostvarenje ljudskih i nacionalnih prava u skladu sa Erdutskim sporazumom". Predstojeci izbori za njih su "kljuc za buducnost i stoga se sustina nasih sadasnjih napora svodi na borbu za regularnost izbora, za istinski jednake uslove za sve. Od rezultata te borbe zavisi nasa odluka o izlasku na izbore, a od te odluke zavisi nasa sudbina. Trazimo zato, gospodine predsednice, vasu svakovrsnu podrsku i pomoc naznacenim smerovima, narocito u ubrzavanju potpisivanja sporazuma o dvojnom drzavljanstvu. Bio bi to za nas znacajan podstrek da istrajemo i pobedimo u nasoj pravednoj borbi demokratskim sredstvima i na demokratski nacin", stoji pored ostalog u pismu predsednika opstine Vukovar Slobodanu Milosevicu.

Ukoliko bi se u ovom momentu glasalo, realna je mogucnost da Srbi izgube na izborima, kaze gradonacelnik Keravica i nudi argumentaciju. Do sada je svega 58 do 60.000 Srba pribavilo potrebna hrvatska dokumenta, dok to vec poseduje oko 64.000 hrvatskog stanovnistva. Srbi procenjuju da od ukupnog broja stanovnistva Sremsko-baranjske oblasti (180.000) pravo glasa ima preko 100.000 gradjana, dodajuci da je u tom broju samo 3.950 izbeglica a samo u vukovarskoj opstini ih je 35.000. Relativno mali broj "domovnica" kod Srba se tumaci dvojako.

U Vukovaru kazu da je vlast iz Zagreba pogresila u proceni racunajuci na mnogo manji odziv, racunajuci da ce tako legalno "pokrenuti" srpski narod iz ovog kraja. Tome valja dodati i psiholoski otpor koji valja savladati. Prihvatanjem "domovnice", odnosno novih hrvatskih simbola, tesko je prihvatljivih za Srbe.

Slicnih tonova bilo je i juce na sednici vukovarskog gradskog parlamenta gde se takodje culo mnogo primedbi na racun UNTAES i hrvatske vlade. Skupstini SBO (koja ce se odrzati u utorak) predlozeno je da ne pozove narod na biralista ukoliko se nepravilnosti ne otklone. Ipak, stanovnistvo je pozvano da ostane u ovoj regiji i da masovno izadje na referendum. Upucen je zahtev za strucnom, medjunarodnom ekspertizom liste gradjana optuzenih za ratne zlocine od strane Hrvatske i kulturno-verskom autonomijom ovog kraja.

Suzan Manuel: "Referendum pravo - bez uticaja"

Srbi ako hoce, imaju potpuno pravo da odrze referendum, ali to nece imati nikakvog uticaja na pravila pod kojima ce se 13. aprila odrzavati izbori, izjavila je na jucerasnjoj konferenciji za novinare Suzan Manuel, portparol UN u Beogradu. Prema njenim recima, u ocima UN referendum koji se u oblasti odrzava 6. aprila nije ni legitiman, niti je nelegitiman, jer on jednostavno nema nikakvog efekta, osim sto moze da izazove konfuziju kod biraca.

"Nisam sigurna da referendum moze bilo sta da izmeni", rekla je Manuel.

A. Dj.

Kako danas istice rok za formiranje birackih spiskova, medju ovdasnjim politickim delatnicima podgreva se nada da bi Zak Klajn mogao naciniti jos jedan potez, odloziti izbore, parafrazirajuci njegovo najnovije obecanje da izbora nece biti "dok svi Srbi koji to zatraze ne dobiju hrvatska dokumenta". Verovatno i tim povodom Klajn je juce razgovarao sa gradonacelnikom Keravicom, koji je sa politickim vrhom SBO preksinoc boravio u Beogradu. Sa ministrom inostranih poslova SRJ Milanom Milutinovicem, kako nas je obavestio Keravica, razgovarano je "o azuriranju poslova vezanih za dvojna drzavljanstva", uspostavljanju "meke granice prema SRJ" i demilitarizaciji ove zone u pojasu od 15 kilometara u pravcima prema SRJ, Hrvatskoj i Madjarskoj.

Uoci referenduma grad Vukovar izgleda mirno, a na nedeljno izjasnjavanje podsecaju za sada samo upadljivo zuti plakati na gradskim rusevinama koji obavestavaju gradjane gde se mogu izjasniti. Takvih mesta u gradu je 47.

D. Banjac, N. Todorovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /