Petak, 4. april 1997.

STRAJK U NINU SE NASTAVLJA DO POVLACENJA SUSPENZIJA

Odbrana kolega i po cenu otkaza

Beograd. - Predsednik strajkackog odbora beogradskog nedeljnika NIN, Dragoslav Rancic rekao je juce na konferenciji za novinare, da se strajk nastavlja, a da strajkaci cvrsto ostaju pri svom jedinom zahtevu - vracanju na posao cetvoro suspendovanih kolega Vesne Kostic, Luke Micete, Miodraga Sindjelica i Slobodana Reljica. Dok taj zahtev ne bude ispunjen nema povratka na posao makar svi koji strajkuju dobili otkaze, rekao je Rancic.

Represija direktora Tomislava Dzadzica se nastavlja, kazo ej Rancic, koji najnovije poteze direktora procenjuje kao nameru da se suspenzijama i pretnjama osujeti glasanje o izboru novog glavnog i odgovornog urednika. "Neki pravnici nam kazu da suspendovani imaju pravo da glasaju, a neki kazu da oni to pravo nemaju, tako da je neizvesno kako ce glasanje izgledati". Novinarima je saopsteno da ce strajkacki odbor tuziti direktora Dzadzica zbog krsenja Zakona o strajku i upotrebe prinudnih mera prema novinarima.

Bujosevic i Glisic kandidati za glavnog urednika NIN-a

Rancic je rekao da je juce bio poslednji dan za podnosenje zahteva za kandidaturu za glavnog i odgovornog urednika NIN-a i najavio da ce strajkaci za to mesto podrzati izbor sadasnjeg zamenika glavnog i odgovornog urednika Dragana Bujosevica, za koga je rekao da je "afirmisani novinar i vredan covek koji moze da vodi NIN sledecih 15 godina". Direktor Dzadzic je novinare obavestio da se kao kandidat prijavio i Milivoje Glisic, sadasnji vrsilac duznosti glavnog i odgovornog urednika.

Dzadzic je precizirao da odluku o izboru urednika donosi UO, a da bi po Statutu kuce za izbor urednika "trebalo traziti saglasnost novinarskog dela redakcije".

"Taj clan Statuta je protivustavan, pa su ostali clanovi redakcije podneli peticiju UO protiv takvog resenja. Od UO je trazeno da taj clan promeni i da se dozvoli svim zaposlenima da glasaju o izboru glavnog i odgovornog urednika". Dzadzic je, takodje, rekao da suspendovani clanovi redakcije "ne mogu da glasaju o glavnom uredniku".

Strajkaci, kako je juce receno, vode pregovore sa ljudima van NIN-a, "za slucaj da izgube bitku u svojoj redakciji". Rancic je naveo da se razgovaralo sa Dusanom Mijicem (vlasnikom "Nase Borbe"), Slavkom Curuvijom (vlasnikom "Dnevnog telegrafa") i Aleksandrom Tjanicem (urednikom dnevnika "Gradjanin"). Rancic je istakao da je zelja novinara da rade u NIN-u i da pregovaraju samo da bi osigurali neku alternativu, ukoliko ostanu bez posla.

Konferenciji za novinare u NIN-u prisustvovali su knjizevnici Vladimir Arsenijevic i Tihomir Brajovic, sto je Rancic ocenio kao izuzetnu podrsku dugotrajnom strajku u toj redakciji. Materijalnu pomoc strajkacima NIN-a pruzio je sindikat Nezavisnost, a pomoc je najavilo i Nezavisno udruzenje novinara Srbije (NUNS), rekao je Rancic.

Tomislav Dzadzic, direktor preduzeca juce je, inace, jos jednom ponovio da povlacenja suspenzija nece biti, kao i da strajk ne postoji. On je, naime, izjavio kako je njegov zahtev da se "radnici koji protivzakonito ne rade" vrate na posao ili ce prema njima biti preduzete zakonske mere, "jos jedan gest dobre volje sa njegove strane".

"Ja sam do sada mogao vec nekoliko puta da svima njima dam otkaze, po Zakonu o radnim odnosima, ali trudim se da ne preduzimam najostrije mere, na koje imam prava", ocenio je direktor i dodao da "ekonomski gledano", NIN-u nisu nipotrebni radnici koji su u strajku, jer list "izlazi korektno, ako ne i bolje sa upola manje radnika i spoljnih saradnika".

Dzadzic je, pored ostalog, juce tesko optuzio "Nasu Borbu" za "tendenciozno izvestavanje" o krizi u NIN-u, tvrdeci da nas list daje upadljivu prednost strani koja strajkuje.

V.Radivojevic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /