Petak, 4. april 1997.

REPORTER "NASE BORBE" U MALOJ VUKOVARSKOJ KAFANI, UOCI REFERENDUMA

"Aj cija truba ovim sorom svira"

U tri sata popodne, uz svirku Roma, pricu i povike, odigrala se gotovo cela srpska istorija. Za stolom - profiteri i stradalnici. Egzaltirani biznismen i cutljivi bivsi borac, bez jednog uha

Zeljka M. Jevtic

Scenografija za Holivud?: Vukovar

Jaka kisa i nevreme nisu sprecili Vukovarcane da nekoliko minuta, nakon setnje gradom, stoje ispred Glavnog staba UNTAES-a. U prostoriji u kojoj se odrzavala konferencija za stampu, odzvanjao je protestni zvuk pistaljki. Filip Arnold, na neka od krucijalnih pitanja za srpski zivalj u Oblasti, odgovarao je novinarima, recima "To ipak morate da pitate prelaznog administratora", "Morate pitanje da postavite srpskoj strani", "Zaista nisam dovoljno upucen".

Kako tumacite cinjenicu da 7.000 Srba iz Borova, na osobnoj karti kao mesto prebivalista ima upisano neko drugo mesto?

- To ce u narednom periodu biti razmotreno.

A period, preostao do izbora, broji jos manje od nedelje. U nedelju ce Srbi iz Sremsko-baranjske oblasti iskazati svoju volju na jos jednom u nizu referenduma, za koji misle da nece imati nikakvog uticaja, jer "da dobre volje za nas ima izjasnjavanje ne bi bilo ni potrebno".

Greske u ispisanim podacima na domovnici nisu, tek, pojedinacni slucajevi. One namecu misljenje da "nista nije slucajno".

Ni u Srbiji dobro ne ceka

"Mom rodjaku koji zivi na samoj granici, upisali su da je to Srbija. Pa, ni on sam, ceo svoj zivot nije znao da ne zivi u Hrvatskoj". "Upisali su mi adresu na kojoj sam zivela u Osijeku pre dvadeset godina. Ja sam dala onu na kojoj sam bila nekoliko godina pred rat" - neki su od argumenata koje nasi sagovornici navode, pravdajuci svoj stav da drugoj strani ne mogu verovati.

Sve price o diplomatskim dogovorima, emisijama HRT-a, politicarima, prekidaju se recima, "Sve je to nekako, al' otici ili ostati, uzeti to pa kako bude, ni u Srbiji nas dobro ne ceka".

Sasvim drugacija perspektiva zivota, u maloj kafani, ruralno uredjenoj. U tri sata popodne, uz svirku Roma, pricu i povike, odigrala se gotovo cela srpska istorija. Za stolom su zajedno sedeli profiteri i stradalnici. Egzaltirani biznismen i cutljivi bivsi borac, bez jednog uha. Profiter, zajapuren, narucivao je muziku, naredjivao. U njegovom ponasanju nema tragova sveprozimajuce neizvesnosti. I on se oprasta sa vukovarskom pricom, ali kojom i kakvom? Bivsi borac, sa kraja stola, posmatra, ne progovara, otpije gutljaj. Ustaje, vraca se, odlazi, opet seda...

Sa velikom preciznoscu Rom Paja, tog dana, uz tamburu, opevao je sve bitnije istorijske dogadjaje od Turaka do danas i njihove aktere. Rat iza nas, ispevan povrsnije, ne izdvajaju se moguci junaci. Namesto pozitivno opevanih junaka iz davne proslosti, sadasnji politicki celnici dva naroda, uz osvrt na Josipa Broza, na dosta agresivan nacin i u negativnom kontekstu zauzimaju veci broj stihova.

"Ne diraj mi Slobu, ciganjsku ti ... On u grob da ide? Menjaj to. 'Ajde, pevaj "Spremte se...", uzvikuje vidno iznerviran pominjanjem Milosevica u takvom kontekstu, ocigledno gazda u poslu.

Osmeh na licu Roma i odzvanja drugi zapovedjeni ritam. Manjak interesovanja za sadrzaj pesme, jer bitne su marke koje slede. Nije tesko ni promeniti imena "junaka", pevati nekoj drugoj strani, ako se dobro plati. Slucajna ili namerna ironija ispunjava dva sata neprekidne muzike. Reci pesme, "Jer me ti vise ne volis"... "Gazda moze li pauza?" - "Ima da stanes kad' ti ja kazem". "Aj' cija - truba - truba ovim sorom svira"... razlika u recima ostala je neprimecena. Predstavnik UN za susednim stolom tapsanjem pozdravlja sve tise ritmove.

"Ako sam ja nesto nekome nazao ucinio, recite sada vi ovde, 'ajde". Odgovora nema. Tanjir, nakon jela, obrisan hlebom, nasao se na podu, kao i mnogi pre. Bivsi borac, za sankom, okrece se, posmatra.

Gazdin bordo sako bode oci. U dvoristu, BMV, fiat, askona. U drvetu, na zidu, isklesan Slavonski seljak, gura plug sa konjskom zapregom. Isuvise muzike, za podnevne casove.

Igra na trapezu

Po podacima UNTAES-a, iz Oblasti se iselilo 970 porodica. Recenica Zak Pol Klajna, da ce doziveti kao poraz iseljenje jednog Srbina, ostala je jos samo novinarima i onima sa duzim pamcenjem da je ponavljaju.

- Nadam se da se toliko ljudi nije sasvim iselilo. To se vidi po deci, jer ih je isti broj u skolama. Ipak, nekome se desio jedan egzodus, pa jos jedan - kaze Vojislav Stanimirovic, predsednik Izvrsnog veca SBO.

Za razliku od manjih mesta, narod u Vukovaru veruje Oblasnoj Vladi, jer "nekome se mora verovati". "A, ukoliko se posle svega jos sme verovati nekom politicaru", kazu, "onda je to Stanimirovic".

Po Stanimirovicu, "srpski narod u poziciji je kao nikad u svojoj istoriji", domen koji je preostao za resavanje polozaja Srba "iskljucivo je politicki", a cela situacija nalik "igri na trapezu".

Od Republike Srpske Krajine, kao zelje da se ostvari nekakva autonomija, celovite SBO, mogucnosti da glasaju izbegli iz RH, najvise se trenutno pominje dvojno drzavljanstvo.

"Ono nam je garant sigurnosti", "Da neko stoji iza nas", "Da negde mozemo biti neciji, ako ovde nismo", "Lakse mi je uzeti sahovnicu", i na kraju, "Sloba bi, posle svega, mogao bar toliko da ucini za nas".

Od mnogih prica koje kruze Vukovarom, jedna je da su za grad zainteresovani holivudski filmski magnati. Da li ce u razrusene domove sletati vanzemaljci, ili ce ovaj zastrasujuci ambijent, mozda, posluziti za popularne akcione filmove, pitanje je na koje odgovor znaju ponajmanje oni, koje najvise interesuje.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /