Petak, 4. april 1997. |
DOKUMENTI: REGULISANJE PRAVNOG POLOZAJA IZBEGLICA U PROCESU INTEGRACIJE I REPATRIJACIJE - ZAVRSNI DOKUMENT SA OKRUGLOG STOLA "PRAVNI POLOZAJ IZBEGLICA I PROCES INTEGRACIJE" (5)Promovisati solidarnost, ljudska prava i tolerancijuOkrugli sto "Pravni polozaj izbeglica i proces integracije" odrzan je u Beogradu, 19. i 20. februara u organizaciji Fonda Demokratski centar i Humanitarno-informativno-izdavackog centra "Odgovor", uz ucesce strucnjaka, predstavnika drzavnih organa, nevladinih i humanitarnih organizacija iz Jugoslavije i inostranstva, predstavnika izbeglickih udruzenja i medija. "Nasa Borba" u nekoliko nastavaka objavljuje ovaj Dokument. Oprema je redakcijska
B. RepatrijacijaRadi ucesca u stvaranju uslova za dobrovoljni povratak izbeglica, ucesnici Okruglog stola preporucuju nevladinim organizacijama:1. da prosire delovanje na prikupljanje dokumentacije i informacija o situaciji u zemlji porekla (posebno za podrucja moguceg povratka) izbeglica i da te podatke na raspoloziv nacin dostavljaju izbeglicama i njihovim udruzenjima, te se u tom smislu preporucuje uspostavljanje saradnje sa nevladinim organizacijama u zemlji porekla; 2. da prikupljaju prijave izbeglica za dobrovoljni povratak u zemlju porekla, te da vrse pripreme aktivnosti za siguran povratak izbeglica; 3. da organizuju edukativne programe namenjene izbeglickoj populaciji koji se odnose na postkonfliktne situacije, promovisu toleranciju i ljudska prava; 4. da, u saradnji sa nevladinim organizacijama u zemlji porekla, organizuju siguran povratak izbeglica u zemlju porekla (prelaz granice, transfer i nastanjenje u podrucje povratka);
C. IntegracijaImajuci u vidu posebnu ulogu koju nevladine organizacije mogu imati u procesu integracije izbeglica u lokalnu zajednicu zemlje prijema, ucesnici Okruglog stola preporucuju nevladinim organizacijama:1. da razvijaju konacne programe integracije u lokalnim sredinama, posebno programe koji imaju za cilj: profesionalni trening, prekvalifikaciju izbeglica, psiholosku podrsku, formiranje posebnih servisa i sluzbi za pronalazenje zaposlenja, pravnu pomoc prilikom formiranja privatnog preduzetnistva izbeglica; 2. da razvijaju male radne projekte jer lokalna integracija u velikoj meri zavisi od mogucnosti razvijanja i primene ovih projekata na kojima treba da se angazuju drzavni organi, medjunarodne organizacije, izbeglicka i slicna udruzenja i mediji; 3. da razviju projekte kojima se smanjuju napetosti i izgradjuje poverenje izmedju izbeglicke populacije i domicilnog stanovnistva u lokalnoj sredini; 4. da organizuju edukativne programe (kulturne, obrazovne, pravne i dr.) u skladu sa potrebama lokalne sredine; 5. da, putem saradnje sa organima lokalne samouprave razvijaju programe ekonomskog razvoja koji ce omoguciti zaposljavanje izbeglica i prognanih s jedne strane, i domicilnog stanovnistva, s druge strane, i koji ce olaksati integraciju u novu sredinu; 6. da uzmu ucesce u medjusobnom informisanju i koordinaciji sa relevantnim organima iz "vladinog sektora" i to kako sa drzavnim organima SRJ, tako i sa medjuvladinim organizacijama; 7. da podrze projekte izrade banke podataka o izbeglicama, njihovoj strukturi, humanitarnim i nevladinim organizacijama koje se bave problemima izbeglistva; 8. da razvijaju programe "neformalne komunikacije" u vidu tribina, razgovora i sl. jer ovi programi imaju izuzetnu primenjivost i korisnost u lokalnoj sredini; 9. visoko ceneci izuzetne napore organizacija koje distribuiraju pomoc, posebno Crvenog krsta, ucesnici Okruglog stola pozivaju nevladine organizacije i Crveni krst da, imajuci u vidu izuzetnu osetljivost problema, maksimalno vode racuna o nacinima distribucije pomoci, te da posebnu paznju posvete javnosti svog rada koja je najsigurniji i najefikasniji metod za sprecavanje zloupotreba.
D. Saradnja nevladinih organizacija1. Ucesnici Okruglog stola pozivaju sve nevladine organizacije koje rade na problemima izbeglica da posebnu paznju posvete medjusobnom informisanju, koordinaciji aktivnosti i obavestavanju javnosti o svojim aktivnostima;2. Ucesnici Okruglog stola, takodje, preporucuju da medjusobno informisanje i koordinaciju nevladinih organizacija treba dalje razvijati na potvrdjenim principima horizontalne povezanosti ravnopravnih cinilaca, sto je i u teoriji pozitivno ocenjeno, a i u praksi se dobro pokazalo. 3. Ucesnici Okruglog stola pozivaju Crveni krst Jugoslavije na svim nivoima i druge nevladine organizacije koje se bave problemima izbeglica da ucine sve napore u cilju poboljsanja medjusobne informisanosti i koordinacije.
IV. PREPORUKE ZA MEDIJE U JUGOSLAVIJI1. Ucesnici Okruglog stola ukazuju na izvanrednu vaznost kako informisanja izbeglica, tako i informisanja najsire javnosti o izbeglicama, njihovoj situaciji i problemima, informisanja o programima socijalne i ekonomske integracije izbeglica; 2. Izricito se ukazuje na posebnu vaznost lokalnih medija s obzirom na ulogu koju oni mogu imati u procesu integracije u lokalnoj zajednici u pravcu promovisanja solidarnosti sa izbeglicama, smanjenju tenzija izmedju izbeglicke i domicilne populacije, promovisanju radnih i drugih projekata, aktivnostima lokalnih nevladinih organizacija i sl. Ukazuje se i na mogucnost da mediji uticu na smanjenje socijalnih konflikata, ukljucivanju lokalnog i socijalno ugrozenog stanovnistva u programe ekonomske integracije, kao i poslodavaca spremnih da zaposljavaju izbeglice. 3. Ucesnici Okruglog stola naglasavaju potrebu da se u objektivno informisanje izbeglica u punoj meri ukljuce i drzavni organi, koristeci pri tome njima dostupne sisteme, pre svega, razudjeni sistem radijskih i televizijskih programa Radio televizije Srbije. 4. Ucesnici pozivaju medije da prate aktivnosti nevladinih organizacija usmerenih na pruzanje pomoci izbeglicama u procesu integracije, te da se ukljucuju u tribine, razgovore i savetovanja o problemima izbeglistva; 5. Ucesnici preporucuju medijima da sadrzaj svojih programa i emisija namenjenih izbeglicama ili o izbeglicama prilagode razlicitoj socijalnoj, obrazovnoj i kulturnoj strukturi izbeglica, pri cemu se posebno ukazuje na vaznost jasnog i jednostavnog jezika medija. 6. Ucesnici Okruglog stola pozivaju odgovorne licnosti medija (direktori, urednici i novinari) da napuste do sada cesto primenjivanu pojavu "jezika mrznje" u svojim tekstovima i programima koji na bilo koji nacin moze da unese uznemirenost medju izbeglickom populacijom ili da stvori tenziju izmedju izbeglicke i domicilne populacije. 7. Ucesnici Okruglog stola od medija ocekuju odgovornost, objektivnost i profesionalizam. 8. Ucesnici Okruglog stola naglasavaju potrebu da mediji, pre svega elektronski, koji informisu inostranu javnost u svojim programima za inostranstvo vise tretiraju problem izbeglica u Jugoslaviji. (kraj)
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |