Cetvrtak, 3. april 1997.

SKUPSTINA SRBIJE: PRIHVACEN ZAVRSNI RACUN BUDZETA SRBIJE ZA 1996. GODINU

Stednja na racun penzija i socijale

Budzet je ostvaren sa 10,2 milijarde dinara (planirano 12 milijardi). Javna potrosnja ucestvovala sa 47,3 odsto "sto ohrabruje", kako je rekao Djordje Pavlovic. Penzionerima zakasnilo 10,5 penzija, a decji dodaci su "uvreda za korisnika", ocenio Bogoljub Trkulja. Glavnina para otisla za plate javnih sluzbi i MUP-a

Beograd, Beta. - Odbor Skupstine Srbije za finansije prihvatio je juce Predlog zakona o zavrsnom racunu Srbije za 1996. godinu, koji je bio planiran u visini od oko 12 milijardi, a ostvaren sa 10,2 milijarde dinara ili sa smanjenjem prihoda od oko 14,6 odsto. Pomocnik ministra za finansije Srbije Djordje Pavlovic je obrazlazuci zakon rekao da nije izvrsen rebalans budzeta i pored "velikih teskoca u prilivu planiranih sredstava". Pavlovic je ocenio da "ohrabruje" cinjenica da je javna potrosnja u drustvenom proizvodu ucestvovala sa "prihvatljivih i planiranih 47,3 odsto". On je, medjutim, dodao da su umanjen prihod i restriktivna budzetska politika uticali na visinu i dinamiku isplate penzija, naknada za deciji dodatak, popunu fondova za invalidsko-boracku zastitu i ostala izdvajanja u oblasti socijalne politike.

Djordje Pavlovic je rekao da su u prihodima budzeta najvise ucestvovali porezi na licna primanja gradjana (vise od 42 odsto), dok je "podbacio" priliv od poreza na promet i posebno od akciza, jer drzava svojim instrumentima nije uspela da savlada nekontrolisane tokove u sivoj ekonomiji.

Glavna stavka rashoda

U budzetskim rashodima glavna stavka bila je isplata licnih dohodaka za oko 220.000 zaposlenih u drzavnim organima, od kojih je 150.000 registrovano u javnim sluzbama, a oko 70.000 u Ministarstvu unutrasnjih poslova i drugim "specijalizovanim organima".

Poslanik Demokratske stranke Bogoljub Trkulja je rekao da su, kao i ranije, Skupstina Srbije i taj Odbor "stavljeni pred svrsen cin", jer prakticno "moraju" da usvoje Zavrsni racun koji je i dalje ostao "sarena laza" za javnost. On je ocenio da ucesce javne potrosnje u budzetu "nije prikazano realno" i podsetio da su penzioneri u prosloj godini dobili samo 10,5 penzija i da im je drzava ostala duzna 825 miliona dinara. Deciji dodaci i ostale socijalne naknade ne samo da se isplacaju sa zakasnjenjem i do osam meseci vec objektivno, svojom visinom, predstavljaju "uvredu za korisnike, podvukao je Trkulja. On je trazio i odgovor, koji medjutim nije dobio, o sudbini budzetskog priliva za razvoj zeleznica od 663 miliona i za taksu na struju za finansiranje Radio-televizije Srbije od 409 miliona dinara.

Dvojaki porezi na dohodak

Poslanici Socijalisticke partije Srbije u Odboru za finansije Milivoje Stosic i Slavisa Krstic izjavili su da privatna preduzeca zbog visokog poreza na dohodak zaposlenih prijavljuju "u 90 odsto slucajeva samo garantovani minimum primanja", a korporacije "pod drzavnim stegom" imaju obavezu da uplacuju "objektivno enormno visoke poreze na dohodak".

Dugogodisnja praksa prezentiranja zavrsnih budzetskih racuna na usvajanje sa "friziranim, netacnim ili nepotpunim podacima, u kojima ostaje misterija gde se stvarno odlivaju sredstva", predstavlja "klip" u sistemu ozdravljenja monetarne politike i javne potrosnje, rekao je Trkulja agenciji Beta na kraju sednice Odbora Skupstine Srbije za finansije.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /