Cetvrtak, 3. april 1997.

PREDSEDNICI RUSIJE I BELORUSIJE POTPISALI SPORAZUM O UNIJI

Skromnije od zamisljenog

Tekst je uskladjivan do poslednjeg trenutka - na intervenciju moskovskih liberala koji su trazili da veze sa problematicnim zapadnim susedom budu labavije nego sto je to nacrtom sporazuma bilo planirano

Moskva, Rojter. - Predsednici Rusije i Belorusije, Boris Jeljcin i Aleksandar Lukasenko, potpisali su juce ublazeni Sporazum o savezu posle intervencije moskovskih liberala koji su se usprotivili punoj integraciji sa kontroverznim zapadnim susedima.

"Unija ne stvara jedinstvenu drzavu. Svaka strana zadrzava svoj suverenitet. U isto vreme, nasu integraciju dovodi u kvalitativno novu fazu", kazao je Jeljcin u Kremlju pre ceremonije potpisivanja.

Ugovor je napravljen kako bi se nadgradio "sporazum o zajednistvu" potpisan pre tacno godinu dana. Medjutim, mnogo je kraci nego dokument koji je zeleo Lukasenko, voljan da svoju bivsu sovjetsku republiku od 10 miliona ljudi ujedini sa Ruskom Federacijom. Nacrt od 17 strana skracen je na tri posle 11 sati razgovora a izgleda da su mnogi detalji prebaceni u posebnu povelju kojoj su predsednici pribegli u ocekivanju daljih razrada i javne diskusije tokom sledeceg meseca.

Liberali u ruskoj vladi usprotivili su se prvobitnom nacrtu rekavsi da se boje da bi savez mogao da naskodi ekonomiji Rusije i od Lukasenka, koji je svojevremeno izrazio divljenje prema Adolfu Hitleru i koga na Zapadu optuzuju za krsenje ljudskih prava, nacini kljucnog igraca u politici Moskve. Novi dokument je "mnogo promisljeniji nego prethodni, zahvaljujuci pametnim ljudima", rekao je novinarima u Kremlju prvi zamenik premijera, Boris Njemcov.

Lukasenko: "Zivecemo zajedno"

Kako je cenkanje oko teksta sporazuma trajalo do poslednjeg trenutka, televizija je prikazala zvanicnike Rusije i Belorusije kako na nekim dokumentima rade tek koji minut pre pocetka ceremonije potpisivanja - koja je kasnila pola sata. Lukasenko, koji je novinarima u petak izjavio da je vec potpisao nacrt dokumenta i stavio ga Jeljcinu na sto, hrabro je preboleo jucerasnji kompromis istakavsi da ce se integracija nastaviti i da nece biti skodljiva: "Pre ili kasnije uci cemo u zajednicki dom gde ce stanovnici dve drzave - Belorusije i Rusije - ziveti zajedno".

Jeljcin je rekao da Sporazum o uniji Belorusije i Rusije daje gradjanima dve drzave slobodu kretanja i prava stanovanja, posedovanja imovine i ucestvovanja na lokalnim izborima i u Rusiji i u Belorusiji. U pitanju su i znatne ustede na cuvanju granice i odbrani, a bice olaksan i rad policiji. Ipak, dodao je, nece biti mesanja u ustave ni jedne zemlje niti ce, za sada, biti monetarne unije.

"U potpunosti prati tendencije koje dugo postoje u odnosima drzava Evropske unije. Demokratija i postovanje ljudskih prava su osnove naseg saveza", kazao je Jeljcin.

Iako nisu odmah saopsteni detalji sporazuma, Jeljcin je naglasio da su finansijska pitanja izostavljena. "Treba jos mnogo da radimo na stvaranju jedinstvene valute kakva je bila pomenuta u nacrtu povelje", izjavio je i dodao da ce debate o povelji biti javne i prenosene u medijima.

Ono sto za sada spada u integraciju, a ukljucuje odvojeni dogovor o carinama u koji su ukljuceni Kazahstan i Kirgizstan, pricinjava probleme jer ruski zvanicnici optuzuju Minsk da ne postuje pravila. Ekonomisti tvrde da, iako Belorusija pruza Rusiji strateski koridor prema Zapadu unosnim zalihama energije, njena zaostala ekonomija bice veliki teret za Rusiju koja i sama sa teskocama prolazi kroz ekonomsku tranziciju.

DEPUTATI U RUSKOJ DUMI GLASALI O VRACANJU STARIH SOVJETSKIH SIMBOLA

Bez povratka za srp i cekic

Moskva Rojter. - Ideja o vracanju nekadasnjeg sovjetskog simbola, srpa i cekica zadobila je juce znatnu podrsku u ruskom parlamentu, ali ne i dovoljan broj glasova potrebnih za usvajanje ustavnih promena koje bi bile neophodne za njenu realizaciju. Za vracanje crvene zastave sa srpom i cekicem glasalo je 239 od ukupno 450 deputata u Drzavnoj dumi, dok je predlog da stara sovjetska himna zameni rusku dobio 255 glasova.

Za povratak simbola iz sovjetske ere bile bi neophodne izmene ustava za sta je, pak, po ruskom ustavu, potrebna dvotrecinska vecina ili 300 glasova u parlamentu. Od 1993. zvanicni drzavni simbol postao je dvoglavi orao iz vremena carske Rusije, a crveno-zlatnu sovjetsku zastavu zamenila je belo-plavo-crvena trobojka. Za novu rusku himnu, uzetu iz opere Ivana Glinke "Zivot za cara", jos nije napisan tekst.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /