Sreda, 2. april 1997.

VUK DRASKOVIC, ZORAN DJINDJIC I VESNA PESIC DOLAZE SUTRA U TRODNEVNU POSETU VASINGTONU

Simpatije i zabrinutost

Do posete dolazi u vreme kada je Amerika sve zabrinutija zbog razvoja dogadjaja na politickoj sceni Srbije, pa ce o tome sigurno biti dosta reci na sastanku lidera koalicije "Zajedno" sa Medlin Olbrajt, predvidjenom za petak

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Ono sto je u ovom trenutku jedino izvesno, to je da je americka administracija primetno uzdrzana u iscekivanju Zorana Djindjica, Vuka Draskovica i Vesne Pesic, koji sutra dolaze u trodnevnu posetu Vasingtonu.

Glavna tacka u programu posete beogradske trojke vezana je za petak, kad je predvidjeno da vodji koalicije "Zajedno" razgovaraju sa drzavnim sekretarom Medlin Olbrajt. Do tog susreta dolazi u situaciji kad je demokratska opozicija u Srbiji - posle tromesecnih demonstracija na ulicama Beograda i ostalih gradova dobila u SAD i, uopste, u ovdasnjoj javnosti svog velikog saveznika - ali kad je ta ista Amerika i sve zabrinutija zbog daljeg razvoja dogadjaja na politickoj sceni u Srbiji i Crnoj Gori.

Sastav nove savezne vlade u Beogradu, sporazum o paralelnim odnosima sa Republikom Srpskom i pocetak rusenja Mila Djukanovica i njegove reformisticke politike u Crnoj Gori, uzimaju se, naime, u Vasingtonu kao pouzdan signal o zavrsnim pripremama Milosevica da se ovog leta prebaci (na jedno duze vreme) na polozaj predsednika preostale Jugoslavije. A, u medjuvremenu - kako se predvidja u jednoj analizi "Vasington posta" - u Beogradu bice pripremljene i usvojene po brzom postupku ustavne promene koje ce omoguciti Slobodanu Milosevicu da uveliko zadje u 21. vek kao neprikosnoveni vladar Srbije i Crne Gore.

Americka administracija nije se jos konkretnije izjasnila oko ovih inicijativa, osim sto je za neke od njih iz Stejt dipartmenta generalno upozoreno da nisu u saglasnosti sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i preporukama Gonsalesove komisije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju. Ovdasnje nezadovoljstvo potezima koje povlaci Milosevic demonstrira se potpunim prekidima kontakta s njim u Beogradu i bojkotom njegovih izaslanika koji se poslednjih meseci pojavljuju nezvanicno u Vasingtonu, uz istovremenu upadljivo nastojanje da se izbegne svako javno reagovanje koje bi moglo da podstakne optuzbe o nekakvom mesanju u unutrasnje poslove zemlje cijoj vladi SAD i dalje odbijaju da priznaju medjunarodni legitimitet.

Za razliku od zvanicnog Vasingtona, medjutim, ovdasnji mediji nisu prinudjeni da pritiskaju te kocnice, tako da se pre par dana u jednom izvestaju "Baltimor Sana" iz Beograda mogla procitati i sledeca prognoza o politickim promenama koje se ovog proleca mogu ocekivati u SRJ:

"Uzdrmani Slobodan Milosevic zauzeo je startnu poziciju koja ga vodi sa njegovog sadasnjeg polozaja mocnog predsednika Srbije na mesto protokolarnog predsednika jugoslovenske federacije. Ali, ne treba se zavaravati: zapadni diplomati u Beogradu ukazuju na njegovu resenost da svoju 10-godisnju vladavinu produzi time sto ce sadasnje ceremonijalno predsednikovanje jugoslovenskom federacijom, sastavljenom od Srbije i malene Crne Gore, transformisati u neprikosnovenu funkciju. Sadasnja drzava, SR Jugoslavija, proglasena je aprila 1992, posle izlaska Slovenije, Hrvatske, BiH i Makedonije iz dotadasnje federacije. koja je ostala kao nasledje iz Titovog vremena. Dvoclana federacija Srbije i Crne Gore ima samo na papiru dve ravnopravne jedinice, dok je prakticno pod potpunom kontrolom Milosevica i njegove Socijalisticke partije. Sadasnji predsednik SRJ Zoran Lilic, koji predstavlja Milosevicevu marionetu, dosao je na ovu poziciju juna 1993. godine, odlukom federalne Skupstine u kojoj Srbija drzi 128 od 178 mesta...Sadasnje krize na Kosovu i u Crnoj Gori, medjutim, otvaraju mnoga pitanja oko buducnosti ovako postavljene jugoslovenske federacije".

Na ta i ostala pitanja bice trazeni odgovori sledecih dana od Djindjica, Pesiceve i Draskovica. Nesto vise na tu temu, medjutim, stici ce do javnosti tek u petak, posle razgovora Olbrajtove sa liderima koalicije "Zajedno", koji ce posle boravka u Vasingtonu ucestvovati od ponedeljka u Njujorku na srpsko-albanskom okruglom stolu posvecenom trazenju resenja za situaciju na Kosovu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /